Asimetrik Meme Operasyonu Sonrası | Güzellik Çarşısı

Asimetrik Meme Operasyonu Sonrası

Göğüs asimetrisi nasıl düzelir?, Meme asimetrisi düzelir mi?, Meme asimetrisi devlet karşılar mı?, Memede asimetri kanser mi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Asimetrik Meme Operasyonu Sonrası
26 Mart 2022
310 okunma
Asimetrik Meme Operasyonu Sonrası

Asimetrik Meme Operasyonu Sonrası; Memelerin boyut, şekil ve konum bakımından birbirinden çok farklı olması durumuna meme asimetrisi denir. Vücutta çift bulunan uzuvlar arasındaki farklılık normaldir. Örneğin iki elin parmaklarının birinin diğerinden daha kalın olması gibi. Fakat memede bu durum sütyen ölçüsünde sıkıntı yaratmakta, kişinin psikolojisini etkileyebileceği gibi özgüveninin de sarsılmasına sebep olabilmektedir. Bu sıkıntı kişinin hayat kalitesini azaltır, günlük yaşamdaki konforunu kötü bir biçimde etkileyebilir. Asimetrik meme, kadınlarda görülebileceği gibi erkeklerde de bulunabilir.

Meme Asimetrisinin Sebepleri

İki meme arasındaki farklılıklar gelişme döneminde oluşabilir.

  • Travma veya geçirilmiş bir ameliyattan sonra olabilir.
  • Emzirme sonrasında da memeler arasında farklılık olması sık rastlanan bir durumdur.

Asimetri, bazen bir memenin diğerinden büyük olmasıyla gerçekleşebileceği gibi, bazen de meme ucunun yerinin ve şeklinin farklı olmasıyla gerçekleşir. Bazen de meme dokusu bir tarafta bulunup diğer tarafta bulunmaz. Bu gibi şikayetlerin çözümü hastanın isteğine bağlı olarak ameliyattır. Asimetrik meme ameliyatı plastik cerrahi işlemlerinin en zor ameliyatlarından biridir. Bu zorluk plastik cerrah açısındandır. Çünkü cerrahın meme asimetrisi konusuna ve bu ameliyat tekniklerine hakim olması,  asimetrik meme ameliyatı sonrası da simetrinin uzun ömürlü olması için gereken bilgi birikimine sahip olması gerekir.

Asimetrik Meme Operasyonu Sonrası

Asimetrik Meme Operasyonu Sonrası; Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

Öncelikle hastanın bu ameliyata psikolojik olarak hazır olması gerekir. Çünkü bazı hastalarda bıçak altına yatma korkusu ve ameliyat sonrası görüntüsünün hoş olmayabileceği endişesi oluşabilir.


Daha sonra doktorun hastayı iyi analiz etmesi ve ameliyat öncesi fotoğraflamasını dikkatli bir biçimde gerçekleştirmesi gerekir. Yani iyi bir planlama asimetrik meme ameliyat sonrası için de çok önemlidir.

Genelde asimetrik meme ameliyatında iki memeye birden operasyon uygulanır. Çünkü iki memenin de birbirinden farklı olmaması için müdahale gerekebilir. Fakat iki memeye de uygulanan teknik aynı olmayabilir. Örneğin birine meme büyültme operasyonu uygulanırken diğerine meme küçültme operasyonu uygulanabilir. Nasıl bir yol izleneceğine de tabii ki plastik cerrah karar verir.

Asimetrik Meme Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Hastanın ameliyattan sonra 1 gece hastanede yatması yeterlidir. Çünkü oluşabilecek ani durumlar için tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Memenin iyileşmesi kişiden kişiye göre değişir. Fakat tahmini olarak tam şeklini alması 4-6. ay sonunda olur.

Aralıklı olarak buz uygulaması yapılması memede şişmeyi engeller.

Ayrıca verilen ilaçları düzenli kullanmak asimetrik meme ameliyatı sonrası iyileşme için çok önemlidir.

Meme gelişmesinde bozukluk sebebiyle olan asimetrilerin düzeltilmesi için çoğunlukla 18 yaş beklenir. Çünkü kişinin gelişimini tamamlayabilmesi veya ameliyat için kesin karar verebilmesi belirli bir yaştan sonra olur. Fakat bazı özel durumlarda 18 yaşa kadar beklenmesi gerekmez. Bu da yine doktorun kararıyla olabilecek bir durumdur.

Meme asimetrisinin düzeltilmesi, vücut için aciliyeti olan bir ameliyat değildir. Fakat kişinin psikolojik açıdan rahatlaması ve kendini iyi hissetmesi için uygulanması gereken bir operasyondur.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/3d-erkek-memesi-kucultme/

https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-oncesi/

https://guzellikcarsisi.com/19-19-saat-anlami/