Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler |

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler

Mide ağrısını en çabuk ne keser?, Çok şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir?, Midenin en iyi dostu nedir?, Mideyi rahatlatmak için ne yapmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler
26 Mart 2021
826 okunma
Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler | Mide ağrısına iyi gelen besinler tüketmek yaşanan ağrının azalmasına yardımcı olur. İnsan vücudundan mide ince bağırsağın başladığı ve yemek borusunun son bulduğu bölgede bulunur. Kaslı bir organ olan mide, karnın sol üst kısmındadır, yiyecekleri depolamak için genişler.

Aynı zamanda vücutta birçok vitamin ve mineralin emilimine destek olur, yiyecekleri sıvı hale getirir. Sıvı yiyecekler önce ince bağırsağa oradan da sindirim sistemine devam eder.

Basit Ağrılara Etkili Çözüm

5 kısımdan oluşan midede yemek borusuna en yakın olan cardia’dır. Kardiya yanındaki üst kısımda fundus bulunur. Ana kısım ile alt ve üst kısımların arasında korpus, yiyeceklerin mide suyu ile karıştığı alanda ise antrum vardır.

Midenin son kısmı olan pilor içeriğin ince bağırsağı boşalmasını kontrol etmek için valf görevi üstlenir. Basit ağrılarda evde uygulanabilecek birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

Birçok insan açısından Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler | Mide ağrısına iyi gelen besinler önemlidir. Bitkisel yöntemlerin tercihi ya da besinlerden destek almak etkili bir çözüm ancak önemli olan mide ağrısının nereden kaynaklandığının bilinmesidir.

Mide ağrısı, zaman zaman yaşanılan ve kişinin gününü etkileyen bir rahatsızlıktır. Mide ağrısı artarak midede yanma hissine de dönüşür. Çoğu zaman mide ağrısına iyi gelen yiyecekler ile bu sorun ev ortamında sorun çözülebilir.

Yoğurt

Yoğurt, besinler arasında sindirimi oldukça kolay olan bir üründür. Diğer bütün rahatsızlıklar ile birlikte mide ağrısı için de kesinlikle çözüm niteliğinde bulunur. Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında akla gelen ilk besin yoğurt olur. Yoğurt midede oluşan rahatsızlığı dindirebileceği gibi aynı zamanda yanma hissi oluşmamasına da engeller.

 • Yalnızca tek başına değil her öğünde yoğurt tüketimi gerekir.
 • Yoğurt gece uyumadan önce tüketildiği zaman kişinin uykusunun daha rahat gelmesi adına da önemlidir.
 • Yoğurt içine tercihen meyveler eklenildiği zaman tadında tatlandırma yapılır.
 • Yoğurt mide ağrısı yaşayan kişiler tükettiği takdirde midesinin yumuşamasını sağlar. Bu sebeple mide ağrısına iyi gelen şeyler içerisinde yoğurt yer alır.

Papatya Çayı

Halk arasında genel olarak papatya çayı sakinleştirici olarak içilir. Fakat mide ağrısına bitkisel çözüm olarak papatya çayı ilk akla gelen üründür. Midenin ağrı ile birlikte kasılmasını engelleyerek, hazımsızlığı giderir. Papatya çayının sakinleştirici özelliği, midede geçerlidir. Mide de yer alan zararlı ağrı yapan asitleri dindirir.

 • Mide ağrısı için papatya çayı, çay şeklinde tüketile bilir.
 • Tercihan içerisinde şeker de eklenmesi gerekir.
 • Fakat papatya çayının, sıcak ve şekersiz tüketilmesi daha faydalıdır. Kişinin midesini rahatlattığı gibi aynı zamanda ağrının dinlenmesine de yardımcı olur.

