Cilt Lekeleri İçin Patates Maskesi | Güzellik Çarşısı

Cilt Lekeleri İçin Patates Maskesi

Patates cilt lekelerini giderir mi?, Patates nişastası maskesi nasıl yapılır?, Yüze patates sürmek ne işe yarar?, Patates suyu cilde sürülür mü? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Cilt Lekeleri İçin Patates Maskesi
28 Temmuz 2015
936 okunma
Cilt Lekeleri İçin Patates Maskesi

Cildinizde oluşan lekelerin nedenleri, karaciğerden kaynaklanabilir. Özellikle sivilce ve siyah nokta lekelerinin oluşmasına neden olan durumlar için karaciğerinize baktırmanız, yağ oranına göre farklı uygulamalara yer vermeniz gerekebilir. Cilt lekeleri için patates maskesi, A ve B vitamininden kaynaklı, magnezyum ve fosfor etkisiyle kusa zamanda sağlıklı görünmenizi sağlayacaktır.

Ciltteki lekelerin nedenleri; C vitamini eksikliği, fosfor ve kalsiyum eksiklikleri de ciltte lekelere neden olabilir. Cildinizde yara varken, sivilce ve siyah nokta sıktıktan sonra güneşe çıkmanız da kara lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Cildinizin sağlıklı görünmesi için A ve B vitamini açısından zengin olan patates kürünü kullanabilirsiniz.

Patates Maskesi Ne Kadar Sürede Uygulanmalıdır?

Cilt lekeleri için patates maskesi özellikle çiğ patates ile uygulanmalıdır. Çiğ süt ve zeytin yağının da birlikte kullanılacağı kürde, bal karışımı da cildin beslenmesinde etkili olacaktır. Patates maske kürünün göz etrafından uzak tutarak, haftada üç defa uygulayabilirsiniz.

Siyah lekelere patates maskesi; ciltte oluşan siyah lekelerin iyileşmesi için patates maskesi, cildinizdeki lekelerin açılmasında etkili olacaktır. Patatesin içindeki vitamin ve mineraller ciltteki ölü derinin atılmasında etkili olacaktır. Bal, çiğ süt ve zeytin yağı cildin beslenmesi için etkili çözümler arasında bulunmaktadır. Cildinizi temizledikten sonra uygulayabilişiniz.

Patates, diyetlerde çok önerilmeyen bir besin olsa da özellikle cildimiz için çok önemli bir besindir. Patatesin vücuda olan en büyük etkisinin vücudu diri ve zinde tutmak olduğu söylenebilir. Bunun yanında cilt için de çok önemli olan patates, cilt lekeleri için patates maskesi yapımında da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Antioksidan özelliği olan patates A ve B vitaminiyle birlikte barındırdığı C vitaminlerinin yanında aynı zamanda fosfor, magnezyum, karbonhidrat ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Vücuttan birikmiş toksinlerin atılması için patates suyu kullanımı da oldukça yaygındır.

Cilt bakımı konusunda da oldukça faydalı olan patates cilt lekelerine karşı da çok etkilidir. cilt lekeleri için patates maskesi için gerekli malzemeler:

  • Çiğ patates, orta boy (1adet)
  • Bal (1 çay kaşığı)
  • Yulaf unu (1 tatlı kaşığı)
  • Çiğ süt (1.5 tatlı kaşığı)
  • Zeytin yağı (4-5 damla)

Hazırlanışı:

Öncelikle çiğ patatesi rendeleyin. Daha sonra tüm malzemeleri çiğ patatese ekleyip özelliklerinin kaybolmamaları için tahta kaşıkla karıştırın. Karışım maske kıvamına geldiğinde cilt lekelerinin olduğu bölgelere uygulayın. 15 dakika sonra maskeyi çıkarıp, cildinizi durulayın. Kan dolaşımının da hızlanmasıyla birlikte cilt lekeleri de zamanla kaybolacaktır. Hiçbir olumsuz etkisi olmayan cilt lekeleri için patates maskesi haftada üç kere kullanılabilir. Ayrıca soğuk patates suyu da bir pamuk yardımıyla lekeli bölgelere sürülüp daha sonra durulandığında, 1 aylık uygulama sonucunda cilt lekelerinin azaldığı görülmektedir.

