Kansızlığın Sebepleri Nelerdir? | Güzellik Çarşısı

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kan değerlerinin düsük olması hangi hastalıkların belirtisidir?, Kan değerlerinin düşmesi neden olur?, Kansızlık belirtileri nelerdir nasıl geçer?, Kansızlık olup olmadığı nasıl anlaşılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?
02 Kasım 2015
1.626 okunma
Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kansızlığın sebepleri nelerdir diyenlerin aklına ilk olarak vitaminsizlik gelmektedir. Evet vitaminsizlik kesinlikle kansızlığa sebep olmaktadır. Peki hangi vitaminlerin eksikliği kansızlık rahatsızlığı yaratmaktadır?

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

Kansızlık çeşitli sebeplerinden birleşimi oluşan bir rahatsızlıktır. Ancak basit görülmemesi gerekir. Çünkü en büyük semptomları soğuk eller, üşümek, halsizlik gibi gündelik hayatı ciddi yönde etkileyen şeylerdir.

Kansızlık rahatsızlığı birçok vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu durum için doktora giderek bir kan testi yaptırılması çözüme ulaşmak için yardımcı olur. Kansızlık tedavi olması için çeşitli gıdaları düzenli tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü doğada bulunan gıdalarda çeşit çeşit vitamin vardır ve bu vitaminler kansızlığa iyi gelmektedir.

Kansızlığın sebepleri ise şu Fe (demir) eksikliği anemisi, metabolik hastalıklar, vitamin eksikliği ve kronik hastalıklardır. Bu hastalıklar ile mücadele etmek için bazı gıdalar çok iyi birer savaşçı olur. Örneğin Fe demir anemisi için karaciğer ve et tüketmek çok iyi gelmektedir. B12 eksikliği için folik asit içeren besinler tüketilmelidir.

Kansızlık insanların çoğunda başka başka sebeplerle bulunan bir tür hastalık. 3. Dünya Ülkeri’nde kansızlık daha çok beslenmeye bağlı olurken, gelişmiş ülkelerde genelde metabolik rahatsızlıklardan meydana gelmektedir.Kansızlığın sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Fe ( demir ) eksikliği anemisi:

En çok görülen kansızlık sebebidir ve genellikle yetersiz veya dengesiz beslenme ile meydana çıkar. Şöyle ki siz bir porsiyon et yeyip üzerine çay içerseniz Fe (demir) emilemeyecek ve kansızlıkla başbaşa kalacaksınız. Daha kötüsü ise hayvansal demir olan et, karaciğer gibi besinleri az tükettiğinizde zaten vücudunuza demir almamış olacaksınız.


Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Metabolik hastalıklar:

Kansızlığın sebepleri’nden biri de metabolik hastalıklar. Bu hastalıklardan bir kaçı orak hücre anemisi, talasemi vb. hastalıklar. Bu hastalıkların sebebi genetik ve çevresel faktörlerdir. Örneğin orak hücre anemisinde alyuvar orak şeklini alır ve kansızlık sebebi oluşturur.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Vitamin eksikliği:

Vitamin eksikliği ise yine yetersiz veya dengesiz beslenmeyle ortaya çıkan bir durum olabilir. Kan hücreleri (çoğunlukla alyuvar) yapımı için B12 vitamini ve folik asit gereklidir. Eğer siz yetersiz B12 ve folik asit içeren besinler tüketiyorsanız bu kan hücresi oluşumunuzun gerçekleşmemesi gayet doğal bir durum olacaktır.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Kronik hastalıklar:

Bir böbrek hastalığı gibi kronik hastalığınız varsa Fe emiliminiz oldukça düşecektir. Yine AIDS gibi virusler yüzünden veya karaciğer hastalıklarında demir eksikliği anemisi yaşamanız kuvvetle ihtimaldir.

Kansızlığın sebepleri birçok sebepten olabilir ancak insanlar bu sebeplerden en çok görülen yetersiz ve dengesiz beslenmeyi kendileri engelleyebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/demir-eksikligine-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/deri-dokuntusu/
https://guzellikcarsisi.com/terleme-nedenleri/
https://guzellikcarsisi.com/cilt-diyeti/