Sabahları Egzersiz Yapabilmek İçin | Güzellik Çarşısı

Sabahları Egzersiz Yapabilmek İçin

Sabah uyanınca hangi egzersiz?, Sabah sporu nasıl yapılmalı?, Sabah uyandıktan ne kadar sonra spor yapılır?, Sabah sporu Nasıl Yapılır evde?Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Sabahları Egzersiz Yapabilmek İçin
22 Şubat 2020
1.037 okunma
Sabahları Egzersiz Yapabilmek İçin

Sabahları egzersiz yapabilmek için egzersiz planı yapmalı, uyku düzenini ayarlamalı ve istikrarlı bir şekilde egzersize devam etmelisiniz. Sabah yapılan egzersizler, gün içerisinde daha aktif olmanızı ve enerjik olmanızı sağlar. Aynı zamanda istediğiniz vücuda kavuşmanız için de sabah egzersizi daha etkilidir.

Sabah Egzersizi Nasıl Yapılmalı?

Sabahları egzersiz yapabilmek için her sabah aynı saatte uyanmalısınız. 09.00 sabah egzersizi yapmak için uyanabileceğiniz ideal saatlerden biridir. En geç sabah dokuzda uyanmış olmanız gerekiyor. Egzersiz düzenini oluşturmak için geceleri erken yatmanız ve uykunuzu almış olmanız da önemli.

Sabah egzersizi yapmak için egzersiz planınızı gece ayarlayabilirsiniz. Karın, kol veya bacak gibi bölgelerinizin hangisine yoğunluk vereceğinize göre bir planınız mutlaka olmalı. Belirli bir düzen içerisinde tüm vücudunuzu etkileyecek egzersizler yapabilirsiniz.

Egzersiz düzeninizi evde yapabileceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak evde yapacağınız hareketler bir süre sonra etkili olmayacaktır. Zamanla ağırlıkla çalışmanız gerekir. Bu nedenle spor salonuna kayıt olabilir ve düzenli bir şekilde spora devam edebilirsiniz. Evde egzersiz yapmaya devam edecekseniz belirli bir süre sonra ağırlık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde insanlar sabah insanı ve akşam insanı olmak gibi iki ayrı kategoriye ayrılmaktadırlar. Peki nedir bu sabah insanı ve akşam insanı?

Kimi insanlar geceleri daha verimli ve mutlu hissederken kimi insanlar da sabahları kendini daha zinde ve üretken hissetmektedirler. Fakat araştırmalar insan beyninin sabahları daha iyi çalıştığını gözlemlemişlerdir. Bunun yanında sabahları yapılan egzersiz veya sporların da akşam yapılanlara göre daha yararlı olduğu bilinmektedir. Bu durumda da gece insanından sabah insanına evrilmek istemekte hiçbir sakınca yoktur. İşte sabahları egzersiz yapabilmek için 6 yöntem;

1-Bırakın Güneş Işığı Odanıza Girsin         

Sabahları güneş ışığı ile güne başlamak beden ve zihne yapılan en büyük iyiliktir.

Araştırmalar sabahları perdelerini açar açmaz güne başlayan insanların diğerlerine göre daha zinde olduklarını göstermektedir. Uyanıldığı an en azından biraz güneş ışığı almak hatta perdeleri geceden biraz açık bırakmak güne daha iyi devam etmek için çok iyi bir yöntemdir. Güneş her zaman insanlara fazlasıyla enerji vermektedir.

2- Sevdiğiniz Kişi ile Spor Yapın

Sevilen bir arkadaşla veya sevgiliyle spora gitmek mantıklı bir fikir olabilir.

Bazı insanlar biriyle birlikte spor yapmaktan hoşlanmazlar çünkü dikkatlerinin dağıldığını veya onları engellediklerini düşünürler. Fakat bunun tam tersi olarak bazı insanlar da sevdiği kimseyle sporla yapacaklarını düşünerek daha çok gaza gelmektedir.  Bu yüzden akşamdan sevilen kişiyle güzel bir egzersiz planı yapıldığı taktirde sabahları motive olarak kalkmamak için hiçbir neden yoktur!

3-Telefonu Yataktan Uzaklaştırın

Telefona yakın uyumanın ne kadar ciddi zararlara yol açtığı herkes tarafından bilinmektedir fakat bu kez konu telefonun yaydığı zararlı ışınlar değil, telefon alarmı!


Sabahları spor yapmak isteyen herkes alarmlarını erken bir saate ayarlamaktadır. Fakat alarm çaldığında ilk yapılan ne midir? Telefona yataktan uzanarak, alarmı susturmak. İşte bu yapılan en büyük yanlışlardan biridir çünkü bunu yapmak spora olan motivasyonu da düşürmektedir. Bunun olmaması için alarmı yüksek bir sese ayarlayıp telefonu başka bir odaya koymak çok iyi bir yöntemdir. Bu şekilde alarmın susması için yapılması gereken tek şey alarma uzanmak yerine, kalkıp spora başlamak olacaktır!

4-Akşamdan Spor İçeceği/Yiyeceği Hazırlayın

Akşamdan, sabah içilecek veya yenilecek şeyi hazırlamak spor yapmak isteyenlere vakit kazandırdığı gibi spor yapmak için de gaza getirmektedir.

Sadece akşamdan yemek hazırlamak değil, spor için renkli salatalar, lezzetli ve besleyici smoothieler, farklı karışımlar, taze meyve suları hazırlamak herkesi spor yapmak için son derece motive etmektedir. Fakat daha da motive olmanın yolu, sabah kalkıldığında uğraşmamak için akşamdan hazırlık yapmaktır. Bu sayede uyanıldığı an ‘’şimdi içecek hazırlamakla kim uğraşacak’’ diye düşünülen yarım saatten tasarruf edilmiş olunacaktır…

5- Playlist Hazırlayın

Müzik her şeyde olduğu gibi sporda da motive edici rolünü başarıyla oynamaktadır.

Akşamdan güzel ve enerji verici müziklerle dolu bir playlist hazırlamak, sabahları yürüyüş veya egzersiz yapılırken müzik arama derdinden insanları kurtarmaktadır.

6-Spor Salonuna Kayıt Olun

Param boşa gitmesin diye sabah erkenden kalkıp spora giden insanların olduğu bir gerçektir.

Spor salonuna kayıt olmak hem düzenli ve bilinçli spor yapılmasını sağlamaktadır hem de aylarca düzenli bir miktar para yatırıldığından dolayı insanlı spor yapmak mecburiyetinde bırakmaktadır. Bu yüzden eve yakın ve güzel bir spor salonu bulup hemen kayıt yaptırmak sabahları kalkıp spora gidebilmek için harika bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/bu-aliskanliklar-kilo-vermeyi-guclestiriyor/
https://guzellikcarsisi.com/cok-makul-fiyatlarla-harika-bir-sonbahar-gardirobu-hazirlamak-icin/
https://guzellikcarsisi.com/sporcu-beslenmesi/
https://guzellikcarsisi.com/dogal-gunes-sutu-tarifi/
https://guzellikcarsisi.com/antrenorlerden-yeni-spor-yapmaya-baslayan-kisilere-cok-ise-yarayacak-oneriler-neler/