Mideye İyi Gelen Yiyecekler | Mideye Ağrısına İyi Gelen 6 Besin |

Mideye İyi Gelen Yiyecekler | Mideye Ağrısına İyi Gelen 6 Besin

Mideyi rahatlatmak için ne yapmalı?, Mide kötüyken ne yenmeli?, Midenin en iyi dostu nedir?, Mideyi güçlendirmek için ne yapmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Mideye İyi Gelen Yiyecekler | Mideye Ağrısına İyi Gelen 6 Besin
30 Kasım 2020
884 okunma
Mideye İyi Gelen Yiyecekler | Mideye Ağrısına İyi Gelen 6 Besin

Mideye iyi gelen yiyecekler sayesinde rahatsızlıklar ile ilaç müdahalesi olmadan savaşmak mümkün. Mide yanması, mide bulantısı, spazm gibi sorunların büyük bir kısmı kişilerin beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Beslenme alışkanlıklarında yapılan küçük değişiklikler mide sağlığını pekiştirirken hayatınızdan birçok rahatsızlığın da elimine edilmesini sağlayacaktır. Beslenme düzeninizden oksalottan zengini olan ürünleri çıkararak ilk adımınızı atabilirsiniz. Oksalottan zengini olan besinler mide duvarına hasar verirken hazım sürecini de sıkıntılı bir hale getirmektedir. Peki, hangi besinler ile mide sağlığı yeniden kazanılır? Sizin için mide rahatsızlıklarına ve şifa kaynaklarına dair tüm detayları derledik!

Meyankökü

Mide’ye ne iyi gelir; meyankökü mideyi rahatlatan besinlerin başında gelmektedir. Ülkemizde kullanım tarihine bakıldığı zaman temellerin çok eskiye dayandığı görülüyor. Özellikle Osmanlı mutfağında yeri oldukça sağlam olan meyankökü yemeklere katabilir ya da çayını demleyerek içebilirsiniz. Meyankökü tüketimi sırasında ölçüye çok dikkat etmelisiniz. Her besin gibi içeriğinde mide hazım sürecini eski sağlığına kavuşturtacak besinler olan bu bitkisel kaynak da sağlığınız için tehdit oluşturabilir. Bu durum sadece meyankökü için geçerli değildir. Tüm besinlerin ve içeceklerin ölçülü tüketilmesi uzmanların uyarılarının dikkate alınması gerekir.

 • Meyankökü tüketimi sırasında günde 1 kere kullanım sınırını aşmamalısınız.
 • Farklı bitkisel kürler ile bir arada kullanmamalısınız. Bu tür besinlerin faydasını öğrenmek için müstakil olarak kullanmak çok daha verimli olacaktır.
 • Meyankökünü kuru ya da taze olarak kullanabilirsiniz. Kurusunu yemeklerinize katmadan önce suda bekleterek yapısını daha yumuşak bir hale getirmelisiniz.
 • Etkisini artırmak adına değerli yağlar ile bir arada almak daha mantıklı olacaktır. Mide sağlığına sunduğu katkı bu şekilde daha net hissedilecektir.

Bu detaylara dikkat ederek midenizdeki spazm ve yanma sorunları ile büyük ölçüde mücadele edebilirsiniz.

Patates

Mide rahatsızlığı nasıl geçer; midenizin yandığını ya da ağrıdığını hissettiğiniz anda neredeyse ülkemizde her evin vazgeçilmezi olan patatesten yardım alabilirsiniz. Patates midede yaraların giderilmesi ve anlık olarak da ağrının minimum seviyeye indirilmesi için bir katkı sunmaktadır. Patatesin içerisinde yer alan nişastaya karşı alerjiniz varsa mide sorunlarına dair bu çözüm yolu sizin için uygulanabilir bir alternatif olmayacaktır. Önerilerimizi dikkate alırken kişisel alerjen durumlarını dikkate almaya özen göstermelisiniz.

 • Patatesi tüketirken haşlamalısınız. Kızartma ya da fırınlama gibi alternatifler mide işleyişini yorabilir.
 • Günde bir kere tüketmelisiniz. Birden fazla öğünde tüketildiği zaman kabızlığa neden olabilir.
 • Haşlanan patatesin üzerine zeytinyağı gezdirilerek tüketmek hem lezzetli hem de şifalı bir yöntem olacaktır. Mideye iyi gelen yönünün yanı sıra uzun vadede bağırsak florasının da kendini toplaması için bir fırsat sunuyor!

Mideye iyi gelen yiyecekler arasında kolay ulaşılabilirliği ile memnun eden patates düzenli olarak kullanıldığı zaman mide rahatsızlıklarının kısa bir sürede giderilmesi için bir fırsat sunuyor!

Sumak

Mide için bitkisel çözüm denildiği zaman akla ilk gelen seçeneklerden biri olan sumak mucizevi bir bitkidir. Geleneksel mutfağımızın ayrılmaz parçalarından biri olan sumak ile kendinize muhteşem bir tedavi kürü oluşturabilirsiniz. Bu mide tedavi kürü kapsamında ölçülere dikkat etmelisiniz. Sumak çok sık tüketildiği zaman tansiyonunuzda dengesizliklere neden olabilmektedir.

