Sarı Saç Bakımı İçin İpuçları | Güzellik Çarşısı

Sarı Saç Bakımı İçin İpuçları

Sarı boyalı saçlar nasıl parlak görünür?, Sarı saç neyle yıkanır?, Sarı saçlı olmak için ne yapmalıyız?, Doğal sarışınlar saçlarına nasıl bakım yapmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Sarı Saç Bakımı İçin İpuçları
02 Ağustos 2015
1.722 okunma
Sarı Saç Bakımı İçin İpuçları

Sarı saç bakımı için ipuçları ve tavsiyelere ihtiyacınız varsa o zaman doğru yerde olduğunuzu belirtelim. Bilindiği üzere sarı saçlar, Türk toplumunda en az siyah saçlar kadar ilgi çekmekte ve beğenilmektedir. Ancak eğer doğal sarı saçlara sahip değilseniz yani saçlarınızı sarı renge boyayarak bu rengi elde ediyorsanız o zaman saçlarınızın zaman içerisinde canlılığını yitirdiğine de şahit olmuşsunuzdur.

Her ne kadar bitkisel özlü boyalar ya da güya “ doğal “ boyalar piyasaya çıkarılsa da bunların içerisinde yüksek dozda kimyasalların yer aldığını hepimiz biliyoruz. Ya da bilmiyorsak da öğrenmiş olalım. Peki, boya sonrası yıpranan saçlar için ne yapılması gerekmektedir?

Boyadan Sonra Yıpranan Saçlar İçin

Sarı saç için bakım önerilerine geçmeden önce ilk olarak boyadan sonra yıpranan saçlar adına genel bir bakım önerisinde bulunalım. Bilindiği üzere saçlarımız bizim en kıymetli hazinemiz, güzelliğimizin de en büyük temsilcisidir. Bu yüzden onları önemsemeli ve hak ettiği bakımı da onlara sunmalıyız. İşte bunun için kendimizin hazırlayacağı saç maskelerini kullanabilir ve duşta saçlarımızı ne çok soğuk ne de çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınabiliriz.

Buna ek olarak bazı doğal yağlar ile saç diplerimizi ve saç uçlarımıza masaj yapabilir, saçlarımızı kurularken, kuruturken ya da tararken onlara nazik davranabiliriz.

Erkeklerin de bayanların da çok sevdiği ve çok özen gösterdiği sarı saçlar, doğuştan sarışın olmayanların ulaşmaları için mutlaka özen göstermeleri ve emek harcamaları gereken bir konu olarak göze çarpıyor. Bu nedenle saçların sarıya boyanmasından korunmasına, sarı saç bakımı başta olmak üzere, saçlara yapılan balyajdan röfleye, hatta gölgeleme işlemine kadar ışıltılı sarı saçlara sahip olmak görüldüğü üzere çok da kolay değildir.

Bunun bir sebebi de saçların sarı tonunun yakalanması için saçların pigmentsiz hale getirilerek beyaz tonlarına doğru çekiliyor olmasıdır. Bu sayede de saçlar gücünü kaybedip, kırılmalar başta olmak üzere birçok problemle karşılaşılabilir. Bu problemlere bir de yazın bolca girilen tuzlu su, maruz kalınan güneş ışığı gibi dış faktörler eklendiğinde sarı saç bakımı daha çok önem kazanmaktadır.

Sarı saç bakımı için çok önemli tavsiyelere gelinecek olursa:

  • Kullanılan saç bakım ürünlerinin sarı saçlara özel olmalarına dikkat edilmelidir.
  • Sarı saçların korunması bakımından protein çok önemli olduğundan, protein eksikliği sağlayan klordan (özellikle havuz suları), güneş ışığı ve tuzlu sudan yararlanma süresi en aza indirilmelidir. Bunlara karşı olan koruyucu bakım ürünlerinin eksik edilmemesi de çok önemlidir.
  • Şampuan tercihlerinde de sarı saçlar için üretilmiş şampuan kullanımı çok önemlidir.
  • Sarı saçlar için oldukça besleyici olan sarı saç bakımı saç maskeleri özellikle yaz mevsiminde en az haftada bir kere uygulanmalıdır.

