Evde Vücut Bakımı Nasıl Yapılır? | Güzellik Çarşısı

Evde Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde derinlemesine cilt temizliği nasıl yapılır?, Vücudun pürüzsüz olması için ne yapılır?, Evde en iyi cilt bakımı nasıl yapılır?, Gece yatmadan önce yüzünüze ne yapmalıyız? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Evde Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?
28 Temmuz 2015
1.005 okunma
Evde Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde vücut bakımı nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise ya da bu konu hakkında sizin de söylemek istedikleriniz varsa, buyurun yorumlara…  Size bu konu hakkında tüyolar vermeye başlamadan önce ilk olarak vücut bakımının öneminden kısaca bahsedelim.

Vücut Bakımının Önemi

El, yüz bakımı olur da vücut bakımı olur mu demeyin; çünkü oluyor. Hatta sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız bu mecburi bile diyebiliriz. Neden mi? Çünkü vücut bakımı, aynı zamanda cildinizin sıkılaşmasını sağlıyor ve böylece sarkmaları da önlüyor. Bunun yanı sıra yumuşacık bir cilt elde etmenize yardımcı oluyor. Ancak yumuşak bir cildin sarkan bir deri ile karıştırılmaması bu konuda önemli bir ayrım teşkil etmektedir. Işıl ışıl parlayan ve fit görünen bir cilt yanı zamanda sağlıklı bir bünyenin de temsilcisi oluyor. Ayrıca cildin yani vücudun yaşlanmaya karşı olan etkilerini de bir hayli geciktiriyor. E tüm bunların ne kadar faydalı olduğunu gördükten sonra vücut bakımının önemini anlamış olmalıyız herhalde?

Vücut bakımı her daim uygulanması gereken ve özellikle de bayanlar için çok önemli bir konu olmasının yanında, formda kalmanın da en etkili yollarından biri olarak kabul edilmektedir. Peki evde vücut bakımı nasıl yapılır?

Evde vücut bakımı yapmak oldukça kolay ve zahmetsizdir. Elinizin altında olan ve kolaylıkla tedarik edilebilecek malzemelerde evde vücut bakımı yapılabilir. İşte evde vücut bakımı nasıl yapılır önerilerimizden bazıları:

  • Duş aldığınız zamanlarda deniz tuzu ve limon kullanımına dikkat ediniz. Limon cilt sıkılaştırıcı bitkisel maddelerin en iyilerinden, deniz tuzu ise cildi yumuşatan çok iyi bir bakım ürünüdür. Antiseptik özelliği olan limon vücudunuzu ferahlatır. Koltuk altı kokusunun giderilmesine birebirdir. Ayrıca bayanlar epilasyon yaptıktan sonra limon suyuyla epilasyon yaptıkları bölgeyi ovduklarında tüylenmeyi oldukça azalttığı gözlemlenmiştir. Deniz tuzu ise özellikle baldırlara masaj yaparak sürüldüğünde selülitlerin azaltılmasında çok etkilidir.
  • Kahve çekirdekleri de vücut için çok önemli bir peeling yöntemidir. Hakve çekirdekleri öğütülüp dövüldükten sonra duş sırasında vücuda uygulandığında vücut bakımı konusunda çok etkili olacaktır.

  • Kesme şekerleri ılık suyun altında sivilcelerinize uygulamak, sivilcelerin kısa bir süre içerisinde azalmasına ve cildinizde sivilceye bağlı kızarıklık ve lekelerin giderilmesinde çok etkili olacaktır.
  • Yüzdeki sivilceler için de elma sirkesi ve içine çok az miktarda karıştırılmış olan limon suyu çok iyi bir çözümdür. Bu saydığımız uygulamalar evde vücut bakımı nasıl yapılır sorularınız için gayet iyi sonuçlar verecektir.

