Meme Deformitesi | Güzellik Çarşısı

Meme Deformitesi

Meme deformitesi nedir?, Tubuler görünüm nedir?, Tüberöz meme nasıl anlaşılır?, Tübüler meme nasıl düzeltilir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Meme Deformitesi
04 Nisan 2022
298 okunma
Meme Deformitesi

Meme deformitesi; halk arasında keçi memesi olarak bilinen, kadınlarda görülen ve  doğuştan kaynaklanan genetik bir durumdur. Genellikle bireyin ergenliğe girmesiyle meme büyümesinin başladığı 13-14 yaşlardan sonra fark edilir. Hastalar bunu fark ettikten sonra çoğunlukla meme küçüklüğü veya sarkıklığı şikayetiyle doktora başvururlar. Rahatsızlıklarının farkında olmazlar.

Meme deformitesi rahatsızlığında meme dokusu, meme ucu denilen areole bölgenin etrafında şekillenir. İki memenin arasında büyük bir açıklık vardır ve genelde memeler, göğüs kafesinin üstünde duran sarkık iki top gibi görülürler. Bu da tabii ki görüntü olarak hastaya rahatsızlık verir. Hastayı psikolojik olarak etkiler ve özgüvenini kaybetmesine sebep olabilir. Meme deformitesinin boyutu kişiden kişiye göre değişir. Bazen bu rahatsızlık tek memeyi etkileyeceği gibi, bazen de iki meme birden etkilenebilir.

Meme Deformitesi Tanısı

Meme deformitesi, uzman plastik cerrahlar tarafından elle muayenede anlaşılacağı gibi, işinde çok iyi olmayan doktorlar tarafından yalnızca meme küçüklüğü olarak algılanabilir. Bu yanlış algılama sonucu plastik cerrah hastanın isteği üzerine meme büyültme ameliyatı uygular. Bu yanlış ameliyat sonrasında da süreç iyice zorlaşır. Yanlış tanı ve buna bağlı olarak yanlış ameliyat hasta üzerinde hem psikolojik hem de görüntü olarak kötü izler bırakabilir. Bu yüzden ameliyat olma konusunda aceleci davranmamalı, doktorunuzu iyi araştırmalısınız.

Meme Deformitesi Tedavisi

Meme deformitesi, her hastada farklı şekillerde gözlenebileceğinden dolayı tedavi işlemi de hastadan hastaya değişir. Hastalık şekli ne kadar farklı olursa olsun her türlü tedavide ameliyat kaçınılmazdır. Bu ameliyat da kesinlikle alanında uzman, kendini iyi yetiştirmiş plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Çünkü bu tür ameliyatlar normal bir meme büyültme veya meme dikleştirme operasyonlarından oldukça zordur ve dikkat gerektirir.


Meme Deformitesi

Meme Deformitesi Operasyon Şekilleri

Yapılacak operasyonun hastanın şikayetine göre şekilleneceğini belirtmiştik. Farklı görüntü bozukluklarından dolayı uygulanacak operasyonlar ise şunlardır:

Eğer hastanın şikayeti memesinin meme ucunda toplanması ise büyük meme ucu küçültülür.

Hasta, sarkık memelerinden rahatsızsa memenin sarkık görüntüsü düzeltilir.

Memeler fazla ayrıksa bu ayrıklık düzeltilmeye çalışılır.

Memeler, rahatsızlığından dolayı küçük olacağından bu küçüklük protez kullanarak düzeltilir ve vücuda ideal bir boyuta getirilerek uygunluk sağlanır.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Öncelikle hastanın kontrollerini kesinlikle aksatmaması gerekir. Doktorunun da yakın takipte olması yapılması gerekenlerin en başında yer alır.

Ameliyattan sonra geliştirilmeye çalışılan meme derisinin gevşeyerek şekil alması zaman alır. Bu yüzden sabırlı davranmak gerekir. Bazı durumlarda ikinci bir operasyona gerek duyulabilir.

Ayrıca ameliyat sonrasında cilt bakımı ve esnekliğine dikkat edilmeli, nemlendirilmesi için yağsız kremler, vücut losyonları gibi yağ içeriği az olan nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Yanan bir sobaya veya ısıtıcıya çok yaklaşmamalı, sıcakla fazla temas içine girmemelisiniz.

Yüzme, yoga, suda aerobik ve ritmik yürüyüşler yaparak kendinizi yormadan dinlendirmelisiniz.

Dikkat edeceğiniz bu faktörler ameliyat sonrasında toparlanmanız için önem arz eder. Sizin en az rahatsızlıkla bu durumu atlatmanızı sağlar.