Mide Küçültme Yolları | Güzellik Çarşısı

Mide Küçültme Yolları

Mide kendi kendine nasıl küçülür?, Mide az yiyerek küçülür mü?, Mide küçülmesi kaç gün de olur?, Mide hemen küçülür mü? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Güzellik > Mide Küçültme Yolları
27 Temmuz 2015
1.030 okunma
Mide Küçültme Yolları

Mide küçültme yolları, genellikle fazla kilo sorunundan mustarip olan kişilerin araştırdığı yöntemlerdir. Çoğu insan, fazla kiloların bu kilolara sahip olan insanların bir suçuymuş gibi görse de bu şekilde bir düşünce ile yaklaşmak doğru değildir. Çünkü fazla kilo soruna sahip olan kişilerin çoğunluğunda genetik faktörler, vücudun salgı mekanizmasında meydana gelen sorunlar, kullanılması gereken zorunlu ilaçlar gibi iç ve dış etmenler de rol oynamaktadır. Yani bazı insanlar ne kadar dikkat etseler de bu sorun her seferinde onları yakalayabilmektedir.

Mide Ameliyatına Alternatif İpuçları

Bilindiği üzere mide ameliyatları hem çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte hem de kişiler için ameliyat sonrasında çok acı verici süreçlere sebep olabilmektedir. Bu yüzden doktorlar da dahil en son çare olarak düşünülmesi tavsiye edilmektedir. Ancak az sonra sizler için paylaşacağımız mide küçültme yolları sayesinde, eğer istikrarlı ve dikkatli bir şekilde uygularsanız ameliyata gerek kalmadan sonuç alabilirsiniz. İlk olarak yaygın bilinmeyen psikolojik bir gerçekten bahsederek ilk tüyoyu şimdiden vermeye başlayalım. Bilindiği üzere beyaz renk; insana huzur verir ve olumlu duyguları tetikler bununla birlikte davetkar bir renktir de. Tabakların beyaz renkte olması bu yüzden porsiyonlarınızı az olarak algılamanıza ve davetkar olması nedeniyle de daha çok tüketmenize neden olacaktır. Bu yüzden uzmanlar, psikolojik nedenlerden doğan aşırı yeme durumunu ortadan kaldırmak adına genellikle kırmızı ya da daha koyu renkte tabakların tercih edilmesini önermektedirler.

İnsanlar hayatlarını sürdürmek için her ne kadar yeme ihtiyaçları duysalar da, gerek beslenme alışkanlıklarından, gerek genetik faktörlerden gerekse dış nedenlerden dolayı fazla kilolar ve buna bağlı olarak da çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirler. Mide küçültme yolları bu problemin artık iyice kronikleştiği anlarda başvurulan yöntemlerden biridir. Fazla kilolar ve formunu koruyamama şikayeti sadece fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da kişileri zaman zaman derinden etkileyebilir. Bu da zamanla daha çok yemeye ve daha fazla kilo almaya sebep olabilir.

Mide küçültme yolları nelerdir? Mide küçültme sadece cerrahi yöntemle mi olur?

Mide küçültmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Tabi ki bu konuda akla gelen ilk yöntem cerrahi müdahale olsa da, bu konuyla alakalı zaman zaman yazılı ve görsel basında okunan olumsuz haberler ve işlemin maliyeti insanları farklı yollara sevk etmektedir. Bunların başında gelen mide küçültme diyeti, kendi iradenizle sağlıklı bir şekilde mideyi küçülten çok önemli bir yöntemdir.

  • Bu diyette diğer diyetler gibi uygulanacak bir liste yoktur.
  • Her zaman yediklerinizin yarısını, hatta yarısından bile daha azını yemek, yemekleri yemek tabaklarından daha ufak tabaklarda servis yapmak bu yöntemin ana maddesidir.
  • Yemek yeme düşüncesi akla geldiğinde bunu sürekli erteleyerek başka şeylerle ilgilenmek zamanla bunu alışkanlık haline getirmenize neden olacaktır.
  • Porsiyonları olabildiğince az tutarak, sık ama az beslenmek, yedikleri iyice çiğneyerek yemek çok önemlidir.
  • Yemeklerden önce içilen en az 2-3 bardak su, iştahınızı frenleyecek ve daha az yemenize sebep olacaktır.
  • Ana öğünden ziyade salata yemek tokluk hissi verecek ve diğer besinlerden daha az yemenize neden olacaktır.
  • Tüm bu etkenler mide küçültme yolları uygulamalarının ana maddelerini oluşturur ve zamanla midenin küçülmesini sağlar.

