Düğün Gününden Önce Düşünülmesi Gerekenler | Güzellik Çarşısı

Düğün Gününden Önce Düşünülmesi Gerekenler

Gelin düğünden önce ne yapmalı?, Düğün hazırlıkları için neler gerekli?, Evlenmeden önce yapılan hazırlıklar nelerdir? Gelin ilk eve girerken neler yapılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Düğün Gününden Önce Düşünülmesi Gerekenler
20 Ocak 2020
946 okunma
Düğün Gününden Önce Düşünülmesi Gerekenler

Düğün gününden önce düşünülmesi gerekenler bir liste halinde yapılıp her zaman gözümüzün önünde olması gereken bir durumdur. Bunun sebebi düğün yaklaştıkça kişilerin çok fazla stres olması ve buna bağlı olarak kişilerin önemli durumları unutabilmesidir. Bir liste sayesinde kişiler kendileri için bu durumu ortadan kaldırabildiği gibi aynı zamanda da etrafında bulunan kişilerle beraber bu günü oldukça rahat ve eksiksiz atlatabilmektedir.

Düğünden önce düşünülmesi gerekenlerin listesinde neler bulunmalı sorusunun cevabı birçok kişinin kendisine, karakter yapısına ve düğün konseptlerine bağlı olarak değişim gösterebilir. Ancak her düğünde yapılması gereken birkaç genel konu vardır. Peki, o konular nelerdir?

Düğün Öncesi Listesinde Bulunması Gerekenler

  • Kuaföre gitmeden evvel belirli bir süre önce istediğin saçın ve makyajın yapılıp yapılmayacağının provasına gitmek, seni son günde olası bir tehlikeye karşı koruyacaktır. Düğününe kötü bir görüntü ile gitmek istemezsin.
  • Düğün hazırlıklarını yaparken, bunu bir zorunluluk haline getirip kendine çok fazla stres yüklemesi yapmamalısın. Bu yüzden hazırlık aşamasında bir yere oturup sakince kahveni yudumlamayı kendine çok görmemelisin.
  • Düğün hazırlıklarını tek bir zaman dilimi içine sıkıştırmamak seni son gün koşuşturmasından, gereksiz heyecanlardan, stresten ve unutulan sorumlulukların ortadan kalkmasına yardımcı olabilecek bir durumdur.

Düğün gününden önce düşünülmesi gerekenler kişilerin düğün yerlerine, düğün konseptlerine ya da kişilerin tam olarak kendi karakterlerine göre değişim gösterebilir.

Düğünler kişilerin en mutlu günlerinin en başında gelir ancak aynı zamanda da çeşitli stresler ortaya çıkar. Kişilerin bu en mutlu günlerinde olabildiğince stresten uzak durmaları adına çeşitli önerileri kulak ardı etmemeleri hem gelinin hem de damadın yararına olacaktır.

Peki nedir bu, düğün gününden önce düşünülmesi gerekenler?

Gelin Ve Damatlara Altın Değerinde Tavsiyeler

  • Kuaföre giderken tişört giyme!

Neden mi? Saçların ve makyajın yapıldıktan sonra bozulmasını asla istemezsin. Bu yüzden gömlek giymen senin için daha rahat olacaktır.

  • İlk yardım çantası hazırla!

Bu ilk yardım çantasının içerisinde minik dikiş kutusu, ruj, parfüm ve çeşitli makyaj ürünleri bulunması yararına olacaktır.

  • Yemek Ye!

Pistin ortasında açlıktan bayılmak istemezsin.

  • Rahat ayakkabı seç!

İlla topuklu giymek istiyorum diyorsan bile tüm düğün süresince rahatça hareket edebilmek için yanında yedek ayakkabı bulundur.

  • Düğün planı yap!

Hiçbir şeyin eksik olmaması için, önceden gününü belirle.

  • Online davetiye kullan!

Bu sayede unuttuğun akraban ya da arkadaşın kalmayacak.

  • Hangover kiti hazırla!

