Selülit Neden Olur? | Güzellik Çarşısı

Selülit Neden Olur?

Selülitler nasıl yok olur?, Selülit en hızlı nasıl geçer?, Genç yaşta selülit neden olur?, Bacaklardaki Selulitlerden nasil kurtulurum? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Selülit Neden Olur?
28 Ocak 2015
1.026 okunma
Selülit Neden Olur?

 Selülit hemen hemen her yaştan bayanın korkulu rüyasıdır. Kalça ve bacaklarda meydana gelen portakal kabuğu görüntüsü ile oldukça fazla rahatsızlık duyulmaktadır. Özellikle de yaz aylarında selülit nedeniyle bayanlar denize girmekten bile zevk alamazlar. Peki, bayanlarda selülit neden olur? Tedavisi var mıdır? Elbette ki selülitin beslenme ve kilo ile bağlantısı bulunmaktadır.

Gençlerde Selülit Neden Olur?

Yanlış beslenme: Selülitin en büyük sebeplerinden biri yanlış beslenmedir. Fast food ve hazır gıdalar, yağlı yiyecekler, asitli ve kafeinli içecekler, karbonhidratlı gıdalar, fazla şeker ve tuz tüketimi selülit oluşumun en fazla etkenleridir.

Yaşam biçimi: Sigara içmek, hareketsiz yaşam, spor yapmama, aşırı kahve tüketimi, stresli yaşam gibi faktörler de selülit oluşumunu tetiklemektedir. Vücudun ihtiyacı olan su miktarını günlük olarak tüketmemek de selülit oluşmasına neden olan bir diğer faktördür.

Hormonlar: Selülit oluşumunda hormonların rolü de büyüktür. Östrojen, insülin, tiroit, prolaktin gibi hormonlar selülit oluşumuna etki etmektedir. Östrojen hormonunun aşırı salgılanması da vücutta normalden fazla su ve yağ depolayarak selülit oluşumuna etki sağlamaktadır.

Yaş: İlerleyen yaş ile cilt esnekliğini kaybetmekte ve sarkarak selülit oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca cildin yaşlanıp zayıflaması ile yağ depolanması daha da fazla olmaktadır.


Genetik: Genetik sebeplerden dolayı selülit neden olur? Genetik nedenler pek çok hastalığa neden olabildiği gibi selülit problemlerine de neden olabilmektedir. Özellikle de annesinde selülit problemi bulunanlarda daha da fazla ortaya çıkabilmektedir.

Vücut yapısı: Metabolizma hızı, kan dolaşımı bozukluğu ve kilo alıp verme olayları da selüliti tetikleyen durumlardandır.

Bayanların olduğu kadar erkeklerin ve hatta çocuklarında rahatsızlık duymasına sebep olan selülit neden olur? Pek çok sebepten dolayı selülit oluşsa da çeşitli tedavi yöntemleri ve uygulamalarla selülitten kurtulmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/bitkisel-selulit-tedavisi/

https://guzellikcarsisi.com/ender-sarac-selulit-tedavisi/

https://guzellikcarsisi.com/dogal-selulit-kremi/

https://guzellikcarsisi.com/selulit-icin-dogal-yontemler/

https://guzellikcarsisi.com/sweat-selulit-korsesi/