Az yemek yiyerek mide küçülür mü?
Evet, midenin büyümesindeki en etili sebeplerden biri de giderek artan porsiyonlardır. Bu yüzden gün içerisinde yediğiniz yemeklerin porsiyonlarını küçülterek, gün içerisinde aldığınız kaloriyi de azaltmış oluyorsunuz. Bu da haliyle zaman içerisinde az besin miktarının tüketimine alışan midenin küçülmesini sağlıyor. Yan porsiyon azaltarak midenin doğal yollar ile küçültülmesi mümkündür.
Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılıyor?
Mide küçültme ameliyatında midenin yaklaşık olarak %80 civarındaki kısmı cerrahi yöntemler ile çıkarılır. Ancak bunun için karın kısmında bir kesik açılmaz yani ameliyat laparoskopik yöntem ile karın bölgesi kesilmeden yapılır. Ve bunun için de açılan küçük deliklerden özel aletler ile girilir ve ameliyat bu şekilde yapılır.
Mide yedikçe büyür mü?
Evet, eğer porsiyonlar öğünden öğüne artarsa, ve bu porsiyonlarda kilo almayı artıracak besinler yer alıyorsa o zaman mide yemek yedikçe büyür. Bu yüzden uzmanlar, porsiyonların artırılmaması hatta büyük porsiyonlar tercih eden kişilerin de porsiyonlarını azaltması yönünde uyarılarda sık sık bulunmaktadırlar. Ayrıca öğünlerinizde mutlaka sağlığınız için faydalı besinler tüketmeniz gerektiğini de vurgulayalım.
Mideye kelepçe taktırmak nasıl olur?
Mideye kelepçe takma ameliyatında yemek borusu ve midenin birkaç santim altına kelepçe yerleştirilmektedir. Daha sonra bu kelepçe sıkılarak daraltılır ve böyle midenin giriş kısmında oldukça dar bir odacık meydana gelir. Bu ameliyatta da karın bölgesinde kesikler açılmıyor, ameliyat laporoskopik yöntem ile yapılıyor.
Mide ne kadar sürede boşalır?
Midenin boşalma süresi olarak esin bir süreçten söz edilemez ancak yenilen besinlere göre bu zaman tahmini olarak tahmin edilebilmektedir. Örneğin; su doğrudan bağırsaklara geçerken meyve suları 15-20 dakika, pişirilmiş sebzeler 40-45 dk, balık 1 saat, nişastalı sebzeler 1,5 ila 2 saat, son olarak da tavuk 1.5- 2 saat içerisinde sindirilebilmektedir diyebiliriz.
Mide ne kadar zamanda kendini yeniler?
Bilindiği üzere midemizdeki asit oldukça kuvvetli bir düzeydedir. Ve bu asit sayesinde aldığımız her türlü besini sindirebilmekteyiz. Ancak bu aside karşı midemizdeki hücre duvarları yani çeperleri dayanıklı değildir bu yüzden ölen hücrelerin yenilenmesi gerekmektedir. Bu işlem de yani hücrelerin yenilenmesi yaklaşık olarak 3-5 gün içerisinde kendisini tekrar ediyor.
Mide küçültme ameliyatı ölüm riski yüzde kaç?
Mide küçültme ameliyatları hem uzmanlar hem de halk tarafından tehlikeli olduğu söylenen bir ameliyattır. Bu yüzden özellikle toplumun bu ameliyata karşı fazla bir ön yargısının olduğunu ve ölüm riskinin çok fazla olduğunu düşünmeleri yaygındır. Ancak normal bir kalp damar cerrahisindeki ameliyatlarda bile ölüm riski yüzde 2 civarında iken mide küçültme ameliyatlarında bu oranın binde bir olduğunu söyleyebiliriz.
Mide küçültme ameliyatı olmak için kaç kilo olmak gerekir?
Mide küçültme ameliyatları isteyen herkes ya da her kilodaki insan için yapılamaz. Bu ameliyatın yapılabilmesi için öncelikle ileri derecede obezite sorunu ile karşı karşıya olunması gerekmektedir. Bu da vücut kitle indeksinin 35-40 arası olduğu kişilerde yapılmaktadır.
Tüp ameliyatı nasıl oluyor?
Tüp mide denilen ameliyat esnasında vücutta karın kesilmez. Yani ameliyat laparoskobik yöntem adı verilen kapalı bir yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Bilindiği üzere cerrahi ameliyatlarda açılan kesikler en az 10- 15 cm civarında olmaktadır. Ancak bu yöntemde kesiklerin boyutu 0.5 cm olmakta ve bu deliklerden de mideye kamera, tedavi için gerekli araçlar gönderilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/mide-kucultme-ameliyati/
https://guzellikcarsisi.com/makyajla-burun-kucultme/
https://guzellikcarsisi.com/mide-agrisina-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/mideye-iyi-gelen-yiyecekler/