Süt

Süt mideyi yatıştıran, sindirimi kolaylaştıran önemli bir besindir. Mide ağrısına ne iyi gelir? diyenler için genel olarak süt tercih edilir. Mide ağrısı sırasında vücutta ki etki kişinin gününü de etkiler. Mide ağrısı, midede kanama, yanma gibi ağrıyı arttıran rahatsızlıkların önüne geçer. Süt tüketiminde sonra, vücut terlemeye başlar böylelikle midede rahatlar.

 • Süt, gece uyumadan önce sıcak bir şekilde tüketilmesi gerekir. Böylelikle midenin dinlenmesini ve sıcaklığı ile de ısıtmasını sağlar.
 • Sabah kahvaltıda ılık bir süt ile başlanılması, midenin diğer besinlerden önce hazırlanması için önemli olur.
 • Süt içerisine eklenen bal ya da pekmez gibi ekstradan ürünler ise sütün tatlandırıcı özelliğini arttırarak, süt sevmeyenler için bir fikir olarak bulunabilir.

Tarçın

Mide ağrısı ile başlayan ve devamında mide yanmasına dönüşen durumlarda, tarçın kesinlikle birebir bir üründür. Mide yanması, mide yanması ile beraber midede oluşan kanama riski ve beraberindeki diğer rahatsızlıkların oluşumuna engel olmak amacı ile tarçın tüketilebilir.

 • Tarçın tüketimi tercihen yemeklerin içine eklenir.
 • Fakat bir bardak ılık su ile birlikte 1 tatlı kaşığı tarçın tüketimi de yapılabilir
 • Tarçının, gün içerisinde bir kere tüketilmesi yeterli olacak bir besindir. Aksi takdirde kişinin midesini daha da bozabilir.

Karnabahar

Karnabahar, mide ağrısı nasıl geçer? diyenler için akla gelen önemli bir besindir. Karnabahar, midenin korunmasında, midenin yumuşamasında ve şiddetli mide ağrısı sırasında yardımcı olarak tüketilmektedir. Karnabahar, geçmiş zamanlardan günümüze kadar gelmiş önemli bir mide ilacıdır. Midede oluşan risklere karşı halk arasında da sıklıkla tüketilir.


 • Karnabahar, kaynatılarak tüketimi yapılabilecek bir besindir. Kişilerin karnabaharı yemek olarak tüketmesi ya da salata içerisine karnabahar eklenmesi ile de tüketmesi gerekir.
 • Gün içerisinde ya da haftada iki kez karnabahar tüketimi gerekir. Böylelikle mide ağrısının daha da artmaması için önüne geçilmiş olur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, mide ağrısı için fazla kullanılmayan ancak az bilinen bir üründür. Elma sirkesinin kullanımında ölçüsünün çok iyi yapılması gerekir. Fazla kullanıldığı takdirde, midenin zarar görmesine etkisi olabilir. Bu yüzden ölçülü bir şekilde kullanılması gerekir. Elma sirkesi, midenin dışarıdan gelecek zararlı etkenlere karşı korunmasında önemli derecede yer alır. Midenin ağrısını azaltmasında ve doğal yapısının korunmasında bir duvar gibi bulunur.

 • Elma sirkesi tüketimi sırasında bir kaşık olması yeterlidir. Burada dikkat edilmesi gereken su ile birlikte tüketilmesidir. Aksi takdirde zararlı olabilir.
 • Aynı zamanda salatalar içerisine de eklemesi yapılabilir. Böylelikle yeşillikler ile birlikte tüketilebilir.

Muz

Muz içerisinde bulunan önemli vitaminler ile birlikte mide hücreleri ile uyumlu bir meyvedir. Muz midede bulunan enzimlerin dengesini korurken aynı zamanda midede oluşan mide ağrısı ve mide yanması gibi durumlar için rahatlatıcı bir besindir. Genel olarak her öğünde tüketilebilecek bir besin olduğu gibi aynı zamanda midede bulunan besinlerin sindirilmesi ve kolay hazmedilmesinde de oldukça sağlıklıdır. Midede ağrı olarak başlayıp, ardından mide kanaması ve mide delinmesi gibi problemlerin oluşmasında muz tüketimi koruyucu nitelikte bulunur.

