Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
51
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
31
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

02.11.2015
1.061
Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kansızlık insanların çoğunda başka başka sebeplerle bulunan bir tür hastalık. 3. Dünya Ülkeri’nde kansızlık daha çok beslenmeye bağlı olurken, gelişmiş ülkelerde genelde metabolik rahatsızlıklardan meydana gelmektedir.Kansızlığın sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Fe ( demir ) eksikliği anemisi:

En çok görülen kansızlık sebebidir ve genellikle yetersiz veya dengesiz beslenme ile meydana çıkar. Şöyle ki siz bir porsiyon et yeyip üzerine çay içerseniz Fe (demir) emilemeyecek ve kansızlıkla başbaşa kalacaksınız. Daha kötüsü ise hayvansal demir olan et, karaciğer gibi besinleri az tükettiğinizde zaten vücudunuza demir almamış olacaksınız.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Metabolik hastalıklar:

Kansızlığın sebepleri’nden biri de metabolik hastalıklar. Bu hastalıklardan bir kaçı orak hücre anemisi, talasemi vb. hastalıklar. Bu hastalıkların sebebi genetik ve çevresel faktörlerdir. Örneğin orak hücre anemisinde alyuvar orak şeklini alır ve kansızlık sebebi oluşturur.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Vitamin eksikliği:

Vitamin eksikliği ise yine yetersiz veya dengesiz beslenmeyle ortaya çıkan bir durum olabilir. Kan hücreleri (çoğunlukla alyuvar) yapımı için B12 vitamini ve folik asit gereklidir. Eğer siz yetersiz B12 ve folik asit içeren besinler tüketiyorsanız bu kan hücresi oluşumunuzun gerçekleşmemesi gayet doğal bir durum olacaktır.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Kronik hastalıklar:

Bir böbrek hastalığı gibi kronik hastalığınız varsa Fe emiliminiz oldukça düşecektir. Yine AIDS gibi virusler yüzünden veya karaciğer hastalıklarında demir eksikliği anemisi yaşamanız kuvvetle ihtimaldir.

Kansızlığın sebepleri birçok sebepten olabilir ancak insanlar bu sebeplerden en çok görülen yetersiz ve dengesiz beslenmeyi kendileri engelleyebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.