Düğün sonrası beraber parti yaptığın arkadaşların için en tatlı hediye olacaktır.

Evlenmek bazı insanların hedeflerinden biri değildir fakat bunun tam tersi olarak bazı insanlar da hayatları boyunca güzel bir evliliğin ve muhteşem bir düğünün hayalini kurmaktadırlar. Davetliler tarafından düğünler elbette eğlenceli geçmektedir ama bu süreçte aslında fazlasıyla stres, endişe, telaş ve büyük bir hazırlık bulunmaktadır. Özellikle gelinler için bir tık daha fazla hazırlık gerektiren bu süreçte, düğününün mükemmel olmasını isteyen gelinlerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İşte evlenen çiftler için düğün hediyesi yerine geçecek 7 tavsiye;

1-Kuaföre Giderken Tişört Tercihinden Uzaklaşmak

Keşke her düğünden önce geline kuaföre tişört giyerek gitmemesini söyleyen bir nedimesi olsa…

Düğün günü kuaföre gitmek aslında sanıldığından çok daha zor bir iştir. Bazı gelinler düğün günü kuaföre giderken rahat olacağını düşünerek tişört giymektedirler fakat bu düğün günü dikkat edilmesi gerekilen en önemli durumlardan biridir çünkü saç ve makyajın yapılmasının ardından gelinliğin giyilmesi için tişörtü çıkarmaya çalışmak bütün saç ve makyajı bozacaktır. Bu durumda bir gömlek giymek veya kendi bedeninden birkaç beden büyük tişört giymek çok daha mantıklı olacaktır.

2- İlk Yardım Çantası(!) Hazırlamak

Evet, söz konusu gelin olunca düğün için ilk yardım çantası hazırlamak artık kulağa tuhaf gelmemeli.

 

Düğün günü gelinlerin mutlaka kendilerine küçük bir yardım çantası hazırlamaları gerekmektedir. Bu çantalar mutlaka gelinin her zaman yanında bulanan nedimelerden biri tarafından taşınmalıdır. Bu çantanın içinde olması gereken en önemli şey bir dikiş kutusudur. Gelinliğe bir şey olması durumunda içinde bulunan iğne ve iplikler sayesinde kolayca bu durumun üstesinden gelinebilmektedir. Bunun yanında düğün boyunca kullanacağı renkte bir ruj, parfüm ve diğer makyaj tazeleme ürünlerinin de mutlaka içinde bulunması gerekmektedir.

3- Yemek Yemek!

Düğün gecesi koşturmaktan yemek yiyemeyip pistte bayılan çiftlerin sayısı hiç de az değildir…

Düğün günü telaşından gelin ve damatların en çok yaptığı şey o gün kendilerini istemeden aç bırakmalarıdır. Aslında açlıklarını bile heyecan ve telaştan dolayı hissetmeyen gelin ve damada bunu mutlaka hatırlatacak bir arkadaş gerekmektedir. Düğün sırasında yemek yemenin imkansız olmasından dolayı gelin ve damat mutlaka düğünden önce yemek yemeleri ve enerjilerini toplamaları gerekmektedir.

4-Ayakkabı Tercihi

Gelinler lütfen artık şıklığınızı değil, rahatlığınızı ön plana koyun. Düğün gecesi sizin rahatlığınızdan daha önemli hiçbir şey yoktur.

Düğün gecesi gelinlerin şıklıklarının yanı sıra rahatlıklarını da düşünmeleri gerekmektedir. Genellikle gelinler düğüne hazırlık sürecinde daha çok şık topuklu ayakkabılara yönelmektedirler. Bu topuklularla en azından bütün gece dans etmenin imkansız olmasından dolayı gelinlerin mutlaka rahat ayakkabı seçmeleri gerekmektedir. Veya yanlarına kesinlikle az topuklu/topuksuz bir ayakkabı almalıdırlar. Bu sayede gelinler hem gecenin başında şık ve güzel görünüp hem de gecenin sonlarına doğru ayakkabılarını değiştirdikleri için yorgun ayaklarla eve dönmemiş olacaklardır.


