Pomeranian Boo Tüy Bakımı | Güzellik Çarşısı

Pomeranian Boo Tüy Bakımı

Pomeranian Boo kıl döker mi?, Pomeranian Boo ne kadar tüy döker?, Pomeranian Boo bakımı nasıl yapılır?, Boo köpek bakımı zor mu? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Pomeranian Boo Tüy Bakımı
02 Nisan 2022
310 okunma
Pomeranian Boo Tüy Bakımı

Pomeranian Boo Tüy Bakımı görünüşü itibarı ile bilinen en tatlı süs köpekleri arasında yer almaktadır. Görünüşündeki sevimlilik sayesinde birçok insan evinde Pomeranian Boo bakmaktadır. Bu köpekler ev ortamında yaşamaya uygun yapıdadır.  Küçük ırk olmasından dolayı yüksek enerjiye sahip değillerdir. Dolayısıyla egzersiz ihtiyaçlarını ev ortamında sağlayabilirler.

Küçük ırkların geneli tüy konusunda sahiplerini zorlamaz. Fakat Pomeranian Boo cinsi köpeklerde biraz bakım konusu aksatılmamalıdır. Özel bir tüy yapısı olduğundan dolayı Pomeranian Boo Tüy Bakımı özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Pomeranian Boo Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranian boo cinsi köpekler 1700lü yıllarda Pomeranya bölgesinde ortaya çıkmıştır. Peki, bu cinsin tüy bakımı nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirecek olursak maddeler halinde sıralama yapabiliriz.

Yaşam süreleri 15 yıla kadar uzayan Pomeranian cinsi köpekler için tüy bakımı oldukça önemlidir. Bu köpekler görünüm itibarı ile tüyleri konusunda çok fazla beğeni toplamaktadır. Tüy yapısı ipeksi bir yapıdadır. Her gün taranması gerekir. Fakat köpeğiniz bu durumdan sıkılabilir. Dolayısıyla haftada 2 veya 3 kez taramanızda fayda olur.

Neden tüy tarama işlemi yapılır konusuna değinecek olursak şöyle açıklayabiliriz. Cılız hale gelen ya da ölü tüylerin canlı tüyler arasından ayrılması gerekir. Ayrılmadığı durumda hem görünüşe hem de tüy sağlığına etki edebilir. Dolayısıyla tarama işlemi yapılarak ölü veya cılız tüylerin güçlü ve sağlıklı tüyler arasından ayrılmasına yardımcı olmaktır.

Görünüş olarak 1 ve 3 kilo arasında ağırlığı bulunan Pomeranian Boo köpekler, tüylerinin kabarık olması sebebiyle daha da kilolu görünebilmektedir.

Pomeranian Boo Karakter Yapısı

Pomeranian Boo Tüy Bakımı gibi karakteri de oldukça uyumlu ve kolaydır. Süs köpekleri olarak bilinen bu köpekler oldukça uysal ve sahibine bağlıdır. Yalnız kalmayı sevmezler bu nedenle sahiplerinin yanında olmayı isterler. Tüyleri kısa olduğundan dolayı soğuk havalara karşı duyarlı değillerdir. Bu nedenle kış aylarında ve soğuk günlerde dışarıya çıkacakları zaman mutlaka bir koruyucu kıyafete ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda soğuk havalarda uzun süre dışarda kalmaları sağlık konusunda sıkıntılara yol açabilir.


Pomeranian Boo cinsi köpekler çocuklarla arası iyidir. Fakat büyük ırk köpeklere karşı sosyal değillerdir. Nu nedenle kendilerinden büyük olan köpeklere havlayabilir ve agresiflik gösterebilirler.  Sahiplerine karşı olan bağlılıkları kıskançlıklara yol açar. Bu nedenle diğer insanlara karşı da bazen saldırı eyleminde bulunabilirler. Fakat merak etmeyin bu durum eğitim aldıklarında çözüme kavuşabilir. Eğitim konusunda algıları açık ve söz dinlemeyi seven yapıları vardır.

Pomeranian Boo Cinsi Köpeklerin Olumlu Özellikleri

 • Ev ortamına uyum sağlayabilirler.
 • Egzersiz ihtiyaçlarını ev ortamında sağlayabilirler.
 • Çocuklarla araları iyidir.
 • Sahiplerine karşı bağlılardır.
 • Duygusal bir karakteri vardır.
 • Eğitim konusunda anlama ve uygulama konusunda oldukça açıktır.
 • Oyun oynamayı severler.
 • Sahipleriyle birlikte zaman geçirmeyi çok severler.
 • Tehlikelere karşı sahiplerini korumak isterler bu nedenle cesaretli yapıları vardır.

Pomeranian Boo Olumsuz Özellikleri

 • Sahiplerini kıskandıkları için diğer insanlarla ve hayvanlarla sosyalleştirilmeleri gerekir.
 • Yalnız kaldıklarında küsme eyleminde bulunabilirler.
 • Yalnız kaldıkları zaman sahiplerine tepki olarak evdeki eşyalara zarar verebilirler.
 • Kısa tüyleri olması nedeniyle soğuk havalara karşı dayanıklı değildir.

Pomeranian Boo Cinsi Köpeklerin Eğitimi

Pomeranian cinsi köpekler eğitime açıktır. Algıları çok yüksek ve uygulama kabiliyetleri oldukça hızlıdır. Yavru Pomeranian bebekler daha kolay anlama ve dinleme yetisine sahiptir. Dolayısıyla bebeklikten eğitmeye başlamak oldukça yerinde bir karar olacaktır. Büyük Pomeranian cinsi köpekler ise bazen eğitim konusunda inatçı olabilirler. Bu nedenle eğitim sürecinde sabırlı olmak gerekebilir.

kaynak;

https://kopekyavrusu.com/17744/pomeranian-boo