Mide Küçültme Ameliyatı ve Sonrası Beslenme | Güzellik Çarşısı

Mide Küçültme Ameliyatı ve Sonrası Beslenme

Mide ameliyatı olan kişi ne yemeli?, Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman normal yemek yenir?, Tüp mide ameliyatı sonrası 1 ayda kaç kilo verilir?, Mide ameliyatı sonrası hangi çorbalar içilir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Mide Küçültme Ameliyatı ve Sonrası Beslenme
02 Kasım 2015
4.547 okunma
Mide Küçültme Ameliyatı ve Sonrası Beslenme

Mide küçültme ameliyatı, yaşına göre aşırı kilolu kişiler için ideal fiziksel görünüme ulaşmak adına tercih edilen bir yöntemdir. Aşırı kilo, yaşam şekli olarak kişiyi etkilediği gibi beraberinde birçok sağlıksal problemi de getirebilir. Bu durum beslenmeye dikkat ederek önlenir. Fakat mide küçültme ameliyatı ile zayıflamada, doğru yöntemlerle yapıldığı takdirde etkili sonuçlar gösterir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Beslenmeden kaynaklanan hormonal dengesizliklerden dolayı, mide zamanla genişlemeye başlar. Midenin genişlemesiyle birlikte kii beslenmesine dikkat etmediği için yaşına göre aşırı kiloya maruz kalır. Belirli bir süreden sonra beslenmeye ne kadar dikkat edilirse edilsin, bu kilo fiziksel olarak kişiyi etkilediği gibi gün içerisindeki yaşam standartlarını da zorlayıcı kılar. Bu yüzden mide küçültme ameliyatı, tıp alanında uygulanan bir yöntemdir. Bu uygulamada kişinin midesinin yarısı alındığı için sonrasındaki zaman dilimleri içerisinde yeme ve içmesinde problemler yaşayabilir. Fakat bu kısa süreli bir zaman dilimidir.

Midenin yarısı alındığından, kişi alışma sürecine girer.

Ameliyat sonrasındaki yaklaşık 3 gün, yalnızca sıvı besinler tüketilmeli.

Su tüketimi 1,5 litre altına inmemeli ve bu konuya kesinlikle dikkat edilmeli.

Ameliyat sonrasında yaşanabilecek en ufak yan etkiler de doktor müdahalesi önemlidir.

Doktorunuza danışmadan ilaç ya da farklı besinlerin tüketilmesi doğru olmaz.

Ülkemizde kilolu ve aşırı kilolu kişi sayısı her geçen gün artıyor ve insanlar kilo vermenin yollarını arıyor. Bazıları diyetlerle, bazıları zayıflatma ilaç/çayları ile bazıları ise Mide Küçültme Ameliyatı ile zayıflayarak ideal kilosuna ulaşmak amacında.

Mide Küçültme Ameliyatı, kolay kilo verme yöntemi olarak görülmekte ancak ameliyat sonrası görülebilecek komplikasyonlar şunlar olabilir;

  • Midenizin hemen hemen yarısı alındığı için bazı hormonal dengesizliklerle karşılaşma ihtimaliniz çok fazla olacaktır,
  • Mide çok yumuşak bir dokuya sahiptir ve sizde birşeyler yeyip içtikçe ameliyat sonrası dikişleri zorlayacaksınız. Bu zorlama çoğu zaman kanama ile sonuçlanıp ameliyat sonrası hastalar hastaneye kaldırılmaktadır ve bu durum çok sık yaşanmaktadır,
  • Midemiz biz yemek yediğimiz zaman intrinsik faktör denilen bir kimyasal salgılar ve bu salgı B12 vitamininin emilmesini sağ Mide ameliyatından sonra bu intrinsik faktör miktarı son derece azalır ve B12 vitamini emilimi çok azalır sonuçta da vücutta B12 vitamini eksikliği yaşanır.

Peki ameliyat sonrası nasıl beslenmeliyiz?

  • Mide Küçültme Ameliyatı sonrasında ilk 3 gün sadece sıvı besinler tüketilebilir ancak alınan su miktarı kesinlikle 1.5 litre altına inmemelidir.
  • Ameilyat sonrası genellikle çorba, komposto suyu, gibi sıvı besinler 1 hafta boyunca tüketilir, 1 hafta sonrasında ise lapa besinler tüketilebilir.
  • Ameliyat sonrası B12 vitamini supplementi doktor ve diyetisyen danışmanlığında alınmalıdır.

Sonuç olarak mide küçültme ameliyatı kısa sürede kilo verme konusunda etkili olabilse de hayat tarzınızı değiştirmediğiniz için aynı kiloyu tekrar geri alacağınıza şüpheniz olmasın, tüm bu süreçlerden sonra da yaşadığınız hastalık durumları yaşam kalitenizi oldukça aşağıya çekecektir.

Mide ameliyatından sonra dondurma yenir mi?

Mide küçültme ameliyatlarından sonra ilk 1 ay özellikle sıvı beslenme önerilir. Süt ürünü olan dondurma yenmesinde sakınca yoktur. Ancak ilk 3-4 haftadan sonra tüketilmelidir. Ayrıca yüksek kalorili besinler önerilmediği için tüketilmemesinde fayda vardır.

Rahim ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı?

