Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
51
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
31
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler Hangileridir?

15.12.2020
337
Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Demir, en çok rastlanılan kansızlık türüdür. Vücudun ihtiyacı olan demir oranının karşılanmaması sonucunda ortaya çıkar. Kadınların %35’inde ve erkeklerin %20’sinde görülür. Gebelikte ise demir eksikliği %50 oranında kadar yükselir. Bu eksikliğin en önemli nedenlerinden biri demir içerek besinlerin yeterli miktarda tüketilmemesidir. Kırmızı et, karaciğer, sakatat, mercimek, kuru baklagiller, deniz ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Dengesiz ve yetersiz beslenme alışkanlığından kurtulmanız şart. Demire ne iyi gelir? Merak edenler için tüm detaylar içerikte!

Ispanak

Ispanak içerisinde bol miktarda C, B, E vitaminleri var. Bunun yanı sıra ıspanak tam bir demir deposu. Özellikle kansızlıkla mücadele eden kişiler bu besin maddesini haftada bir kez mutlaka tüketmeli.

 • Ispanak A vitamini bakımından da yüksek bir besindir. Demir oranın fazla olması demir eksikliğinde tercih edilmesini arttıran sebepler arasında.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı yüksek derecede koruma sağlar. Yüksek tansiyonu düşürmek içinde son derece yararlıdır.
 • Zengin lif içerdiğinden dolayı demir eksikliğinin giderilmesinin yanı sıra mide sorunlarının tedavi edilmesinde de etkilidir.
 • Ispanağın bekletmeden tüketilmesi gerekiyor.
 • Günlük olarak tüketebileceğiniz miktarda almanız ve aynı gün içerisinde pişirmeniz şart.
 • Pişirmeden önce ıspanak yapraklarının iyice temizlenmesi gerekir. Ispanağın yapraklarında ve köklerinde toprak kalıntısı olduğundan bol su ile yıkanmalı.

Ispanağın pişirme süresini kısa tutmanızda son derece önemlidir. Uzun süre pişirildiğinde vitamin ve de mineral kaybı olur. Keserken ise tahtadan yapılan bir bıçak kullanılmalı. Eğer böyle bir bıçağınız yoksa elinizle parçalara ayırarak pişirmenizde yarar var. Çünkü bu şekilde de mineral, vitamin kaybı önlenir.

C Vitamini İçeren Besinler

Brokoli, lahana, çilek, mango, kavun, portakal, üzüm, limon C vitamini içerek besinler arasında yer alır. Bu besinler aynı zamanda demir deposudur. Dolayısıyla vücuttaki az miktarda olan demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar için şifa kaynağı olarak tüketilir.

 • Limonun 100 gramı 52 mg C vitamini içeriyor. Bunun dışında tam bir demir ve potasyum kaynağı olarak da bilinir.
 • Üzüm ise vücudun karşılaması gereken demir ihtiyacı adına tüketilir. B6, K,A,C vitamin deposudur.
 • C vitamini denildiğinde akla gelen bir diğer besin ise portakal. 100 gram portakalda yaklaşık 53 mg kadar C vitamini var. Demir ihtiyacının giderilmesinde son derece etkilidir.
 • C vitamini içeren besinleri ister sabah kahvaltısında isterseniz ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
 • Ancak bu besinlerin taze olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Demir eksikliği nasıl geçer; demir eksikliğinin giderilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeniz şart. Bunlara ek olarak doktorunuz tarafından önerilen demir eksikliği ilaçlarını da kullanabilirsiniz. İlaçlar ve yediğiniz besinler demir eksikliği tedavisine olumlu katkılar sağlar. C vitamini demir emilimini arttırdığından dolayı bu vitamini içerek gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Portakal suyu, domates, yeşil salata tüketmeye özen gösterin. Ayrıca mayalı ekmekte de mayasız ekmeğe nazaran daha çok demir emilimi görülür. İyi pişmiş olan kuru baklagiller, posalı gıdalar ile beslenmeye dikkat edin.

Kuru Meyveler

Ara öğünlerde tüketeceğiniz kuru meyveler günlük demir alımına büyük katkı sağlar. Dut, kuru üzüm, kuru kayısı gibi besinlerin demir oranı yüksektir. Demir eksikliği kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülür. Doğurganlık çağında olanlar, hamile ve emziren annelerin günlük demir ihtiyacını karşılama noktasında daha özenli davranmasında yarar var.

