Rezene Çayının Faydaları | Güzellik Çarşısı

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayı ne zaman içilmeli?, Rezene çayını kimler kullanamaz?, Rezene çayı nasıl demlenir?, Rezene çayına limon sıkılır mı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Rezene Çayının Faydaları
28 Ocak 2015
1.023 okunma
Rezene Çayının Faydaları

 

Rezene Çayının Faydaları

Günümüzde insanlar pek çok hastalığa alternatif çözümler üretmekte, özellikle de bitkisel çaylar denemektedirler. Bu bitkisel çaylardan biri olan rezene çayının faydaları da saymakla bitmez. Pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olan rezene çayı çoğu zaman da şikâyetlerin azalmasına yardımcıdır.

 

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Mide hastalıkları: Mide ağrılarına, kasılmalarına, kramplarına, gazına, hazımsızlığa, safra üretimine yardımcı olur. Ayrıca rezene çayının faydaları arasında mide ve bağırsağı temizlemek de vardır. Midenin hastalanmasına neden olan bakteri ile de savaşır.

Kilo problemleri: Sindirimi düzenleyip iştahı bastıran rezene çayı açlık hissini de azaltarak vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık sistemi: Vitamin ve mineral açısından zengin bir bitki olan rezene bağışıklığı güçlendirip libidoyu yükseltmektedir.

Soğuk algınlığı: Grip soğuk algınlığı ile başlayan öksürüğe iyi gelirken göğsü yumuşatmaktadır.

Adet sancısı: Kadınlarda adet döneminde rahmin kasılması sonucunda meydana gelen ağrıları hafifletir. Adet dönemi ve öncesinde gerginliği alıp sakinleştirir.


Göz hastalıkları: Göz ağrılarını alıp şişkinliğine iyi gelir. Ayrıca rezene çayını içmenin yanında pamuk yardımı ile ılık rezene çayı ile gözler silinmelidir.

Bağırsak rahatsızlıkları: İshale iyi gelen rezene çayı düzenli içildiğinde bağırsağı temizlemektedir.

Enfeksiyon: Vücudun direncini kıran ve pek çok hastalığı beraberinde getiren enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır. Ayrıca ateşin düşmesine de yardımcı olur.

Gaz sancısı: Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde oluşan gaz sancısının kesilmesinde oldukça yardımcıdır. Ayrıca emziren annelerin içmesi ile bebeklere de fayda sağlamaktadır.

Rezene çayının faydaları oldukça uzun bir liste oluşturmaktadır. Çok eski yıllardan bu yana tedavi edici olarak kullanılan rezene bitkisi, çay olarak tüketilmesinin yanında kök, yaprak ve tohumlarının yemeklerde kullanılması ile de tüketilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/ender-sarac-sarimsak-cayi/

https://guzellikcarsisi.com/kekik-cayinin-faydalari/

https://guzellikcarsisi.com/funda-cayi-ile-zayiflama/

https://guzellikcarsisi.com/kabuk-tarcinin-faydalari/