Kuru Ciltler İçin Hızlı Maske Önerileri | Güzellik Çarşısı

Kuru Ciltler İçin Hızlı Maske Önerileri

Cildim çok kuru ne yapmam gerekiyor?, Kuru ciltler için evde ne yapmalı?, Kuru ciltler için ne iyi gelir?, Yüzün kuruluğu nasıl giderilir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Kuru Ciltler İçin Hızlı Maske Önerileri
17 Temmuz 2015
901 okunma
Kuru Ciltler İçin Hızlı Maske Önerileri

Kuru ciltler için hızlı maske önerileri ile kısa süre içerisinde cildinizin nem kazanmasını sağlayabilir ve canlı bir cilt görünüme kavuşabilirsiniz. Cildin kuruması zamanla deri dökülmesine, ciltte kızarma olmasına ve sivilce oluşmasına neden olur. Bu yüzden cildinizin yeterince nem almasını sağlamanız önemli.

Kuru Ciltler İçin Maske Yapımı

Kuru ciltler için hızlı maske önerileri ile maske hazırlayabilir ve cildinizin kısa sürede toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz doğal yağlar kullanabilir, doğal nemlendirme etkili peeling hazırlayabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek için yapabileceğiniz maskelerden biri yoğurt ve bal maskesi. 2-3 kaşık yoğurt içerisinde 4 kaşık bal ekleyerek karıştırın. Yüzünüze sürebileceğiniz bir kıvama gelmesi ardından cildinize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 kez yapabilir ve kısa sürede cildin nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Cildi kısa sürede nemlendirmek ve sağlıklı görünmesini sağlamak için mutlaka bitkisel yağları tercih edin. Lavanta yağı, çilek yağı, Hindistan cevizi yağı cilt nemlendirmede en etkili ürünler. Bu yağları karışım yaparak kullanabilir veya cildinize pamuk yardımı ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Kuru ciltlerin asıl sorunu “nem”dir. Kuru ciltler için öneriler konusunda ilk söylenmesi gereken elden geldiğince cildin nemli tutulması gerektiğidir. Kuru cilde sahip olanların bu nedenle cilt bakımlarına daha hassas bir şekilde eğilmeleri gerekmektedir. Kuru ciltler özellikle kışın çok soğuklarda ve yazın çok sıcak havalarında bir hayli nem kaybedip aşınmaktadırlar. Kuru ciltler için önerilerde ilk akla gelen doğal bitkisel çözümlerdir. Ancak hangi yöntemler denenecekse denensin, bunun cilt bakım uzmanıyla birlikte planlanması da gerekmektedir. Bu yöntemler genel anlamda ;


 • Cildi kurutmayan sabun kullanmak.
 • Sıcak su ile banyo alışkanlığının azaltılması, eğer yapılamıyorsa banyo sıklığının azaltılması
 • Banyo yaparken kullanılan şampuan ve sabunların gliserin, lanolin ve buna benzer türevli madde içerenlerinden tercih edilmesi, banyonun ardından cilt çok kurulanmadan cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanımı
 • Ayrıca her evde kolaylıkla uygulanabilen peteklerin üzerine su konulması yöntemi bile ciltler için çok önemlidir.

Kuru ciltler için hangi besinlerin kullanılması önerilmektedir?

Uzmanlar kuru ciltle mücadele konusunda bol su içmenin de çok faydalı olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca :

 • Ceviz, fındık, fıstık ve kuru üzüm,
 • Ispanak ve havuç gibi besinlerin tüketilmesi cildin nemlenmesine yardım eder.

Peki ya maskeler?

 • Zeytinyağı, bal ve yumurta sarısından oluşan nem maskesi
 • Zeytinyağı ve kabaktan oluşan nem maskesi
 • Zeytin yağı, limon suyu ve maruldan oluşan nem maskesi
 • Havuç ve yumurta akından oluşan nem maskesi
 • Şeftali ve papatya suyundan oluşan nem maskesi
 • Muz ve sütten oluşan nem maskeleri kullanıldıktan sonra yüz temizlenip, nemlendirici takviyesi verilerek kuru ciltler için öneriler konusunda çok iyi sonuçlar almak mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-oneriler/
https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-kirisiklik-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-oneriler/
https://guzellikcarsisi.com/kirisiklik-maskesi-tarifleri/
https://guzellikcarsisi.com/calisanlar-icin-diyet/