Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
51
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
31
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Ayak Terlemesi Tedavi Yolları Nelerdir?

22.01.2015
547
Ayak Terlemesi Tedavi Yolları Nelerdir?

 Ayak terlemesi nasıl önlenir? Ayak terlemesi tek başına bir hastalığı işaret etmez. Vücudun terlemesini sağlayan mekanizmada bir sorun yaşanmaktadır. Ayakları aşırı terleyen kişilerde sempatik sistem denen terleme bezlerinin çok fazla çalıştığı görülür. Ayak terlemesi kişinin hem psikolojik hem de fiziksel olarak hayatını etkiler. Biz size ayak terlemesinde hangi tedavi yöntemlerinin kullanıldığını ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar fayda sağlayacağını yazacağız. Sizde buna göre kendinize uygun olanını seçersiniz.

Ayak Terlemesi Önleme Yöntemleri

  • Geçici Tedavi Yöntemi: Bu tedavi de kullanılan yöntemler iyontoforez, krem, botoks ve losyondur.
  • Kalıcı Tedavi Yöntemi: Bu tedavi de kullanılan yöntemler arasında lomber sempatektomi ile blokaj yöntemidir.

Geçici Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • İyontoforez Tedavisi: Ayaklara elektrik verilerek yapılan bir tedavidir. Yaklaşık 30 dakika sürer. Tedavide amaç ter bezlerinde şok yaratarak bir süre terlemenin önlenmesidir. Etkisi fazla olan bir yöntem değildir. Sürekli uygulanması gerektiği için ciltte yanmalar olabilir.
  • Losyon/Krem Tedavisi: Sürekli kullanmayı gerektiren bir tedavi şeklidir. Terlemeyi kısa süreli olarak engeller. Sonuç alınmadığı gibi ciltte birtakım tahrişlere neden olur.
  • Botoks: Kalıcı bir çözüm olmayan botoks tedavisinde 4 – 5 ay ayaklarda terleme olmaz. Bu tedavide terleyen bölgeye 15 – 20 tane enjeksiyon yapılarak terleme bölgesinde felç yaşanması sağlanarak terleme önlenebilir. Hem pahalı bir yöntemdir hem de geçici bir çözüm yöntemidir.

Kalıcı Tedavi Yöntemleri

  • Lomber Sempatik Blokaj Yöntemi: Ankoloji uzmanları tarafından uygulanan bir tedavi şeklidir. Bu tedavide omurganın yan kısmında ki sempatik sinire yada bel bölgesine ultrason çekilir. Başarı oranı fazla yüksek değildir. Ayrıca uygulaması zor ve zahmetli bir yöntemdir.
  • Lomber Sempatektomi: Karın bölgesine yapılan 2 kesik ile yapılır. Operasyonun bu şekilde yapılmasının nedeni ayak sinirlerini etkileyen sinirlerin burada olmasıdır. İşlem sırasında buraya klips konulur. Kesi yerleri genellikle bellidir.

Ayak terlemesi nasıl önlenir? Yukarıda sıraladığımız yöntemlerden bir tanesini seçebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.