Sporcu Beslenmesi İçin İpuçları | Güzellik Çarşısı

Sporcu Beslenmesi İçin İpuçları

Spor yaparken nasil beslenmeliyim?, Spordan sonra ne yemeli ne içmeli?, Spor yaparken ne yemeli ne yememeli?, Sporcu öğünü nasıl olmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Sporcu Beslenmesi İçin İpuçları
02 Kasım 2015
2.162 okunma
Sporcu Beslenmesi İçin İpuçları

Sporcu beslenmesi için ipuçları ya da bazı tüyolara mı ihtiyacınız var? O zaman tam yerine denk geldiğinizi söyleyebiliriz. Çünkü az sonra spora yeni başlayan ya da başlayacak olan kişiler için altın niteliğinde bazı tavsiyelerde bulunacağız. Neden mi? Çünkü doğru beslenme olmadığı sürece, özellikle vücut geliştirme programları ile kısa sürede şekillenmeye çalışan kişilerin bir fayda göremeyeceğini belirtelim.

Ayrıca kullanılan karbonhidrat ya da protein tozları da, kullanımlarının bırakılmasının ardından vücudun yine kısa sürede “ sönmesi “ne neden olmaktadır. Bu yüzden en doğal ve en kesin çözüm hem dengeli hem de yeterli bir besin programı oluşturmaktadır.

Spor Yaparken Doğru Beslenmenin Önemi

Yukarıda da belirttiğimiz üzere spor yaparken doğru ve yeterli beslenmenin önemi, gelişimi doğrudan etkilemektedir. Çünkü vücut egzersiz esnasında yani kas oluşumunda; karbonhidratları ve diğer organik bileşenleri kasa çevirmektedir. Bu yüzden vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin vücutların yeterli düzeyde karbonhidratın bulunması önemlidir. Bu aynı zamanda spor yani egzersiz esnasında meydana gelebilecek kas yırtılmalarının da önüne geçmektedir.

Günümüzde insanlar spor “spor yapmalıyız” telkinlerinden sonra spora karşı bir ilgi artması yaşandı. Artan bu ilgiyle birlikte insanlar spora, özellikle de fitness’a başladı ve bunların başında da genelde erkeklerin “vücut geliştirme” dediği vücut kaslarını geliştirmeye yönelik sporlar gözle görünür derecede arttı. Öyle ki 18-25 yaş aralığındaki erkeklerin %65 gibi bir kısmı spor salonlarını doldurmaya başladı. Durum böyle olunca Sporcu Beslenmesi bu insanların sağlığını ve kaslarını koruması için yadsınamaz hale geldi.

Peki sporcular beslenme konusunda neler yapmalı/yapmamalı?

Sporcu Beslenmesi’nde en dikkat edilmesi gereken besin öğeleri proteinler ve karbonhidratların ne zaman ve ne kadar alınması gerektiğidir. Gelin bunları madde madde özetleyelim;

  • Sporcular spora gitmeden yaklaşık 1.5-2 saat önce yüksek karbonhidratlı besinler tüketmeli (örneğin makarna,pilav) ki kaslardaki glikojen depoları dolsun ve kas geliştirme için çalışırken kas yırtılmaları yaşanmasın.

  • Spordan geldikten hemen sonra ki ilk 15 dk içinde kan şekerinin aniden düşmesini engellemek için bir meyve yenmelidir. Bu meyvenin muz olması tavsiye edilir çünkü spor yaparken terlersiniz ve potasyum kaybedersiniz, muz ise size potasyum kaynağı olabilir böylece bir mineral eksikliği yaşamazsınız.

  • Spordan geldikten 2 saat sonraki sure zarfında yüksek proteinli besinler tüketirseniz (en ideali yumurtadır %100 yararlanırsınız) aldığınız proteinler kas olarak size geri dönecektir.
  • Sporcu Beslenmesi’nde insanlar asla ve asla protein tozu kullanmamalıdır!!! Zira protein tozu kanınızda yüksek bir protein yüklemesi ile orta süreçte böbrek ve karaciğer iflasına gidecek sebeplere yol açabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sari-sac-bakimi/
https://guzellikcarsisi.com/sabahlari-egzersiz-yapabilmek-icin/
https://guzellikcarsisi.com/evde-vucut-bakimi-nasil-yapilir/
https://guzellikcarsisi.com/diyet-hatalari/
https://guzellikcarsisi.com/ezgi-mola-diyeti/