Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler | Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir? |

Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler | Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Evde çocuklar için ishale ne iyi gelir?, En hızlı ishali ne keser?, 4 yaşındaki oğlum ishal oldu ne yapmalıyım?, Çoçuklarda ishal nasıl geçer Saraçoğlu? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler | Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?
20 Eylül 2021
487 okunma
Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler | Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Üşütme sonrası çocukların çoğunda diyare görülmektedir. Sıvı ve sulu dışkılama olarak da tanımlanabilir. Vücudun hızlı bir biçimde su kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle uzun süreli şekilde devam ettiği fark edildiği anda doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler sayesinde bu rahatsızlık için ilaç almaya gerek kalmadan durumu kontrol altına alabilirsiniz. Diyare sadece bir sağlık sorunu olarak değil aynı zamanda uzun bir süreye yayıldığı zaman kişilerin sosyal hayatını da etkisi altına alabilecek sorunlardandır.

Patates

Çocuklarda ishal’e ne iyi gelir sorusunun ilk yanıtı geleneksel tedavi yöntemlerinin başında gelen patatestir. Patates içerisinde yer alan nişasta oranının yüksekliği ile dışkının su oranının azaltılması ve ishalin normal dışkılamaya dönmesi için bir fırsat sunmaktadır. İshal rahatsızlığı bebeklerde de sıklıkla görülmektedir. Ek gıdaya geçen bebekler de patatesten istifade edebilir.

 • Patates tüketilirken ishale karşı net bir etki elde edilmesi için haşlanmalıdır. Tuzlu su içerisinde yumuşayıncaya kadar haşlamalısınız.
 • Haşlama olmayan ürünlerde kızartma ya da fırınlama gibi metotlarda ishalin üzerindeki etkisi çok da yüksek değildir.
 • Patates hazırlanırken üzerini baharatlar ile renklendirebilirsiniz. Aynı zamanda limon gibi C vitamini kaynağından da yardım alarak vücut direncinizi kazanmak için de çaba sarf edebilirsiniz.

Patatesin üzerine eklenen sumak ile beraber hem ürünün lezzetlenmesini sağlayabilirsiniz hem de ishalin iyileşmesi için eşsiz baharattan da yardım malmış olursunuz.

Yoğurt

Çocuklarda ishal nasıl geçer; ishale karşı güvenle kullanabileceğiniz besinlerin başında yoğurt gelir. Yoğun bir kalsiyum deposu olan yoğurt sayesinde harika bir içerik hazırlanmaktadır. İshal ile kaybedilen besleyici maddelerin yeniden vücuda aktarılması için de harika bir destek oluşturulmaktadır.

 • Yoğurdun kalsiyum ve vitamin deposu içeriği sayesinde harika bir besleyici destek olacaktır. Çocukların daha keyifli biçimde yemesi için içerisine meyve taneleri de ekleyebilirsiniz.
 • Yoğurt içerisine tuz ya da şeker de ekleyebilirsiniz. İshal ile beraber vücuttan hızlı şekilde mineraller atılır. Bu eklentiler ile gücünüzü yeniden toplamanız sağlanacaktır.
 • Yoğurdun fazla kullanımı durumunda midede şişlik ve gaz yapabileceği de belirtilmelidir. Tam da bu nedenle porsiyon kontrolü konusunda çok hassas olmanız gerekiyor.

Çocuklarda yoğurt kullanılırken laktoz intoleransı gibi hususların göz önünde bulundurulması gerekir. Laktoz intoleransı olan çocuklarda laktozsuz sütten hazırlanmış olan yoğurtların kullanılması tavsiye ediliyor.

Kızarmış Ekmek

Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler arasında çocukların en severek tükettikleri alternatif kızarmış ekmektir. İshalden kaynaklanan mide bulantılarının engellenmesi ve dışkının daha katı bir form alması için kızarmış ekmek harika bir seçenek olacaktır. Kızartma sürecinde kesinlikle yağ eklememelisiniz. Yağ eklendiği zaman midede bulantılara sebebiyet verebilir. İshal ve tüm mide rahatsızlıklarında zorda kaldığınız süreçlerde en keskin çözüm yollarından biri en temel besin maddesinden gelir: Ekmek!

 • Ekmek tam buğday olursa etkisi daha yüksek olacaktır.
 • Dilerseniz besleyiciliğini artırmak adına yanında meyveler ile servis edebilirsiniz.
 • Ekmek kızartma aşamasında suyunu kaybettiği için midede çok daha toparlayıcı bir etkisi olacaktır. Sadece ishal sürecinde değil aynı zamanda üşütmeden kaynaklanan mide bulantılarında da sıklıkla tercih edilen geleneksel tedavi yöntemlerindendir.

Kızarmış ekmek sayesinde hem eğlenceli bir öğün hazırlamış olursunuz hem de çocukların bağırsak hareketlerinin bir derece de olsa hız kaybetmesi mümkün kılınacaktır.

