Sizin de bildiğiniz gibi çok fazla alkol tüketen ve sağlıksız beslenen kişilerde karaciğer yağlanması durumu yaygın olarak görülür. Bu durumun...
15.01.2021
6
Demir, en çok rastlanılan kansızlık türüdür. Vücudun ihtiyacı olan demir oranının karşılanmaması sonucunda ortaya çıkar. Kadınların %35’inde ve erkeklerin %20’sinde...
15.12.2020
85
Rüyada denizin yeri özellikle güç, iktidar, devlet ve yükselmeyle ilgili yorumlara sahiptir. Devlet başkanları, patronlar, kararlarına saygı duyduğunuz ve konumunuzu...
06.12.2020
169
Grip influenza ismi verilen virüsün meydana getirdiği ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, titreme, kuru öksürük, halsizlik, bitkinlik ve baş ağrısı...
05.12.2020
181

Dudak Morarmasından Kurtulmanın Yolları

01.08.2015
668
Dudak Morarmasından Kurtulmanın Yolları
REKLAM ALANI

Dudak morarmasıyla alakalı şikayetlerin son dönemlerde daha çok arttığı görülmektedir. Bilinenin aksine sadece kış mevsimlerine özgü olmayan dudak kararması aslında tek başına oluşan bir sağlık problemi olmamakla birlikte, vücuttaki problemlerin dışa vurumu olarak gösterilebilir. Bu dışa vurum dudaklarda morarma olarak ortaya çıkabilir.

Dudak morarması konusunda ne yapılmalıdır?

  • Dudak morarması konusunda ilk alınması gereken önlemin dudak morarmasına neden olan etkenin ya da etkenlerin tespit edilmesinden geçtiği unutulmamalıdır. Önlem alınacaksa da bu tespitten sonra alınmalıdır.
  • Dudak morarmasını dudak kararmasından ayrıştırmak gerekmedir. Bu problemde dudakların aldığı renk, bayanlarda epilasyondan sonra oluşan kararmaların renginden çok farklıdır.
  • Yetişkinler haricinde görülen dudak morarması zaman zaman ortaya çıkıp kendiliğinden bile kaybolabilmektedir. Asıl sıkıntılı olan dudak morarmaları yetişkinler için olanlardır.

Yetişkinlerde oluşan dudak morarmalarının sebepleri nelerdir ve nasıl çözümlenmektedir?

  • Dudak morarmalarının birçok sebebi olabilir. Dudak morarması genel olarak kansızlık demir eksikliği, vitamin eksiklikleri, fazla sigara içmek gibi nedenlerin yanında akciğer problemleri ve solunum yolu hastalıkları da dudak morarmasına neden olabilir.
  • İlk başta yapılması gereken kesinlikle sigarayı bırakmak olmalıdır. Vitamin eksikliğinden söz ediliyorsa vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin gün içinde mutlaka alınması gerekmektedir. Su tüketiminde mutlaka klordan uzak durulmalıdır. Ayrıca dudak bölgesinin sürekli nemli tutulması da oldukça önem taşımaktadır. Akciğer hastalıkları varsa, dudak morarması bunun belirtilerinden biri olacağından mutlaka gerekli testler yapılmalı ve tedaviye hemen başlanmalıdır.
REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.