 • Sumak direkt olarak yemeklerin üzerine gezdirilerek pratik şekilde tüketilebilir.
 • Dileyen kişiler sumağın çayını da demleyebilirler. Biri su bardağı suyun içerisine biri tatlı kaşığı sumak atarak şifalı bir karışım oluşturabilirsiniz.
 • Midenizin çok ağrıdığı günlerde ise bir tatlı kaşığı zeytinyağının içerisine bir tutam sumak atmalı ve bunu direkt olarak yutmalısınız. Bu karışım zeytinyağının da etkisi ile midenizde koruyucu bir katman oluşturacaktır. Mide sağlığına iyi gelen karışımlar arasında kolay erişilebilirliği ile bu içerik büyük beğeni toplamaktadır.

Bu hususları göz önünde bulundurarak midede ülser ve ekşime gibi sorunlar ile başa çıkmak çok daha kolay olacaktır. İlaç içmeden mide sorunları ile mücadele etmek isteyen kişiler için en doğru tercihlerden biri sumak olacaktır.

Muz

Mideye iyi gelen şeyler arasında hem lezzetli hem de şifalı bir alternatif arıyorsanız muz sizin için harika bir fırsat olacaktır. Muz tam bir potasyum kaynağıdır. Bu nedenle mide probleminin yatışması için harika bir fırsat sunmaktadır. Muz tüketiminde ölçü çok önemlidir. Ölçünün kaçırıldığı ve aşırı tüketim gerçekleştirildiği zaman kabızlığa sebebiyet verebileceği de unutulmamalıdır. Örneğin bebeklerde bu tür bir sorun yaşanmaması için muzun ezilmesinin akabinde içerisine zeytinyağı koyularak tüketilmesi önerilmektedir. Bu şekilde kabızlık sorununun ortadan kaldırılması sağlanabilir. Mide sağlığına iyi gelen besinlerin çok yönlü biçimde araştırılması ve karışımlarda buna uygun küçük eklemeler yapılması sonucu pekiştirecektir.

 • Muz A vitamini zengini bir besindir. A vitamini zengini olan bu besinden midenizin ağır öğünlerin sonrasında kendini rahatlatması için destek alabilirsiniz.
 • Muzun lifli yapısı da memnun etmektedir. Bu lifli yapı sayesinde bağırsakların sağlıklı biçimde çalışması da mümkün kılınıyor.
 • Muzun iç kısmındaki meyvesini yerken kabuğunu ziyan etmemelisiniz. Muzun kabuğunun iyi bir biçimde yıkanmasının sonrasında suda bekletilerek harika bir kalsiyum kaynağı içecek hazırlayabilirsiniz.

Muz tercihi sırasında yerli olan alternatifler arasından seçim yapılması gerekiyor. İthal muz alternatifleri tat ve besin değeri konusunda sınırlı olabiliyor.

Nane

Mideye iyi gelen yiyecekler arasında muhteşem ferahlık hissi ile nane fark yaratmaya devam ediyor. Nane sayesinde hem bulantı hem de mide ağrısı gibi sorunlar ile baş etmek sizin için artık çok daha kolay bir hal alacaktır. Nane içeriğinde yer alan besleyici yağlar ile midenin dinlenmesini sağlayacaktır. Reflü gibi ciddi sorunlar ile mücadele eden kişiler için dahi rahatlamanın sağlanacağı içecekler hazırlayabilirsiniz. Bu noktada mideye iyi gelen içeceklerin sıcaklığına dikkat edin! Çok sıcak içecekler ya da besinler tüketmek midenin duvarlarına zarar verebilmektedir. Mide sağlığına iyi gelen yemeklerde de ılık ürünleri tercih etmek daha yararlı olacaktır.

 • Midenin ağır öğünlerin sonrasında hazmını kolaylaştırabilmek için sıcak suyun içerisine bir iki dal nane koyarak muhteşem biri yatıştırıcı oluşturabilirsiniz.
 • Elinizde taze nane yoksa bir çay kaşığı kuru nane ile ballı suyu karıştırarak muhteşem bir karışım elde edebilirsiniz. Eşsiz tadı ile harika bir şifa kaynağı olacaktır.

Nane taze ya da kuru bir şekilde kullanılabilir. Bu konuda bir sınırlama getirilmemiştir. Fakat içerisinde yer alan uçucu yağlardan istifade edebilmek için taze olarak tüketmenin daha faydalı olabileceği belirtilmektedir.

Zencefil

Kültürümüzde eşsiz bir yere sahip olan zencefil mucizevi besinler arasında yer alıyor. Mide rahatsızlıklarında ilaç tedavisine başlamadan önce zencefilin bu harika içeriğine bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz.

 • Zencefili dilediğiniz tüm yemeklerin üzerine kabuğu ile beraber rendeleyebilirsiniz.
 • Tüketme sürecinde tadından rahatsız olursanız bal ile beraber yemenizde herhangi bir sakınca olmayacaktır.
 • Mide rahatsızlıklarında düzenli olarak günde bir kere kullanıldığı zaman ağrı seviyesinin büyük ölçüde düşürüldüğü ve aynı zamanda gaz problemine de çözüm getirildiği belirtilmelidir.
 • Zencefili taze olarak temin edemezseniz aynı karışımları kuru olarak da hazırlamak mümkündür. Taze olanında uçucu yağlardan istifade etme oranı daha yüksektir.

Zencefil ile farklı ilaçların bir arada kullanılmaması gerekiyor. Bu noktada zencefilin besin değerleri sebebi ile ilaçların yan etki geliştirebileceği durumlar olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/nane-ile-cilt-bakimi/
https://guzellikcarsisi.com/mide-agrisina-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/dudak-kremi-yapimi/