Sarı saça hangi bakım?
Saçtaki boyalar, nemi öldürdüğü ve hapsettiği için sarı saçlar adına mutlaka nem maskelerinin ve nem içerikli bakım spreylerinin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca biberiye, argan ve zeytin yağı gibi yağları kullanarak da saçlarınızın dibinden ucuna kadar masaj yapıp, güzel bir bakım sağlayabilirsiniz.
Yıpranmış saçlara evde bakım nasıl yapılır?
Bilindiği üzere saçlar gün içerisinde birçok zararlı etmene maruz kalır ve yüzden de zaman içerisinde yıpranır. Saçlara canlılığını geri kazandırmak için zeytin yağı, argan yağı ve keratin gibi yağlar ile derinlemesine bir bakım sağlanabilir. Ayrıca nem içerikli saç maskeleri ve saça parlaklık kazandıran şampuanlar da tercih edilebilir. Ayrıca saçları kurutulurken ya da şekillendirilirken, fön makinesi ya da düzleştirici gibi zararlı faktörlerden de uzak durulması gerekmektedir.
Ombreli saça nasıl bakım yapılır?
Ombreli saçlar için sıcak sudan uzak durulması ve saçların genellikle ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Ayrıca ombreli saçlara özel bakım yağları kullanılmalı ve gerekirse saç maskeleri ile saça bakım yapılmalıdır. Kullandığınız şampuanı da ombreli saçlara özel, koruyucu içerikli seçmeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca saç kremleri ile de saçınıza ışıltı verebilir ve parlaklık kazandırabilirsiniz.
Sarı saçlara hangi şampuan iyi gelir?
Sarı saçların rengi zaman içerisinde canlılığını yitirmekte hatta kimi zaman yıkamanın etkisi ile birlikte renk değişimlerine uğrayabilmektedir. Bunun en etkili sebebi, kullanılan normal şampuanların içerisinde yer alan kimyasalların saça olan etkisidir. Bu sebeple, sarı saçlar için özel şampuanların kullanılması gerekmekte ve bu sebeple de mor şampuanlar tavsiye edilmektedir.
Yipranmis sari saclara ne iyi gelir?
Yıpranmış sarı saçlar için doğru ve düzenli bir bakımın yapılması şarttır. Bunun için yapılması gerekenlerden ilki ise, doğal bakım yağlarını tercih etmektedir. Saçınıza, keratin, argan ve zeytin yağı gibi yağlar ile bakım yapabilir ve aynı zamanda saç bakım maskelerini de tercih edebilirsiniz. Son olarak saçınızı yüksek ısı içeren ( maşa, düzleştirici ) şekillendiricilere maruz bırakmamalısınız.
Saçların sarı olması için ne yapılmalı?
Saçları doğal yolsan açmak yani sarı tonlara getirmek için ezelden beri kullanılan yöntemlerden bir tanesi papatya suyudur. Aynı zamanda ıhlamur ile de saçların sarıya çevrilmesinin mümkün olduğu söylenmektedir. Ancak garanti bir yöntem istiyorsanız bir çok başarılı saç boyası firmasının doğal içerikli açıcılarını kullanarak kısa ve zahmetsiz bir şekilde saçlarınızı sarı renge çevirebilirsiniz.
Aşırı yıpranmış saçlar için ne yapılmalı?
Aşırı yıpranmış saçlar için öncelikle düzenli ve doğru bir şekilde uygulanması gereken bakım önerileri dikkate alınmalıdır. Bu önerilerin başında, yumurta- zeytin yağı ile yapılan bakım maskeleri, keratin- argan yağı gibi doğal yağların kullanımı, saçların fazla sıcak su ile yıkanmaması gibi tavsiyeler yer almaktadır. Ayrıca şampuan- saç bakım kremleri gibi ikililer de birlikte kullanılabilir ve duştan sonra saçlar nazik bir şekilde taranabilir.
Boyadan yıpranmış saçlar için ne yapmalı?
Boyadan yıpranan saçlar için bakım yapılması şarttır. Bu bakımlar içerisinde de keratin yağı, badem yağının kullanılması saçta mucizevi etkiler yaratmaktadır. Buna ek olarak saçtaki nemi artırmak adına nem maskeleri kullanılmalı ve saça zarar verecek etmenlerden ( yüksek ısı, sıcak su ile duş vs ) kaçınılmalıdır.
Boyadan yıpranmış saçlar nasıl düzelir?
Eğer saçlarınız kimyasal içerikli boyalar nedeni ile yıpranmış ise o zaman yapmanız gereken şey onun için uygun bakım tavsiyeleridir. Bu noktada saçınıza mutlaka nem takviyesi yapmalı ve bunun için saça özel nem maskeleri kullanmalısınız. Ayrıca, keratin, badem yağı ve argan yağı gibi yağları da düzenli olarak saçınıza masaj yaparak kullanmalısınız.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sari-saclara-bakim-balyaji/
https://guzellikcarsisi.com/sporcu-beslenmesi/
https://guzellikcarsisi.com/balik-burcu-diyeti/
https://guzellikcarsisi.com/acik-karamel-sac-rengi-nasil-elde-edilir/
https://guzellikcarsisi.com/cilt-bakimi-nedir/