Evde yüz bakımı sırasıyla nasıl yapılır?
Evde yüz bakımı yapmak için ilk adım cilt temizliğinden geçmektedir. Günün yorgunluğunu ve dışarının kirliliğini yüzümüzden atmak için derinlemesine cilt temizliği yapmamız gerekir. Bunun için ilk olarak makyaj var ise makyaj temizleme suyu ile temizliği yapılmalı, ardından yüz temizleme jeli ve benzeri bir ürün ile köpürtülmeli ve su ile iyice temizlenmelidir. Yüz temizleme jeli ile temilzenen yüz havlu peçete ile kurulanmalı ve tonik ile canlandırılmalıdır. Yüze tonik işlemi uygulandıktan sonra C vitamini serumu, gece kremi, yaşlanma karşıtı krem veya nemlendirici yüz kremi uygulaması yapılmalıdır.
Evde günlük yüz bakımı nasıl yapılır?
Evde günlük yüz bakımı yapmak için ilk olarak bir temizleme jeli, tonik ve krem ya da serum elde etmeliyiz. Cilt ilk olarak temizleme jeli ile temizlenmeli ardından toniklenmeli ardından da kremlenmelidir. Bu işlem günlük olarak tekrarlanmalıdır. Evde yapılabilecek diğer işlemler ise yüze havlu koyup buhara karşı cilt gözeneklerini açmak ve ardından derinlemesine temizlik yapmak, haftada bir kere siyah nokta bandı kullanmaktır.
Tüm vücut bakımı nasıl yapılır?
Tüm vücut bakımı yapmak için gerekli malzemeler kese, fırça, vücut peeling jeli, losyondur. Tüm vücut bakımı haftada bir iki kez yapılabilir. Tüm vücut bakımı için vücut peeling jeli ile vücut keselenmeli veya fırçalanmaldıdır. Kese işleminin ardından soğuk su ile duş almak da vücudun sağlıklı ve diri görünmesini sağlayacaktır. Duştan çıktıktan sonra ise vücut çatlakları için çatlak kremleri, vücuttaki kuruluğu gidermek için ise çeşitli losyonlar kullanılabilir.
Cilt yenileme evde nasıl yapılır?
Cilt yenileme işlemi peeling işlemi yani yüzdeki ölü derilerden kurtulma işlemidir. Yüzdeki ölü derilerden ancak peeling jeli ile masaj yaparak kurtulmak mümkündür. Cilt yenileme işlemini evde yapmak isteyen kişiler peeling jeli ve yüz kesesi, masaj aleti alabilir. Yüz biraz ıslatılmalı ve ardından peeling jeli ile masaj işlemine tabi tutulmalıdır. Böylece ciltteki ölü deriler gider ve cilt tazeliğe kavuşur.
Günlük cilt bakımı nasıl olmalı?
Günlük cilt bakımı, mutlaka temizleme nemlendirme işlemlerinin olduğu şekilde yapılmalıdır. Günlük cilt bakımı için gerekli olan ilk şey temizleme jelidir. Ayrıca bazı markaların doğal maskeleri de haftada bir kez uygulanabilir. Cilt bu şekilde gözeneklerini açar ve temizler. Günlük cilt bakımı için gece yatmadan önce mutlaka makyaj temizliği yapılmalı ve yüz köpükle yıkanmalıdır. Geceleri yatmadan önce yüzü nemlendirmek gerekir.
Medikal cilt bakımında neler yapılır?
Medikal cilt bakımında sırasıyla yüz temizlenir, tonik yapılır, peeling yapılır, buhar banyosu yapılır, siyah noktalar temizlenir, yağ bezesi var ise işlem uygulanır, jel uygulaması yapılır, tonik veya radyofrekans işlemi yapılır, maske uygulanır, serum kullanılır, nemlendiriciler ile masaj yapılır ve son adımda güneş kremi sürülür.
Gözenekleri en iyi ne sıkılaştırır
Gözenekleri en iyi sıkılaştıran şey toniktir. Tonik sayesinde gözenekler dirilir ve sıkılaşır. Ayrıca gözenek sıkılaştırıcı kremler, C vitamini serumları ve düzenli beslenme de gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır.
Bebek gibi bir cilde sahip olmak için ne yapmalıyız?
Bebek gibi cilde sahip olmak için birçok püf nokta vardır. Bebek gibi ciltler için düzenli gece uykusu ilk adımdır. Ayrıca bol su tüketimi ciltdin berraklığı açısından önemlidir. Bebek cildi için günde en az 2.5 litre su tüketimi yapmak gereklidir. Bebek gibi bir cilt için kahvaltıya özen gösterilmeli, uykuya dikkat edilmeli, yüze gereksiz makyaj uygulanmamalı, vitamin alınmalı, balık ve sebze tüketilmeli, yeşil çay ve bitki çayları içilmelidir. Ayrıca bebek gibi bir cilt için domates harika bir gıdadır. Bebek gibi bir cildin düşmanı ise yağlı gıdalar, hazır paketli gıdalar ve sigara tüketimidir.
Profesyonel cilt bakımında neler yapılır?
Profesyonel cilt bakımında her şey uzmandır. Uzman ekipmanlar, makineler, serumlar ve jeller kullanılarak cilt canlandırılır ve kirden arındırılır.
Vücut bakım çeşitleri nelerdir?
Vücut bakımı çeşitleri; saç bakımı, yüz bakımı, cilt bakımı, el bakımı, ayak bakımı, ağız ve diş bakımı gibi çok çeşitlidir. Tüm bakımlar için genel kural temizlik, peeling, krem veya losyonlama işlemidir. Ayrıca vücut sağlığı ve bakımı için 2-2.5 litre su tüketmek ve egzersiz yapmak da oldukça etkilidir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/ceviz-yagi-ile-sac-bakimi/
https://guzellikcarsisi.com/cilt-bakimi-nedir/
https://guzellikcarsisi.com/ruyada-deniz-gormek/
https://guzellikcarsisi.com/merce-bolugur-foto-galeri/
https://guzellikcarsisi.com/jennifer-aniston-foto-galeri/