Meme Rekonstrüksiyonu | Güzellik Çarşısı

Meme Rekonstrüksiyonu

DIEP flep ile eş zamanlı meme rekonstrüksiyonu nedir?, Rekonstrüksiyon ameliyatı nedir?, Meme rekonstrüksiyonu ne demek?, LD flep nedir?Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Meme Rekonstrüksiyonu
07 Nisan 2022
757 okunma
Meme Rekonstrüksiyonu

Meme problemleri son dönemde oldukça fazla artış göstermiştir. Kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri sorunu, kontrol altına alınmadığında ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Meme kanseri ile uğraşan bireyler, doğru bir şekilde tedavi edilmediklerinde bazen tek göğüslerini bazense iki göğüslerini birden kaybedebilirler. Meme rekonstrüksiyonu bu noktada son derece faydalı işlemlerden bir tanesidir. Memeleri alınan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri adına yeni bir göğüs yapılır. Bu noktada uzman bir estetisyen ile çalışmak önem taşır.

Meme Kanseri Olan Bireyler İçin Faydalı

Meme kanseri olan kişiler, bir süre sonrasında hastalığında verdiği rahatsızlık ile birlikte kendilerini daha kötü hissetmeye başlayabilirler. Bu durum psikolojilerinin bozulmasına, ruhsal bozuklukların ortaya çıkmasına ve kişilerin asosyalleşmelerine zemin oluşturur.

  • Yapılan meme rekonstrüksiyonu işlemi sonrasında bireyler kendilerini daha iyi hissedebilirler.
  • Alınan memelerin dokusuna uygun olarak yeni bir göğüs yapılması, kadınlarda oluşan boşluk hissinin doldurulmasına yardımcı olur.
  • Tıp dünyasında yaşanan gelişmeler sonrasında son derece kolay bir şekilde yapılan operasyon, kadınların topluma yeniden kazandırılmaları açısından önemlidir.
  • Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen işlem sonrasında iyileşme süreci de hızlı olduğu için herhangi bir problem ortaya çıkmaz. Kadınlar rutin hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Meme Rekonstrüksiyonu


Kadınların Ruh Sağlığı Açısından Önemli

Kadınların en çok dikkat ettikleri organlarından bir tanesi göğüsleridir. Hem dişiliğin hem de kadınların simgesi olan göğüslerin bir süre sonrasında yok olması, bireyin depresyona girmesine neden olabilir. Bu durum özellikle genç yaştaki bireylerde kontrol altına alınmadığında, intihar ya da bunalım gibi önemli sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Kadınların kaybedilmemesi, hastalıkları nedeniyle kendilerine olan güvenlerini yitirmemeleri açısından estetik müdahaleler oldukça önemlidir. Yapılan yapay meme sayesinde bireyler, hastalıklarını atlattıklarını düşünerek kendilerini motive edebilirler.

Meme rekonstrüksiyonu yapılma zamanı: Belirtilen işlemin uygulanması için hastanın kemoterapi ya da tedavi sürecinde olmaması gerekir. Kanserin atlatılmasına yardımcı işlemler bittiğinde küçük bir operasyon ile birlikte yeni göğüs yapılabilir. Genel anestezi ile gerçekleştirildiği için herhangi bir acı ya da ağrı problemi oluşturmaz.

Pratik Meme Rekonstrüksiyonu Süreci

Yeniden meme oluşturma işlemi sırasında, doktorun profesyonelliği ve hastaları detaylı bir şekilde aydınlatmaları son derece önemlidir. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatını estetik ve plastik cerrahlar aynı anda gerçekleştirebilir.

  • İşleme başlamadan önce bireylerin tüm sağlık kontrolleri yapılır
  • Operasyona uygun olduğuna kadar verildikten sonra uygulama sürecine geçilir.
  • En fazla 2-3 saat içerisinde hastalar, sağlıklı ve güzel görünen göğüslere kavuşabilirler.
  • Kanserli olan memenin tamamen alınmış olması, tekrar aynı hastalığın ortaya çıkmaması açısından faydalıdır.
  • Operasyon sürecinde herhangi bir problem oluşmaması adına hastanın kanser tedavisi gördüğü doktorundan da yardım alınabilir.

Bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olan işlem sayesinde, kanser sonrasında meme olmadan yaşama problemi de ortadan kalkmaktadır.