5-Düğün Planı Yapmak

Gelin ve damada artık altın yerine güzel not defterleri vermek daha mantıklı olacak çünkü plan yapmak onların düğün sürecinde en ihtiyaçları olan şey!

Düğünden önce yazılı bir düğün günü planı yapmak. Plan ve program her zaman günün hatta hayatın daha tıkırında gitmesini sağlamaktadır. Düğünden bir hafta önce düğün günü yapılması gerekenlerin, örneğin kuaföre gitmek, evden çıkış, pasta kesimi,fotoğraf çekimi mutlaka yazılı bir şekilde bulunması gerekmektedir. Bu sayede gelinlerin telaşla neyi yapmayı unutup unutmadıklarını görmeleri daha kolay bir hale gelecektir.

6-Online Davetiye

Çağımızın en mantıklı buluşu, online davetiyeler.

Düğün hazırlıkları denilince akla gelen ilk şey davetiye hazırlamaktır. Zaten yeterince stresli ve zahmeti olan bu durumu iki kat stresli hale getirmekte olan bir diğer durum ise ‘’acaba unutulan bir tanıdık var mı’’ düşüncesinden bir türlü kurtulamamaktır. Bunun için yapılması gereken en harika çözüm online davetiyeler hazırlamaktır. Bu sayede geleneksel olarak gönderilen davetiyelerin yanında online olarak hazırlanan davetiyeler ile düğün sahipleri tek tıkla bütün telefon rehberine ve sosyal medyalarındaki bütün arkadaş listelerine davetiye gönderebilmektedir. Bu sayede gelin ve damat düğün sonrası ‘’beni neden çağırmadın’’ triplerini yemek zorunda kalmayacaklardır…

7-Hangover Kiti

Dünyanın en sevimli şeyleri olan hangover kitleri bu kez gelin ve damat için değil, davetliler için hediye yerine geçecektir.

Gecenin sonu ve listenin sonu olarak, afterparty. Günümüzde artık afterparty yapmak bir gelenek haline gelmiştir. Düğün gecesinin ardından bütün sevilen arkadaşlarla güzel bir şekilde eğlenmek gelin ve damadın en çok hak ettiği durumdur. Afterparty için verilebilecek en tatlı öneri ise, parti için gelen arkadaşlara bir ‘’hangover kiti’’ hazırlamaktır. Küçük, güzel bir torbanın içine koyulan, ertesi gün yaşanması muhtemel baş ağrısının kesilmesi için bir ağrı kesici, muhtemelen alınan alkolden dolayı düşmelere ve kadınların ayakkabılarının vurmasına karşı bir yara bandı gibi küçük düşünceli şeyler hem insanları güldürecektir hem de onlara fazlasıyla yarar sağlayacaktır!

