Rüyada bir bebeğin emzirirken görülmesi, kişinin rüyayı görme durumuna göre farklı şekillerde yorumlanır. Rüyada bebek emzirmek, bir kadın için kendi...
06.05.2021
41
Kanser günümüzde insanların ölüm nedeni listesinde başı çeker. Her 6 kişiden birisinin ölüm nedeni kanser olduğu düşünülecek olursa oldukça ciddi...
25.04.2021
52
İnsan yüzünde odak noktasına sahip olan dudaklar, makyaj ile tamamlandığı süre boyunca göz alıcı bir duruma gelmektedir. Bunun yanı sıra...
19.04.2021
52
Uzun yıllardır bahis pazarında bulunan bahsegel güvenli bahsin adresi kabul edilir. Paylaştığı şirket bilgileri, ödeme seçenekleri ve hakkında paylaşılan yorumlar...
14.04.2021
64

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

02.11.2015
1.001
Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Kansızlık insanların çoğunda başka başka sebeplerle bulunan bir tür hastalık. 3. Dünya Ülkeri’nde kansızlık daha çok beslenmeye bağlı olurken, gelişmiş ülkelerde genelde metabolik rahatsızlıklardan meydana gelmektedir.Kansızlığın sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Fe ( demir ) eksikliği anemisi:

En çok görülen kansızlık sebebidir ve genellikle yetersiz veya dengesiz beslenme ile meydana çıkar. Şöyle ki siz bir porsiyon et yeyip üzerine çay içerseniz Fe (demir) emilemeyecek ve kansızlıkla başbaşa kalacaksınız. Daha kötüsü ise hayvansal demir olan et, karaciğer gibi besinleri az tükettiğinizde zaten vücudunuza demir almamış olacaksınız.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Metabolik hastalıklar:

Kansızlığın sebepleri’nden biri de metabolik hastalıklar. Bu hastalıklardan bir kaçı orak hücre anemisi, talasemi vb. hastalıklar. Bu hastalıkların sebebi genetik ve çevresel faktörlerdir. Örneğin orak hücre anemisinde alyuvar orak şeklini alır ve kansızlık sebebi oluşturur.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Vitamin eksikliği:

Vitamin eksikliği ise yine yetersiz veya dengesiz beslenmeyle ortaya çıkan bir durum olabilir. Kan hücreleri (çoğunlukla alyuvar) yapımı için B12 vitamini ve folik asit gereklidir. Eğer siz yetersiz B12 ve folik asit içeren besinler tüketiyorsanız bu kan hücresi oluşumunuzun gerçekleşmemesi gayet doğal bir durum olacaktır.

Kansızlığın Sebepleri Nelerdir?

  • Kronik hastalıklar:

Bir böbrek hastalığı gibi kronik hastalığınız varsa Fe emiliminiz oldukça düşecektir. Yine AIDS gibi virusler yüzünden veya karaciğer hastalıklarında demir eksikliği anemisi yaşamanız kuvvetle ihtimaldir.

Kansızlığın sebepleri birçok sebepten olabilir ancak insanlar bu sebeplerden en çok görülen yetersiz ve dengesiz beslenmeyi kendileri engelleyebilmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.