Muz

Çocuklarda ishal için bitkisel çözüm arayışındaysanız muz sizin için kurtarıcı besinlerden biri olacaktır. Muz kabızlığa sebep olan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ishal sırasında en sık kullanılan meyvelerdendir. İçerisinde yer alan potasyum ve A vitamini bağırsak hareketlerinin normal seyrine dönmesini sağlayacaktır. İshal sürecinde gün içerisinde 2 adet küçük boy muz tüketmenin herhangi bir sakıncası olmayacaktır.


 • Muz bağırsakta sağlamış olduğu harika toparlanma sayesinde ishal seviyesinde azalmaya neden olacaktır.
 • Çocuğunuzun diyabet sorunu var ise muzun üzerine tarçın dökerek servis etmeniz tavsiye edilir. Bu şekilde tat konusunda harika bir sonuç elde edilirken aynı zamanda insülin seviyesinde ani dalgalanmalar meydana gelmeyecektir.
 • Tok tutan bir yapısı olduğu için çocuğunuz muzu bir iki gün boyunca ana öğün yerine tüketebilir.

Bu detaylara dikkat ederek çocuğunuzun beslenme düzenine ishal sürecinde bu tür eklemeler yapmak mümkün olacaktır.

Havuç

Çocuklarda ishale iyi gelen şeyler arasında çocukların severek tükettikleri bir ürün de bulunuyor: Havuç! İçerisinde yer alan bol lifli yapı sayesinde ishal sebebi ile sıklıkla tuvalete çıkma sorununu ortadan kaldırma imkanını sunmaktadır. Ayrıca içerisinde barındırmış olduğu vitamin ve mineraller sayesinde su atımı sebebi ile kaybettiğiniz besleyici öğelerin yeniden vücudunuza alınması mümkün kılınacaktır.

 • Muhteşem bir A, B ve C vitamini kaynağıdır.
 • Bağırsak florasını destekleyecek lifli bir yapısı bulunmaktadır.
 • Çocukların tüketimi sırasında daha kolay bir süreç izleyebilmek için rendeleyebilirsiniz.
 • Ek gıda dönemine geçen bebeklerde de kullanılabilir. Hatta çocuklara ek gıda döneminde ilk tattırılan besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile ishal olan bebeğinize havuç sunabilirsiniz.
 • Havuç suyu şeklinde de içebilirsiniz. Lifli yapısından bu şekilde istifade etmek çok mümkün olmayacaktır. En kötü ihtimal olarak suyunu tüketmeyi tercih etmelisiniz. Lifli olarak tüketmek mide ve bağırsak sağlığı için harika bir alternatif olacaktır.

Dilerseniz çocuğunuz keyif alıyorsa çiğ şekilde dilerseniz de haşlanmış biçimde servis edebilirsiniz. Her iki şekilde de besleyici değerler vücut direncini yerine getirecektir!

Nar

Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler arasında dikkat çeken mucizevi besinlerden bir diğeri de nardır. Nar kış mevsiminde bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlarken aynı zamanda bağırsak rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması için de bir imkan sunmaktadır. İshal rahatsızlığına karşı da dışkının daha katı bir hale gelmesi ve vücudun su ihtiyacının dengelenmesi için destek sunacaktır.

 • Nar yaşlanma karşıtı yapısı ile sadece ciltte değil vücudun her organı üzerinde eşsiz bir etkiye sahiptir.
 • Nar ishalin kısa sürede durdurulması için muhteşem bir etki sunmaktadır. Ayrıca iç kısmında yer alan sert tohum kısmı ile kaybettiğiniz besleyici maddelerin yerine konulmasını da sağlar.
 • Çok sık tüketildiği zaman tansiyonda yükselmelere sebebiyet verebilir. Bu nedenle porsiyon kontrolü sırasında dikkatli olunmalıdır.

Dileyen kişiler narı suyunu sıkarak da tüketme hakkına sahiptir. Bu şekilde alınan kalori miktarının daha yüksek olacağını bilmelisiniz. Katı beslenmekte zorlanan kişiler için su halinde tüketmek daha makul olacaktır.

Türk Kahvesi

İshal rahatsızlığına karşı en sık kullanılan ve geleneksel metotlarımızdan biri de Türk kahvesidir. Kişilerin ishalinin durdurulması için limon ile Türk kahvesi karıştırılması ile beraber içilmesi gerekir. Bu şekilde oldukça kısa süre içerisinde çocuklarda ishal rahatsızlığının ortadan kalması sağlanacaktır. Mide bulantısına sebebiyet verebileceği bilinmelidir. Bu nedenle miktar oldukça küçük tutulmalıdır.

 • Bu karışımın üzerine en az 1 saat boyunca herhangi bir şey yememelisiniz.
 • İshal ile beraber kaybettiğiniz suyun yerine konulması için karışımın sonrasında bol bol su tüketebilirsiniz. ılık su tüketimi vücudun kendini toplamasını sağlar.
 • Kullanılan Türk kahvesi limon suyunun midesinde gastrit olan kişiler için ağrıya sebebiyet verebileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir.

Çocuklarda kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Tabi ki süt emmeye devam eden bebeklerde bu iki ağır ürünün kullanılması sadece uzman kontrolünde olmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/dudaktaki-sivilce-nasil-gecer/
https://guzellikcarsisi.com/cilde-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/sac-uzatan-havuc-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/mideye-iyi-gelen-yiyecekler/