Rahim ameliyatlarının türüne göre doktorunuzun verdiği şekilde beslenmeye özen gösterin. Her ameliyattan sonra olduğu gibi ilk birkaç gün sadece sıvı beslenme önerilir. Ayrıca hazmın kolay olması için lifli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Rahim içi ameliyatları, kist ameliyatı, rahim veya yumurtalık aldırma, rahim küçültme gibi ameliyatların türüne göre beslenme alışkanlıklarını düzenleyebilirsiniz. Dikişler açısından sıvı ve kolay sindirilir besinler, ilke haftalar için önerilir.

Mide küçültme ameliyatı kaç gün sonra iyileşir?

Mide küçültme ameliyatları ilk 7 gün sonrasında iyileşmeye başlar. 1 haftadan sonra gündelik aktivitelere veya kişi işine dönebilir. Ancak çok ağır fiziksel işler gerektirmeyen bir işte çalışıyor ise 1 hafta sonra devam edebilir. Tam iyileşme 3. Haftadan sonra gerçekleşmeye başlar. Mide küçültmeden 1 ay sonra hızlı kilo verme başlar. İlk 12 ay boyunca düzenli olarak kontrollerin yaptırılması önerilir.

Tüp mide ameliyatından sonra neler yasak

Tüp mide ameliyatlarından sonra kızartılmış besinler tüketmek, yüksek kalorili gıdalar tüketmek yasaktır. Ayrıca daha az beslenilmeli ve verilen vitamin takviyeleri mutlaka alınmalıdır. İlk 1 ay özellikle sıvı gıdalarla beslenmeye ve aşırı beslenmemeye özen gösterilmelidir. Küçülen mideye fazla besin gönderildiğinde kaçak yapabilir ve sağlığı tehlikeye atabilir. Lifli besinler tüketilmeli, sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir.

Mide ameliyatından sonra neler yenir?

Mide ameliyatından sonra sıvı gıdalar ve ileriki zamanlarda püre şeklinde beslenme önerilir. 3-4 hafta sonra iyice toparlanma başladığında normal beslenmeye geçilebilir. Ancak yüksek kalorili yiyecekler, kızartmalar ve hamur işi gıdalardan uzak durulmalıdır. Hazmı zor ürünler kesinlikle tüketilmemelidir. Vitamin, mineral destekleri alınmalıdır. Diyetisyenin verdiği listenin dışına çıkılmamalı ancak bu süreçte protein alımı artırılmalıdır. Hızlı kilo verileceği için kaslar mutlaka desteklenmelidir.

Mide ameliyatından sonra Sarkmamak için ne yapılmalı?

Mide ameliyatlarından sonra hızlı ve sürekli kilo verilmeye başlanır. Bu ameliyattan sonra egzersizler asla ihmal edilmemelidir. Hem kilo vermeyi desteklemek hem de kilo verdikçe esneyen deriyi formda tutmak için mutlaka spor yapılmalıdır. Ciltteki kolajeni artırmak için doktora başvurularak ek takviye alınabilir. Düzenli spor yaptıkça sarkan cilt yapısı tekrar toparlanacaktır. Şayet aşırı deformasyon var ise estetik uygulamalardan yararlanım sağlanabilir.

Rahmi alınan kadında ne gibi değişiklikler olur?

Rahim alındıktan sonra doğurganlık özelliği gider. Kişide fiziksel değişikliklerin yanı sıra psikolojik değişikliklerde görülür. Duygu durumlarına farklılık olabilir ve bazı hormonların salınımı yapılmaz. Genetik ve fizyolojik özelliklere bağlı olarak ameliyat sonrası etkiler kişiden kişiye değişebilir.

Rahim ameliyatından ne kadar sonra cinsel ilişkiye girilir?

Rahim ameliyatlarından sonra iyileşme için 3- 4 hafta beklenmelidir. Rahim ameliyatından sonra cinsel ilişkiye girmek için ortalama 4 hafta geçmesi gerekiyor. Dikişlerin iyileşmesi ve yaraların kapanması için bu süre boyunca beklenilmesi önerilir. Ayrıca enfeksiyon riskinin oluşmaması içinde 1 ay sonrasında cinsel ilişkiye girilebilir.

Rahmi alınan kadın zevk alır mı?

Rahmi alınan kadının zevk duyguları da alınmadığı için elbette zevk alır. Kadın ve erkeğin cinsel organ yapısı ve sinir ucu hücreleri farklılık gösterir. Rahim, kadının iç bölgelerinden alınmaktadır. Ancak kadının zevk aldığı bölgeler hem içte hem dışta ve rahim yolu boyunca uzanmaktadır. Milyonlarca sinir ucu olduğu için elbette cinsel ilişkiden zevk almaya devam eder.

Tüp mide ameliyatı sonrası 1 ayda kaç kilo verilir?

Tüp mide ameliyatından sonra ilk 1 ay 30 ila 40 kilo arasında verilir. Ameliyat sonrası hızlı kilo verme başlar. Ancak kişinin ameliyat sonrası uyması gerekenlere özen göstermesi ve beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmesi gerekiyor.

Mide küçültme ameliyatlarından yaklaşık 12 ay sonra, kişi ideal kilosuna kavuşur. Ameliyattan sonraki 3. Ay sonunda 50- 60 kilo kadar azalma sağlanır. 6 ay sonunda ise kişinin ağırlığına bağlı olarak hedefin ortalama %50’si gitmiş olur.

 

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/mide-kucultme-yollari/
https://guzellikcarsisi.com/makyajla-burun-kucultme/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-bakim/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-iyilesme-sureci/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-yikama/