Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
51
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
31
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Dudak Morarmasından Kurtulmanın Yolları

01.08.2015
880
Dudak Morarmasından Kurtulmanın Yolları

Dudak morarmasıyla alakalı şikayetlerin son dönemlerde daha çok arttığı görülmektedir. Bilinenin aksine sadece kış mevsimlerine özgü olmayan dudak kararması aslında tek başına oluşan bir sağlık problemi olmamakla birlikte, vücuttaki problemlerin dışa vurumu olarak gösterilebilir. Bu dışa vurum dudaklarda morarma olarak ortaya çıkabilir.

Dudak morarması konusunda ne yapılmalıdır?

  • Dudak morarması konusunda ilk alınması gereken önlemin dudak morarmasına neden olan etkenin ya da etkenlerin tespit edilmesinden geçtiği unutulmamalıdır. Önlem alınacaksa da bu tespitten sonra alınmalıdır.
  • Dudak morarmasını dudak kararmasından ayrıştırmak gerekmedir. Bu problemde dudakların aldığı renk, bayanlarda epilasyondan sonra oluşan kararmaların renginden çok farklıdır.
  • Yetişkinler haricinde görülen dudak morarması zaman zaman ortaya çıkıp kendiliğinden bile kaybolabilmektedir. Asıl sıkıntılı olan dudak morarmaları yetişkinler için olanlardır.

Yetişkinlerde oluşan dudak morarmalarının sebepleri nelerdir ve nasıl çözümlenmektedir?

  • Dudak morarmalarının birçok sebebi olabilir. Dudak morarması genel olarak kansızlık demir eksikliği, vitamin eksiklikleri, fazla sigara içmek gibi nedenlerin yanında akciğer problemleri ve solunum yolu hastalıkları da dudak morarmasına neden olabilir.
  • İlk başta yapılması gereken kesinlikle sigarayı bırakmak olmalıdır. Vitamin eksikliğinden söz ediliyorsa vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin gün içinde mutlaka alınması gerekmektedir. Su tüketiminde mutlaka klordan uzak durulmalıdır. Ayrıca dudak bölgesinin sürekli nemli tutulması da oldukça önem taşımaktadır. Akciğer hastalıkları varsa, dudak morarması bunun belirtilerinden biri olacağından mutlaka gerekli testler yapılmalı ve tedaviye hemen başlanmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.