Karaciğer, vücudun en büyük organları arasında yer alır. Karın boşluğunun üst kısmındadır. Vitamin, minarelerin depolanması olmak üzere ilaç, toksik gibi...
23.01.2021
10
Geçmişten bu yana ileri gelmiş en gösterişli ve en dikkat çekici bir hal alan zombi makyajı yanı sıra maskeli balolarda,...
22.01.2021
8
Sizin de bildiğiniz gibi çok fazla alkol tüketen ve sağlıksız beslenen kişilerde karaciğer yağlanması durumu yaygın olarak görülür. Bu durumun...
15.01.2021
14
Demir, en çok rastlanılan kansızlık türüdür. Vücudun ihtiyacı olan demir oranının karşılanmaması sonucunda ortaya çıkar. Kadınların %35’inde ve erkeklerin %20’sinde...
15.12.2020
95

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

02.11.2015
869
Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Kansızlık insanların çoğunda başka başka sebeplerle bulunan bir tür hastalık. 3. Dünya Ülkeri’nde kansızlık daha çok beslenmeye bağlı olurken, gelişmiş ülkelerde genelde metabolik rahatsızlıklardan meydana gelmektedir.Kansızlığın sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Fe ( demir ) eksikliği anemisi:

En çok görülen kansızlık sebebidir ve genellikle yetersiz veya dengesiz beslenme ile meydana çıkar. Şöyle ki siz bir porsiyon et yeyip üzerine çay içerseniz Fe (demir) emilemeyecek ve kansızlıkla başbaşa kalacaksınız. Daha kötüsü ise hayvansal demir olan et, karaciğer gibi besinleri az tükettiğinizde zaten vücudunuza demir almamış olacaksınız.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Metabolik hastalıklar:

Kansızlığın sebepleri’nden biri de metabolik hastalıklar. Bu hastalıklardan bir kaçı orak hücre anemisi, talasemi vb. hastalıklar. Bu hastalıkların sebebi genetik ve çevresel faktörlerdir. Örneğin orak hücre anemisinde alyuvar orak şeklini alır ve kansızlık sebebi oluşturur.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Vitamin eksikliği:

Vitamin eksikliği ise yine yetersiz veya dengesiz beslenmeyle ortaya çıkan bir durum olabilir. Kan hücreleri (çoğunlukla alyuvar) yapımı için B12 vitamini ve folik asit gereklidir. Eğer siz yetersiz B12 ve folik asit içeren besinler tüketiyorsanız bu kan hücresi oluşumunuzun gerçekleşmemesi gayet doğal bir durum olacaktır.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Kronik hastalıklar:

Bir böbrek hastalığı gibi kronik hastalığınız varsa Fe emiliminiz oldukça düşecektir. Yine AIDS gibi virusler yüzünden veya karaciğer hastalıklarında demir eksikliği anemisi yaşamanız kuvvetle ihtimaldir.

Kansızlığın sebepleri birçok sebepten olabilir ancak insanlar bu sebeplerden en çok görülen yetersiz ve dengesiz beslenmeyi kendileri engelleyebilmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.