Patates Ciltteki Lekeleri Giderir Mi

Patates amino asit içeriğinden kaynaklı olarak cilde bir hayli iyi geliyor. Özellikle de cilt lekelerinin sona ermesinde etkili oluyor. Bunun için direk olarak uygulanan patates suyu kadar özenle hazırlanan maskelere de değiniliyor. Haftada 2 – 3 kez uygulanan maskeler ile etkili sonuçlar alınıyor.

Patates Maskesi Haftada Kaç Kez Yapılır?

Çeşitli içeriklere sahip olan patates maskeleri cildin yenilenmesinde etkili oluyor. Faydaları saymakla bitmeyen patates suyu maskesi sık sık uygulanıyor. Bunun için de en uygun olanı haftada 3 defa olacak şekilde uygulamaya geçmek olacaktır.

Patates Suyu Ciltte Ne Kadar Kalmalı?

Patates suyunu pamuk yardımı ile cilde nüfus ettirmek en doğrusu olacaktır. Öncesinde de cildin makyajsız ve tamamen arındırılmış olması gerekir. Bu şekilde patates suyunun faydaları görülebilir. Suyu yaklaşık olarak 20 – 30 dakika kadar cildinizde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Patates Yüzdeki Lekelere İyi Gelir Mi?

Peeling için pahalı kozmetik ürünleri yerine patates suyundan tercihinizi yapabilirsiniz. Bu sadece ölü ciltlerin arınması mümkün hale gelir. Yüzdeki lekelerin önüne geçmek kolay olacaktır. Düzenli kullanım neticesinde parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanız kaçınılmaz hale gelir.

Patates Ten Rengini Açar Mı?

Patates suyu ölü derinin kalkmasında etkili oluyor. Bununla birlikte çiğ patatesin cilde uygulanması rengin açılmasında katkı sağlıyor. Patatesin cilde iyice sürülmesi ve bir süre kadar beklemek gerekiyor. Düzenli kullanım neticesinde de ciltte ki ton farkını görmeniz kaçınılmaz hale geliyor.

Patates Suyu Maskesi Neye İyi Gelir?

Antibakteriyel olduğu için patates suyu sayesinde sivilcelere savaş açılabilir. Aynı şekilde akne ile siyah nokta problemlerine dair sık sık patates suyundan hazırlanan maskelere yer verilmektedir.

Patates Suyu Nasıl Kullanılır?

Önce patatesleri iyice yıkamalı ve kabuklarını soymalısınız. Ardından ince rende yardımı ile patatesi ince kıyım hale getirisiniz. Rendenin ardından patatesleri sıkar ve suyunu elde edersiniz. Böylece hem suyu hem de posayı cilde maske olarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Uygulamanın düzenli olması halinde cilt daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Patatesin Saça Faydaları Nelerdir?

Patates suyu sadece cilt değil saça olan faydalarından dolayı da ele alınır. Özellikle de saç beyazlamasının önüne geçtiği için değerlendirilir. Bunun gibi saç dökülmesinden şikayetçi olanlar da patates suyuna yönelebilir. Son olarak saçların daha canlı ve hacimli gözükmesinde etkili olacaktır.

Patatesin Nişastası Ne İşe Yarar?

Ciltte oluşan lekelerin sona ermesinde patates nişastası etkili oluyor. Doğal peeling amacıyla da değerlendirilen patates mikrop öldürücü etkiye sahip. Son olarak düzenli olarak cilde nüfus ettirmek rengin açılmasını sağlamaktadır. Bunun için cilt tonunu açtırmak isteyenlerin tercihi bu yönde oluyor. Aynı zamanda cildin derinlemesine temizlenmesi için de fayda sağlıyor.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-oneriler/
https://guzellikcarsisi.com/cilt-lekeleri-icin-maskeler/
https://guzellikcarsisi.com/kayisi-yagi-ile-cilt-bakimi/