Antrenörlerden Yeni Spor Yapmaya Başlayan Kişilere Çok İşe Yarayacak Öneriler | Güzellik Çarşısı

Antrenörlerden Yeni Spor Yapmaya Başlayan Kişilere Çok İşe Yarayacak Öneriler

Spora yeni başlayan birisi ne yapmalı?, Spora yeni başlayanlar nasıl çalışmalı?, Spor salonuna giderken yanıma ne almalıyım?, Spor salonunda ilk gün ne yapılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Antrenörlerden Yeni Spor Yapmaya Başlayan Kişilere Çok İşe Yarayacak Öneriler
28 Aralık 2019
737 okunma
Antrenörlerden Yeni Spor Yapmaya Başlayan Kişilere Çok İşe Yarayacak Öneriler

İyi görünümlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak bir gecede gerçekleşemeyeceği için, fitnessa başlamak bir challenge olabilir… Ama yine de vücudun güçlü yanlarını keşfetmek ve vücudun başarabileceği şeyleri öğrenmek, fitness ile olmaktadır ve bu vücudunuzun size ileride teşekkür etmesi için ona verdiğiniz en büyük şanstır. İşte bu nedenle,fitness konusunda uzmanlaşmış kişilerden birkaç tavsiye almak, fitnessa yeni başlayacaklar için harika olacaktır;

1-Çaba Göstermek ve Sonuca İnanmak

Önce inanmanız gerekiyor!

NASM onaylı kişisel antrenör ve PrimalPowerFitness’ın sahibi olan James Shapiro’a göre, fitnessa başlayanların yapması gereken ilk şey, sürece inanmaları ve kendilerini adamaları. Değişimin ne olursa olsun her zaman zaman alacağını belirten antrenör, her antrenmanın kişiye göre farklılık gösterebileceğini, bu nedenle kişilerin yapması gereken en önemli şeyin fitnessa devam ederek kendi bedenleri ve onlara iyi gelen şeyleri bulmaları gerektiğidir ve bu gerçekten çok doğru!

2-Size Rehberli Edecek Bir Yardımcı İle Çalışmak

Bunu kesinlikle yapmalısınız!

NASM ve ACE sertifikalı kişisel antrenör ve Final StrawFitness kurucusu Ali Greenman, programınıza daha iyi uyum sağlayabilmek için sertifikalı bir kişisel antrenör ile çalışmanın, herkese çok yardımcı olduğunu söylemektedir. Özellikle son zamanlarda fazlaca yaygınlaşan bu durum, herkesin kendine göre bir yardımcı bulmasını son derece kolaylaştırmıştır. Yani kendinize iyi bir fitnessantrenörü bulsanız çok iyi edersiniz!

3-Fitness Ekipmanları

Sizi motive edecek şeyler bulun!

Spora veya bu tarz şeylere başlamakta insanları en motive eden şey her zaman yeni kıyafetler ve ayakkabılar almak değil midir? Bu noktada en önemli olan konu ise, size en doğru olan ayakkabıyı seçmenizdir çünkü rahatsız ayakkabılarla spor yapmak muhtemelen herkesi spordan fazlasıyla soğutacaktır… Bu nedenle fitnessa başlamadan önce kendinizi güzel bir alışverişe çıkarmak, harika olacaktır!

4-Hoşunuza Giden Egzersizleri Seçin

Yaptığınız şeyden soğumak istemezsiniz değil mi?


Fitness yapmak, her zaman çok korkutucu değildir! Kendinize uygun gördüğünüz, sizi heyecanlandıran ve eğlendiren egzersizleri seçmeniz ve bunlarla birlikte kendinize bir plan oluşturmanız, fitness yapmanın size bir yük gibi gelmesini engelleyecektir. Bu nedenle hemen kendinize en uygun çalışma programını bulun!

5-Kendinizi Zorlamak

Bu kendinize yapacağınız en kötü şey olabilir!

Spor yapanların yaptığı en büyük hata her zaman vücutlarına fazlaca yüklenmeleri olmuştur. Bu, genelde çoğu kişiyi spordan soğutmaktadır ve sporu bırakmalarına neden olmaktadır. Bunun yerine, haftada iki veya üç gün antrenman yapmak veya vücudu gözlemleyerek ve onu dinleyerek, ona en uygun olacak şekilde ilerlemek hem spordan alınan verimi artıracaktır hem de daha sağlıklı spor yapılmasını sağlayacaktır. Vücudu zorlamak genellikle insanlara olumlu şeyler yerine olumsuz şeyler katmaktadır. Bu yüzden bunu yapmaktan her zaman kaçının!

6-Herkesin Önce Acemi Olduğunu Unutmayın

Kimse bu işin uzmanı değildi!

Spora başlayan herkes, önce fazlasıyla acemiydi ve daha sonrasında kendilerine uygun çalışma stillerini bularak ilerledi. Yani kimse, başladığı zaman profesyonel değildi. Bu nedenle yalnız olmadığınızı bilmek ve tek zorlanan kişinin siz olmadığını bilmeniz sizi motive etmeye yetecektir. Daha çok yeni olduğunuzu ve her geçen gün gelişeceğinizi, aklınızdan çıkarmayın!

7-Beslenme Programı

Nasıl beslendiğinize dikkat edin!

Fitnessa başlayanlar için yapılması gereken en önemli şeylerden bir diğeri de mutlaka herkesin kendine göre bir beslenme programı hazırlaması gerektiğidir. Bunu elbette antrenörünüz ile yapabilirsiniz fakat yavaş yavaş kalorinin ne olduğunu öğrenmek, kalori hesapları yapmaya başlamak daha sağlıklı ve verimli bir fitness antrenmanı yapılmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-kimlere-yapilmaz/
https://guzellikcarsisi.com/bitkisel-gogus-buyutme/
https://guzellikcarsisi.com/sabahlari-egzersiz-yapabilmek-icin/
https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-oneriler/
https://guzellikcarsisi.com/zayiflatan-yiyecekler/