Göğüs Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir | Güzellik Çarşısı

Göğüs Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir

Meme ameliyatından sonra ödem ne zaman iner?, Göğüs estetiği kaç günde geçer?, Göğüs dikleştirme ameliyatları ne zaman iyileşir?, Meme Silikon ne zaman oturur? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Göğüs Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir
01 Nisan 2022
280 okunma
Göğüs Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir

Estetik ameliyatlarında en çok merak edilen konulardan bazıları da operasyon sonrası “süreç nasıl işler?” ve ameliyat edilen bölge “ne kadar süre sonra iyileşir?” mevzularıdır. Günümüzde tıpta yaşanan büyük yenilikler estetik ameliyatların kolaylaşmasını ve yan etkilerinin de minimuma inebilmesini sağlamıştır. Geçirilen operasyonun türüne göre çeşitli değişiklikler görülse de artık hastalar kısa sürede normal günlük hayatlarına dönmektedirler. Göğüs estetiği ne kadar sürede iyileşir?

Kısa Sürede İyileşmek İçin Yöntemler

Göğüs için estetik operasyon geçiren bir hastanın operasyon etkilerinden çabuk kurtulabilmesi ve operasyon sırasında oluşan izlerle yaraların çabuk iyileşmesi için çeşitli yollar bulunur. Geçirilen operasyonun türü ne olursa olsun( meme büyütme veya meme küçültme) uygulanacak bu yöntemler ile hasta hızlı bir şekilde eski sağlığına kavuşabilir. Göğüs estetiği ne kadar sürede iyileşir? Bu yöntemlerden bazıları ise şunlardır:

  • Buz tedavisi: Ameliyattan sonra çeşitli aralıklarla göğüs bölgesine buz tedavisi yapmak ödeme engel olarak iyileşmeyi hızlandırır. Ödemin sağlık konusunda bir zararı yoktur ama görülen büyük derecedeki şişkinlik estetik olarak iyi bir görüntü oluşturmaz. Bu yüzden buz tedavisinin uygulanması gerekir.
  • Masaj: Geçirilen estetik ameliyatı ne olursa olsun masaj, iyileşme süreci açısından yardımcı bir yoldur ve çoğu cerrah tarafından tavsiye edilir. Bu sayede vücuttaki ödem hızlı bir şekilde atılır ve göğüsün şekil alması hızlandırılmış olur.
  • Sıcak sudan kaçınmak: Özellikle ilk operasyon sonrası ilk hafta duş alırken sıcak sudan kaçınmak gerekir. Sıcak su yaralara iyi etki etmez. Ameliyattan sonra bir iki hafta kadar görece ılık bir suyla duş almak gerekir.

Göğüs Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir

  • Ağır işler ve ağır spordan kaçınmak: Ameliyattan kısa bir süre sonra göğüs ve kolu zorlayacak hareketler yapmak ameliyat bölgesinde travmalara yol açabilmektedir. Bunların yapılması durumunda bazı hastalarda ameliyat izlerinde büyümeler görülmüştür. Bu sebepten bir ay süreyle ağır spordan uzak durmak, ağır şeyler kaldırmamak gerekir.
  • Sporcu sütyeni: Sporcu sütyenleri göğüs estetiği yaptırmış olan hastalar için büyük öneme sahiptir. Bunlar göğüslerin toparlanmasını sağlayarak, hareket edildiği zaman sallanma durumunu engeller.
  • İlaçların kullanımı: Ameliyat sonrası doktorlar tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı da önemlidir. Vücuttaki ödemin çabuk atılmasına yardım eden bu ilaçlar hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Göğüs Estetik Türlerine Göre İyileşme Süreleri

Geçirilen operasyonun türü hastaların iyileşme süreleri açısından farklılıklar yaşamalarına neden olabilir. Göğüs büyütme ameliyatının iyileşme süresi ile mastopeksi yani meme dikleştirme ameliyatının iyileşme süresinin aynı olacağını düşünmek yanlış olur. Göğüs estetiği ne kadar sürede iyileşir? Genel tahmini süreler vermek gerekirse:

Göğüs büyütme ameliyatlarında ilk hafta içerisinde sargılar alınır, özellikle ilk dört gün dinlenilir. Birkaç gün içerisinde de günlük hayata dönülür ve 1 yıl içerisinde izler büyük oranda geçer.

Göğüs küçültmede, 3 gün sonra çalışılıyorsa iş hayatına dönülebilir. Yaralar bir hafta içerisinde iyileşir ve izler de 6 ay içerisinde kaybolmaya başlar.