Düğünden kaç gün önce ev tutulur?
Düğün hazırlıkları ile birlikte evinizi tutmanız ve düğünden sonra yerleşmek için hazırlamanız da önemli. Ev tutmak için ideal zaman düğünden 1-2 ay öncesi olabilir. Ev eşyalarının yerleşmesi, ev temizliği gibi etkenleri dikkate alarak düğünden bir süre öncesinde ev tutabilirsiniz. Düğün telaşı ile birlikte ev işlerine zaman ayırmak zor olduğu için 2 ay önceye kadar ev tutabilir ve hazırlıklarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.
1 ayda düğün olur mu?
Düğün yapmak için ev tutmanız, ev eşyalarınızı yerleştirmeniz, gelinlik seçmeniz, nikah tarihi almanız gibi birçok iş var. Bu işlerin tümünü 1 ay içerisinde tamamlamak mümkün olsa da yanınızda size yardımcı olacak birçok insan olması gerekiyor. Sade bir düğün yapmayı planlıyorsanız 1 ay içerisinde tüm işlerinizi tamamlayabilir ve düğün yapabilirsiniz.
Düğün hazırlıkları ne zaman başlamalı?
Düğün hazırlıklarına ne zaman başlayacağınıza düğününüzü düşünerek karar vermeniz gerekiyor. Düğün yeri için tarih alma, nikah tarihi alma, ev düzeni, gelinlik seçimi gibi etkenlerin tümünü düşündüğünüzde düğün hazırlığına 5-6 ay öncesinden başlayabilirsiniz. Erken başladığınızda işlerinizi daha sakin ve rahat tamamlayacağınız için düğünüzde yorgun olmayacağınızı unutmayın. Son ana bıraktığınız işler düğün öncesinde stresli olmanıza neden olabilir.
Bekarlığa veda düğünden ne kadar önce yapılır?
Bekarlığa veda partisi genellikle düğünden 1-2 gün önce yapılsa da parti hazırlıkları ve partinin yorgunluğunu üstünüzden atmanız 3-4 gün kadar sürebilir. Bu nedenle bekarlığa veda partinizi düğünden 1 hafta öncesinde yapabilir, düğününüzde yorgun hissetmeden daha fazla eğlenebilirsiniz.
Düğünden önce ne yapılır?
Düğün hazırlığı yapıyorsanız düğünden önce yapmanız gereken çok fazla iş olduğunu bilmeniz gerekiyor. Öncelikle düğün için bir tarih belirlemeniz ve düğün yapacağınız yeri ayarlamanız gerekiyor. Daha sonra nikah tarihi alma, gelinlik seçimi, takı seçimi, ayakkabı alma gibi alışverişlerinizi tamamlamalısınız. Bu sırada evlendikten sonra yaşayacağınız evi hazırlamanız, eşya seçmeniz de gerekli.
Düğün öncesi ağda kaç gün önce?
Düğün öncesinde ağda yaptırmayı düşünüyorsanız ne kadar önce yaptıracağınız kişisel olmalı. Eğer ağda yaptıktan sonra tüyleriniz kısa sürede çıkıyorsa düğünden 3 gün öncesinde yaptırabilirsiniz. Tüyleriniz daha geç çıkıyorsa bir hafta öncesinden yaptırabilirsiniz. Ağdayı düşünden 1-2 gün önce yaptırmanız durumunda kızarıklık olabileceği için mümkün olduğunca erken yaptırmaya dikkat edebilirsiniz.
Evlilik süreci nasıl olur?
Evliliğe hazırlanıyorsanız öncelikle ailelerinizin tanışması, daha sonra nişan tarihi belirlemeniz gerekiyor. Nişandan sonra yaşayacağınız evi seçmeniz ve eşya alışveriş yapmanız ardından düğün hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Düğün sürecinde öncelikle düğün tarihini belirleyerek devam edebilirsiniz. Nikah tarihi alma, gelinlik seçimi gibi işlemlerinizi erken bitirmeniz düğünü daha stressiz geçirmenizi sağlayacaktır.
Geline Düğün alışverişinde neler alınır?
Düğün öncesinde adetlere göre gelin için alışveriş yapılması gerekir. Düğün alışverişinde kıyafet, gecelik, iç çamaşırı, takı alınır. Gelin için kolye, küpe, bilezik gibi altınlar da düğün alışverişinde alınır.
Nikah hazırlıkları nelerdir?
Nikah için öncelikle evlendirme dairesine giderek nikah tarihi almanız gerekiyor. Nikahınızı düğünden ayrı yapacaksanız nikah için elbise, takı, ayakkabı, çanta almalısınız. Nikah öncesinde kuaföre gidecekseniz kuaför randevusu almalısınız. Nikah tarihinde ise nikah saatinden 10 dakika öncesinde salonda olmalısınız.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/ruyada-altin-gormek/
https://guzellikcarsisi.com/yilbasi-gecesi-makyaji/
https://guzellikcarsisi.com/altin-cilek-faydalari/
https://guzellikcarsisi.com/kara-cuma-ile-ilgili-ogrenmeniz-gereken-gercekler/
https://guzellikcarsisi.com/zayiflatan-yiyecekler/