Göğüs Dikleştirme Estetik | Güzellik Çarşısı

Göğüs Dikleştirme Estetik

Meme dikleştirme zor bir ameliyat mı?, Sarkık göğüs ameliyatsız Dikleşir mi?, Göğüs dikleştirme ameliyatı kaç saat sürer?, Sarkık meme nasıl kaldırılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Göğüs Dikleştirme Estetik
31 Mart 2022
284 okunma
Göğüs Dikleştirme Estetik

Göğüs için estetik denildiğinde akıllara hemen, göğüs büyütme ya da göğüs küçültme ameliyatları gelmektedir. En çok tercih edilen estetik operasyon türlerinin bunlar olduğu doğrudur, fakat göğüs dikleştirme estetik operasyonu da aynı şekilde pek çok kadın tarafından tercih edilmektedir. Estetik görünümüne önem veren kişilerin en çok tercih ettiği cerrahi operasyonlardan olan göğüs dikleştirmeyi, çoğunlukla göğüs boyutundan memnun ama göğüsleri sarkmaya başlamış olan hastalar tercih etmektedir. Sarkma ise çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Göğüslerin zaman içinde değişim geçirerek biçimini ve sıkılığını kaybetmesi çeşitli durumlara bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunlar:

  • Yaşanan ani kilo değişimleri,
  • Yaşın ilerlemesi,
  • Kalıtımsal özellikler,
  • Bebek emzirmek, özellikle de birden fazla bebek emzirilmesi,
  • Hamilelik
  • En önemlisi de yer çekimidir. Göğüs dikleştirme ameliyatının yapılmasıyla hastalar daha dik bir göğse ulaşırlar ve genel görünümde büyük oranda gençleşme sağlamış olurlar.

Göğüs Dikleştirme Estetik

Mastopeksi Nedir?

Mastopeksi, meme dikleştirme ameliyatının tıp literatüründe geçen ismidir. Göğüs dikleştirme estetik ameliyatı olunmadan önce, ameliyatı yapacak olan doktor sarkmanın ne durumda olduğunu tespit eder. Meme sarkıklığı genelde üç aşamada sınıflandırılır:

  • Birinci aşamada memenin başı, meme altı oluk hizasında bulunur.
  • İkinci aşamada memenin başı, meme altı oluğunun daha da altındadır.
  • Üçüncü aşamada ise meme başı, dokunun en alt tarafında ve aşağıya bakar durumdadır.

İşte bu durumları çözmek, günümüzde yaklaşık 1 ya da 1,5 saatlik bir operasyonla mümkün olabilmektedir. Genellikle bu ameliyatlarda en başarılı sonuçların alındığı hastalar, küçük ve sarkık memelere sahip olan kadınlardır. Bu, büyük göğüslere sahip hastalarda başarı sağlanamaz anlamına asla gelmez. Genel olarak mastopeksi ameliyatını gebelik sonrası sarkma yaşayan hastalar tercih eder. Meme dikleştirme ameliyatları ayrıca ileride yaşanılacak gebelikleri de herhangi bir şekilde etkilemez.

Göğüs Dikleştirme Estetik; Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Göğüs dikleştirme estetik ameliyatından önce ameliyatı yapacak olan doktor çeşitli tetkiklere başvurur ve sözlü olarak hastaya çeşitli sorular sorar. Bu sayede hastanın ailesinde daha önce meme kanseri ya da hastalığı olup olmadığını öğrenir ya da sistematik başka bir hastalığının olup olmadığını anlamaya çalışır. Ayrıca hastanın sigara ya da ilaç alışkanlığı da ameliyattan önce öğrenilmesi gereken durumlardandır. Ameliyat başladıktan sonra ise doktor belirli aşamalarla ameliyatı tamamlar. Öncelikle sarkık hâlde bulunan meme dokusuna yeni şekil verilir. Ardından ise artık fazlalık durumundaki artık deri çıkartılır. Memenin başı asıl olması gereken yere konumlandırılır.

Bazı uygun hâlde olan hastalarda ise sadece protez kullanılarak sarkıklık giderilmeye çalışılabilir. Bu yöntemin kullanıldığı ameliyatlarda iz kalma şansı daha düşük olur, iz kalsa bile kısa sürede geçer. Ameliyat sonrası ise hastalarda büyük problemler görülmez. 7 gün geçtikten sonra sarılan sargı açılır ve dikişler alınır. 6 hafta sporcu sütyeni giymek gerekir.