İçe Dönük Meme Ucunun Düzeltilmesi (Invertedniple) | Güzellik Çarşısı

İçe Dönük Meme Ucunun Düzeltilmesi (Invertedniple)

Memenin ucunun içe kaçması neden olur?, Meme ucu çöküklüğü nasıl tedavi edilir?, Memede Cokmesi neden olur?, Meme ucu çöküklüğü için hangi doktora? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > İçe Dönük Meme Ucunun Düzeltilmesi (Invertedniple)
03 Nisan 2022
309 okunma
İçe Dönük Meme Ucunun Düzeltilmesi (Invertedniple)

İçe dönük meme uçları, meme ucuna bağlı süt kanallarının kısa kalması ve işlevini engellemesi sonucu meme ucunun meme ile aynı düzeyde kalması veya meme içine çökük olması durumudur. İçe dönük veya gelişmemiş meme ucu, kadınlarda sık gözlenen bir rahatsızlıktır. Bu durum pek çok psikolojik sıkıntı yaratır. Estetik olarak hoş olmayan bir görüntü oluştuğu için kadınlarda özgüvensizlik meydana gelebilir. Ayrıca anne adayları için çok önemli bir sorundur. Çünkü direkt olarak emzirmeyi etkiler.

Meme ucunun bu şekli doğuştan veya sonradan olabilir. Eğer doğuştan ise genellikle ergenlik döneminden sonra, genç kızların göğüslerinin belirginleşmeye başlaması sonrasında anlaşılır. Bazen tek taraflı olabilir, bazen de iki memede birden görülebilir.  Bu sorun içe dönük meme ucunun düzeltilmesi (invertedniple) ameliyatıyla çözülebilir.

İçe Dönük Meme Ucunun Getirdiği Zorluklar

Öncelikle estetik durmadığı için kişinin kendini kötü hissetmesine sebep olur.

Meme başında oluşan salgıların birikmesi ve temizlenememesi ile çeşitli enfeksiyonlara sebebiyet verebilir.

Süt kanalları direkt olarak meme ucuna açıldığı için bu kısmın içe çökük olması ile bebeğin meme ucunu yakalaması zorlaşır ve anne ile bebek arasındaki iletişimin körelmesine neden olabilir.

Bu rahatsızlık bazen de süt kanallarının tamamen kapalı olmasına ve emzirmenin mümkün olmamasına sebep olabilir. Meme uçları ameliyatla düzeltilse bile annenin bebeğini emzirmesi maalesef ki gerçekleşmez.

İçe Dönük Meme Ucunun Düzeltilmesi


İçe Dönük Meme Ucunun Seviyeleri

Hafif seviye denilen, fazla çökük olmayan meme uçlarında bu durum masajla ya da sonradan düzelebilir. Bu durumda süt kanalları etkilenmez ve emzirme mümkündür.

Orta seviyedeki çökük meme uçlarında biraz zorlama ile meme ucu çıkabilir ancak baskı sonrasında tekrar eski halini alması muhtemeldir. Bu hastalar güç de olsa emzirebilir.

Ağır seviye olarak adlandırılan tamamen çökük meme uçlarında bu durum zorlamayla veya masajla gerçekleşmez. Tek çözümü ameliyattır. Fakat ameliyat sonrasında süt kanalları kesileceği için emzirme mümkün değildir. Ameliyat, yalnızca meme ucunun duruşunu değiştirir.

İçe Dönük Meme Ucunun Düzeltilmesi (Invertedniple); İçe Dönük Meme Ucu Ameliyatı

Bu ameliyat lokal anestezi altında gerçekleşir. 1 saat kadar süren bir operasyonla durumun düzeltilmesi mümkündür. İçe dönük meme ucunun düzeltilmesi (invertedniple) farklı operasyonla gerçekleşebilir. Fakat bütün bu operasyonların amacı aynıdır.  Örneğin hafif seviye hastalarında süt kanallarına dokunulmadan meme başını içe çeken bağlar serbest bırakılır. Fakat ağır seviye hastalarında bu durum aynı değildir. Meme ucunu içe çeken bağların kesilerek meme ucunun altına sarkma oluşmaması için destek konulur. İçe dönük meme ucunun düzeltilmesi (invertedniple) operasyonunda meme ucunun çökmesine sebep olan bağlar yani süt kanalları kesileceğinden ileride emzirme mümkün olmaz. Zaten büyük ihtimalle bu hastalarda süt kanalı yoktur. Sonuç olarak ağır seviye hastaları için bu operasyon yalnızca estetik açıdan düzeltme sağlar. Bazı durumlarda meme ucu tekrar içe dönerek rahatsızlık nüksedebilir. Bu da kişiden kişiye yapısal olarak değişir.