 • Demir deposu olan çiğ kuruyemişler aynı zamanda E,K ve B1 vitaminlerini de bünyesinde barındırır.
 • Kuru meyve alırken günlük ve taze olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Taze meyveler yanında tüketeceğiniz ceviz hem günlük ihtiyaç duyulan demirin vücuda alınmasında hem de kan şekerinin düşmesini engellemede etkilisi yüksektir.
 • Çiğ ceviz yanına taze kayısı tercih etmenizde yarar var. Bu besinler bir arada tüketildiğinde dengeli proteinde almış olursunuz.

Kuru meyve satın almadan önce son kullanma tarihine bakmalısınız. Aynı zamanda hijyen kurallarına uygun bir şekilde hazırlandığından emin olun. Açıkta satılan ürünlerin son kullanma tarihleri bulunmaz. Bu durumda bayat kuru meyve alma olasılığınız yüksek olur. Risk almamak adına son tüketim tarihi olan kuru meyveleri tercih edin. Böylelikle demir verimliliği de artmış olacak.

Demir için bitkisel çözüm; ara öğünlerde tüketeceğiniz kuru meyveler ve her kahvaltıda tüketeceğiniz keçiboynuzu pekmezi demir için bitkisel çözüm önerileri arasında yer alır. Günlük demir alımına katkı sağlayan bir diğer besin türü ise süt, yoğurt, ayrandır. Bu besinleri de ara öğünlerde tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca karahindiba yaprakları demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Yüksek miktarda demir içerdiğinden dolayı kansızlık gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır.

Pekmez

Kahvaltılarda 1-2 kaşık kadar pekmez tüketmeniz günlük ihtiyacınız olan demirin karşılaşmasında son derece etkilidir. Antioksidan özelliklere sahiptir. Vücudu çeşitli hastalıklara karşı korur.

 • Keçiboynuzu pekmezinde diğer pekmez türlerine nazaran demir oranı daha yüksektir.
 • Pekmez vücut direncinin artırılmasında etkilidir.
 • Karaciğeri temizler ve kan basıncını dengeler. Öksürük, grip gibi semptomlar görülen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilir.
 • Hasta olanların günlük pekmez tüketmesi hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.

Demir eksikliği güçsüzlük, enerji kaybı, halsizlik gibi birçok soruna neden olur. Pekmez enerji sağlar. Dolayısıyla enerji depolanması için son derece önemlidir. Şeker hastalarının dikkatli davranması gerekiyor.

Kuru Baklagiller

Fasulye, nohut, soya fasulyesi, mercimek kuru baklagiller arasında demir oranı yüksek besinler olarak bilinir.

 • 200 gram haşlanmış olan mercimek günlük demir ihtiyacınızın %37’sini karşılar.
 • Baklagilleri haşlayarak pişirme süresini geçirmeden tüketmelisiniz.
 • Yüksek miktarda lif içeren baklagiller aynı zamanda tokluk hissini güçlendirir. Kalori ihtiyacını da azalttığından dolayı tercih edilir.

Kuru baklagiller demir eksikliği yaşayan kişiler tarafından düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle kuru baklagiller ile yapılan yemeklerin yanlarında yeşillik, domates, limon soslu salata gibi besinleri de tüketmeye özen gösterin. Bu sayede daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmanız mümkün olacak. Ayrıca tüketilen yeşillikler demir emilimini dengeleyecek. Dolayısıyla kansızlık, demir eksikliği gibi sorunların çözümünde son derece etkilidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karalahana, mikro yeşillikler, ıspanak demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Pancar yaprağı, su teresi, marulda demir eksikliğine iyi geliyor.

 • Yeşil yapraklı pazı C,A, K vitaminlerini barındırır. Haşlama olarak tüketebilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz.
 • Kan seviyelerini düşürmek adına da yeşil yapraklı sebzeler kullanılır.
 • Özellikle yapacağınız kırmızı et ya da beyaz et yemeklerinin yanında mutlaka yeşil yapraklı sebzeler tercih edin.
 • Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu demirin karşılanması sağlanır.

Deniz Ürünleri

Demir eksikliği konusunda sorun yaşayanlar deniz ürünlerini dengeli bir şekilde tüketmeli.

 • Ton balığı, istiridye, hamsi, sardalye gibi daha birçok ürün yüksek miktarda demir içeriyor.
 • Demir bakımından en zengin deniz ürünlerinin başında gelen hamsi ızgara ya da buğulama ile hazırlanmalı.
 • Midye kişilerin zevkle tükettiği deniz ürünlerinden olup demir eksikliğinin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Kalp sorunu olan kişiler, demir hastalığı olanlar, kansızlıkla mücadele edenler deniz ürünlerini her hafta tüketmeye özen göstermeli.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.