Sizin de bildiğiniz gibi çok fazla alkol tüketen ve sağlıksız beslenen kişilerde karaciğer yağlanması durumu yaygın olarak görülür. Bu durumun...
15.01.2021
6
Demir, en çok rastlanılan kansızlık türüdür. Vücudun ihtiyacı olan demir oranının karşılanmaması sonucunda ortaya çıkar. Kadınların %35’inde ve erkeklerin %20’sinde...
15.12.2020
85
Rüyada denizin yeri özellikle güç, iktidar, devlet ve yükselmeyle ilgili yorumlara sahiptir. Devlet başkanları, patronlar, kararlarına saygı duyduğunuz ve konumunuzu...
06.12.2020
169
Grip influenza ismi verilen virüsün meydana getirdiği ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, titreme, kuru öksürük, halsizlik, bitkinlik ve baş ağrısı...
05.12.2020
181

Deri Döküntüsü Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

15.01.2015
810
Deri Döküntüsü Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi
REKLAM ALANI

Ciltte oluşan döküntüler ve renk değişiklikleri kendisini döküntü olarak belli eder. Deri döküntüsü değişik biçimlerde ortaya çıkar. Eğer cilt döküntüsü belli bir hastalık sonucu meydana geliyorsa buna birincil cilt döküntüsü denir. Daha sonradan oluşan döküntülere ise ikincil cilt döküntüsü adı verilir.

Deri Döküntüsü Sebepleri

Deri Döküntüsünün Sebepleri

Deride oluşan döküntüleri dikkate almak önceden oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmesi açısından önemlidir. Cilt döküntüleri herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Alerji, duygusal olarak oluşan rahatsızlıklar ve ateşli hastalıklar sırasında ciltte döküntüler oluşur. Cilt döküntüleri bazen de dermatolojik rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu rahatsızlıklardan bazıları egzama, mantar ve isiliktir.

Deri Döküntüsü Belirtileri

Deri Döküntüsü Belirtileri

  • Ciltte en yaygın olan döküntüler kırmızı lekeler şeklinde olanlardır. Bu lekeler belli bir alanda oluşur ve renk değişiklikleri ile kendini belli eder. Kızamık hastalığında oluşan kırmızı lekeler gibi lekeler ve döküntüler olur. Birincil döküme olarak adlandırılan bu dökülmelerde kırmızı lekelerin oluşması teker teker olur ve zaman içinde büyük kırmızı bir lekeye dönüşür. Bu tür cilt dökülmelerinin üzerine parmak bastığınız zaman rengi solmaz veya beyaz geçici leke oluşur. Bu durum tifo hastalığının belirtisi olabilir bunu bilmek için testler yaptırmanız gerekir.

Deri Döküntüsü Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

  • Cilt döküntülerinin başka şekli de kırmızı olmayan döküntülerdir. Bu döküntüler küçük sivilceler şeklinde olur. Bu döküntüye papüler döküntü denir. Eğer bu küçük sivilceler içinde sıvı var ise bu duruma vesikül adı verilir. Çiçek ve suçiçeği hastalıklarını buna örnek verebiliriz.
  • Diğer bir cilt döküntüsü ise çevresi kırmızı ortası beyaz olan döküntülerdir. Böyle bir döküntü durumunda ciltte kaşıntı oluşur. Kurdeşen rahatsızlığını örnek verebileceğimiz bu tür döküntülerde deride iltihap oluşur.

Deri Döküntüsü Tedavisi

Deri Döküntüsü Tedavisi

Deri döküntüsü rahatsızlığında tedavi için kesin tanı şarttır. Döküntü aşırı derece de kaşıntı yapıyorsa o zaman kalamin merhemini kullanabilirsiniz. Eğer şikâyetiniz geçmez ise o zaman bir cilt uzmanına başvurmanız gerekir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.