 • Doğal bir şekilde mide koruyucu olarak bulunan muz aynı zamanda bitkisel olarak da yer alır.
 • Muz tüketimi, gece uyumadan önce de yapılabilir. Tercihen her öğünde yemeklerden önce muz tüketimi ile başlanılması, midenin diğer besinler için hazırlanmasına temel hazırlar.
 • Tatlısı veya farklı yiyecekler arasına eklemesi yapılıp, tüketilebilen bir besindir. Böylelikle mide rahatlar ve oluşabilecek risklere karşı önlenmiş olur.

Zeytinyağı

Midede bulunan asitlerin hızlı bir şekilde artmasının ardından midede ağrı hissi oluşur. Bu ağrı çoğu zaman şiddetini arttırdığında oldukça tehlikeli olabilir. Fakat, ev ortamında da mide ağrısına iyi gelen yiyecekler yer alır. Bunlar arasında zeytinyağı, geçmiş zamanlardan günümüze kadar mide ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Midenin tamamen yumuşayıp, zararlı etkenlerden korunmasını yardımcı olur.

 • Zeytinyağı, mide ağrısı için kesinlikle yumuşatma özelliği bulunan bir üründür.
 • Mide ağrısı yaşayan bir kişi, 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketerek ardından ılık su içmesi gerekir.
 • Böylelikle mide, zeytinyağının içerisinde bulunan etkiler ile birlikte yumuşayıp rahatlar. Beraberinde mide ağrısının da dinmesinde yardımcı olur.

Maden Suyu

Çoğu zaman mide ağrısı hazımsızlık sebebiyle oluşur. Kişilerin fazla yemek yedikten sonra midesinin sindiremediği takdirde mide ağrısına dönüşür. Böyle bir durumda maden suyu önerilebilir. Maden suyu midenin kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlayabileceği gibi aynı zamanda kişinin rahatlamasını da sebep olur. Maden suyu içerisinde bulunan mineraller ve besleyici vitaminler ile midenin sindirim yapmasını ve kişinin rahatlamasına zemin hazırlar.

 • Maden suyu, tüketim olarak tek başına içilebilir.
 • İçerisine kişilerin tercihine göre limon, elma ya da beraberinde farklı besinler eklenebilir.
 • Maden suyunun yemeklerden sonra tüketilmesi, kişi için daha etkili olur.

Şekerli  Ilık Su

Mide ağrısı, yemek yenilmediği takdir de ya da kişinin midesinde oluşan asitlerin artış göstermesiyle oluşur. Mide ağrısı, şiddeti de değişkenlik gösterebilir. Fakat her ev de kolay bir şekilde hazırlanan şekerli ılık su ile ağrı dinecektir. Böylelikle kişinin midesinde ki asitlerde azalır. Şekerli ılık su tükettikten sonra vücudun sırt bölgesi terlemeye başlar. Kişi şekerli ılık su tüketiminden sonra dinlenip, ağrının geçtiğini fark eder.

 • Ilık su hazırlanırken bir bardak kadar olması yeterli olur.
 • Çok fazla sıcak olmayan aynı zamanda çok fazla soğuk olmayan ılık su içerisine, 1 tatlı kaşığı şeker karıştırılmalıdır.
 • Ardından şeker suda çözündükten sonra kişinin şekerli ılık suyun soğumasına izin vermeden, tüketmesi gerekmektedir.
 • Şekerli ılık su soğuduktan sonra mideyi etkiler. Buna dikkat etmek gerekir. 

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/mideye-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/mide-kucultme-yollari/
https://guzellikcarsisi.com/puruzsuz-cilt-icin-maske/
https://guzellikcarsisi.com/mide-kucultme-ameliyati/