Göğüs Ucu Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey | Güzellik Çarşısı

Göğüs Ucu Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Göğüs ucu rengi nasıl olmalı?, Içe dönük memenin ucu nasıl çıkar?, Memenin ucunun içe kaçması neden olur?, Ucu Olmayan memeyi bebek nasıl emer? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Göğüs Ucu Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey
02 Nisan 2022
303 okunma
Göğüs Ucu Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Her ne kadar çok yararsız gibi gelse de erkeklerde de bulunan göğüs ucu hakkında bilmeniz gereken 11 şey bulunmaktadır. Çok daha kapsamlı olması durumu pek mümkün olmakla birlikte göğüs uçları birçok farklı husus özelinde yararlıdır. Bilimsel araştırmalar sonucunda 8 farklı meme ucu tipinin bulunduğu görülmekle birlikte estetik açıdan belli farklılıkları bulunmaktadır. Çok daha düz göğüs ucu tiplerinin yanı sıra kabarık ya da ters durumlu göğüs uçları da olabilmektedir. Büyük ya da normal boyutlu göğüs uçlarının dışında küçük yapılı görünümleri de söz konusudur. Peki, göğüs ucu hakkında bilinmesi gerekli olan bilgiler nelerdir?

Kadın Sağlığında Göğüs Ucu

-Kadınlar için oldukça gerekli olan göğüs ucu birçok anlamda yenilenmeyi beraberinde getirmektedir. Hamilelik sonrasında süt akışı sağlanırken emzirme işlemiyle birlikte göğüslerin yenilenmesi ve çok daha sağlıklı olması da beraberinde gelen durumlar arasındadır. Bundan dolayı doktorlar tarafından birkaç yıl boyunca bebeklerin emzirilmesi önerilirken hem bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça faydalı bir işlem olarak ifade edilmektedir. Göğüslerin sarkması ya da zehirlenme gibi durumları da büyük oranda emzirmeyle elde edilmektedir.

-Emzirme işlemi için gerekli olan göğüs ucu, cinsel uyarıcı niteliğe de sahiptir. Böylelikle cinsellik arzusunun oluşmasında sıkıntı yaşanmadığı gibi bu tip problemler göğüs ucuyla halledilebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonrasında bazı kadınların sadece göğüs ucuyla dahi orgazm olabildikleri de bilimsel olarak ispatlanmaktadır.

-Birçok yönden farklı bir yapıya sahip olan meme ucu, uyarılma işlemiyle birlikte büyüme göstermektedir. Böylelikle işlevsel açısından farklı olduğu ifade edilmekle birlikte aynı zamanda benzersiz özelliklere sahiptir.


-Parmak izi gibi herkesin göğüs ucu da farklılık göstermektedir. Çevresinde yer alan kabarcıkların insana özgü olması da göğüs ucu hakkında bilmeniz gereken 11 şey arasında bulunmaktadır. Böylelikle birbirine asla benzemeyen yapılara sahip olunması da sağlık açısından değişkenlik içermektedir.

-Göğüs ucunun çevresinde yer alan derinin çok daha ince olması da hızlı bir şekilde bölgenin kuruyabilmesine imkân tanımaktadır. Aynı zamanda sıklıkla nemlendirilmesi de gerekli bölgeler arasındadır.

Göğüs Ucu Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

Göğüs Ucu Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey; Göğüs Ucu Sızıntısı

Bilhassa hamile veya emzirme süresi içinde bulunan kadınlarda gerçekleşme olasılığı yüksek olan sızıntılar söz konusudur. Göğüs uçlarının uyarılma sırasında sıkılması gibi bir sebepten kaynaklı olabilme ihtimalinin yanı sıra spor sutyeni kullanmadan spor yapılması da tetikleyici sebepler arasındadır. Herhangi bir soruna sahip olduğu söylenmesi zor olsa da devamlı bir sızıntının gerçekleşmesi veya kanlı bir şekilde sızıntı meydana gelmesi halinde doktora gidilmesi gereklidir. Göğüs ucu hakkında bilmeniz gereken 11 şey arasında bulunmakla birlikte tıbbi destek alınması da zaruri durumlar arasında yer almaktadır.

Erkeklerde Göğüs Ucu İşlevi

-Her ne kadar işlevsen anlamda yararı olmadığı gibi bir algı bulunsa da erkekler içinde göğüs ucu birçok etkene sahiptir. Erkeklerin tahrik olmaları sağlanabilirken günümüzde büyük göğüslü erkekler için küçültme operasyonları da yapılagelmektedir.

-Farklı yapılarda olabilen erkeklerdeki göğüs ucu şişkin ya da geniş olması da bir sorun olarak nitelendirilmemektedir.