Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir? | Güzellik Çarşısı

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Ayak terlemesine ne iyi gelir doğal çözüm?, Ayaklarım sürekli terliyor neden?, Ayak terlemesi hangi hastalığın belirtisi?, Ayaklar Sogukken neden terler? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?
23 Temmuz 2015
924 okunma
Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Ayak terlemesi nasıl önlenir konusunda; ayakların terlemesinin yaygın olduğu unutulmamalı ve terli ayakların ayak kokusuna, ayak tırnağı gibi sağlık sorunlarına yol açacağı unutulmamalıdır.

Aşırı terleme ise hiperhidroz oluşmasına neden olur. Bu sorunla karşı karşıya olan kişiler, gün boyunca ayaklarını kuru tutmak için uğraşır. Ayak terlemesiyle başa çıkmanın birçok yöntemi bulunur.

Ayak Terlemesini Durduracak Yöntemler

Terli ayakları önlemek ve bu durumla başa çıkmak için birçok doğal yöntem bulunuyor. Aşırı terlemeyi yönetmek, ayak koku ve enfeksiyonunu önlemek için ayak hijyeni zorunludur.

  • Doğru çorap kullanmak: Uygun havalandırma sağlayacak pamuklu çoraplar tercih edilir. Kış için yün çoraplar kullanılır. Sentetik ve naylon çoraplar nemi hapseder ve bu yüzden risklidir.
  • Mantar önleyici tozlar: Mantar önleyici tozlar, ayaklarda kokuyu ve terlemeyi azaltır. Aynı şekilde mısır nişastası tozu da mantarla savaşta iyi bir yöntemdir.
  • Doğru ayakkabı seçimi: Kanvas ya da deri gibi nefes alan kumaşlardan yapılan ayakkabılar tercih edilir. Rugan ya da plastik ayakkabılar, ayaklarda nem tuttuğundan tercih edilmez.
  • Ayakları siyah çaya batırmak, yıkamak, yedek çorap taşımak, ayakkabı değiştirmek gibi yöntemler de sıklıkla tercih edilir.

Daha sağlıklı ayaklar ve ayak bakımı için ayak terlemesi nasıl önlenir konusundaki doğal yöntemleri uygulayarak, bu rahatsız edici durumdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Vücudun herhangi bir bölgesine göre daha çok ter bezleri ihtiva eden ayaklarımızın kokmasının bir numaralı nedeni olan ayak terlemeleri zaman zaman büyük problemler oluşturabilmektedir. Bunun sonucunda ayak terlemesi nasıl önlenir arayışları hız kazanmaktadır. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz durumlar yaratan ayak terlemesi için bazı altın öğütler bu sıkıntının önlenmesi konusunda sizlere yardım edebilir:


  • Sentetik çorapların yerine mutlaka pamuklu penye çoraplar giyin. Ayak bileklerinizden ayak parmaklarınıza kadar ayaklarınızın hava almasının ve ayak terlemesi nasıl önlenir çözümünün ilk adımı budur. Ayak terlemesi için özel geliştirilmiş yün çorap kullanımı da ayak terlemesini büyük ölçüde azaltabilir.
  • Ayakkabı seçimleri de ayak terlemesini önlemede oldukça fayda sağlamaktadır. Aynı çoraplar gibi hava alabilen ayakkabı seçimi, mümkünse deri ayakkabı yerine hava alabilen süet, spor, bez ayakkabılar tercih edilmelidir. En azından evde ayakkabı ve çorap giyilmemesi önerilir.
  • Gece yatmadan önce ayaklar iyice yıkanıp kurulandıktan sonra, parmak içlerine varana kadar bebe pudrası sürülmesi de ayak terlemesiyle mücadele konusunda etkilidir.
  • Soğuk suyun içine 2 yemek kaşığı nane koyulmasının ardından yarım saat süreyle ayakların bu suyun içerisinde bekletilmesi ayak terlemesini büyük ölçüde azaltacaktır.
  • İyontoforez denilen yöntemde, ayaklara elektrik akımı verilmesinin ardından bu bölgedeki ter bezlerinin çalışması bir süre durdurulabilir. Ancak pek tercih edilmez. Ayak bölgesinde yanma ve kaşıntı yapabilir.
  • Ada çayı, meşe kabuğu, sirke ve ağaç kabuklarından oluşan her bir grup, suyla kaynatılıp ılıdıktan sonra ayaklar içinde bekletilirse ayak terlemesi nasıl önlenir probleminin çözüldüğü görülecektir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/ayak-terlemesi-tedavi-yollari-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-bakim-kremleri/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-kokusu-nasil-gecer/
https://guzellikcarsisi.com/ibrahim-saracoglu-ayak-mantari-tedavisi/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-kararmasi-nasil-gecer/