Terlemeye Bitkisel Çözüm | Güzellik Çarşısı

Terlemeye Bitkisel Çözüm

Çok terleyen insanlar ne yapmalı?, Aşırı terlemeyi nasıl önlenir bitkisel?, Asiri terlemeyi ne önler?, Elma sirkesi teri önler mi? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Terlemeye Bitkisel Çözüm
06 Şubat 2015
877 okunma
Terlemeye Bitkisel Çözüm

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada etkili olan terlemeye bitkisel çözüm, evde rahatlıkla yapabileceğiniz doğal ilaçlarla giderilebilir. Hiperhidroz olarak adlandırılan ve aşırı terlemenin belirtisi olan hiperhidroz için, farklı ev ilaçları bulunur ve kolaylıkla hazırlanabilir.

  • Cadı fındığı: Çoğunlukla çok bilinmese de cadı fındığı, aşırı terleme için oldukça iyidir. Doğada bulunan, büzücü ve ter önleyici olarak işlev görür. Cildi kurutur ve terlemeyi önlemek için, gözenekleri kapar.
  • Ada çayı: Yapraklarında ter bezlerini daraltıcı ve terlemeyi azaltan tannik asit maddesi bulunur. Tabletleri, hapları ya da çayından faydalanılarak, terlemenin önüne geçilebilir.
  • Schisandra: Yine çok az bilinen ve kurutulmuş meyvelerden yapılan bitkisel çaylardan biridir. Aşırı gece terlemesi ve sporadik terlemeye karşı kullanılır.
  • Beyaz sandal ağacı tozu: Tam bir bitki olmamakla birlikte; 1 çorba kaşığı gül suyu ve limon suyu ile beyaz sandal ağacı tozu birleştirilir ve cilde uygulanır. Ortalama 25 dakika sertleşmesi beklenir ve sonrasında cilt durulanır. Günlük uygulanabilir.

Domates suyu, mısır nişastası ve kabartma tozu, yeşil ve siyah çay ile patates de aşırı terlemeye doğal çözüm olarak kullanılır.

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) için Akupunktur Etkili mi?

Aşırı terleme yani hiperhidroz için terlemeye bitkisel çözüm olarak akupunktur da önerilir. Enerjiyi dengelemek ve beyni rahatlatmak için, vücudun belirli kısımları hedeflenir.

Akupunktur ile; beyindeki hipotalamus kontrol altına alınmaya çalışılır ve genel ter üretiminde azalma başlar. Aşırı terleme durumunuz varsa, akupunktur doğal bir çözüm olarak düşünülebilir.


Terleme, vücut metabolizmasının doğal bir sonucudur. Terleme sayesinde cilt nemlenir ve vücut ısısı sabitlenir. Bunun yanında terlemenin boşaltım sistemi üzerinde de etkisi olduğu bilinmektedir. Yetişkin bir insanda bulunan ter bezi 2 ila 5 milyon arasında değişmektedir. Bu bezlerden 3 milyonayakını kokusuz sıvı salgılar. Koyu ve kokulu ter salgılayan bezlerin bulunduğu bölgeler koltukaltı ve genital bölgelerdir. Eğersizde çok terlemekten şikâyetçiyseniz o zaman terlemeye bitkisel çözüm ile son verebilirsiniz.

Bitkisel Çözüm

  • Rezene 4 – 5 gram
  • Klorsuz su 1 bardak

Hazırlanması: Rezeneyi 4 veya 5 dakika kaynatın ve suyu taze olarak içiniz. Haftada 3 gün bu karışımı uygulayın.

Doğal Çözüm

  • 2 kaşık bal
  • 2 kaşık üzüm sirkesi veya elma sirkesi

Hazırlanması:2 kaşık balı 2 kaşık üzüm veya elma sirkesi ile birlikte ılık bir suda karıştırın. Sabah ve akşam saatlerinde içerseniz özellikle el ve ayaklarda oluşan aşırı terlemeleri geçirir.

Ter Kokusu ve Tarçın Kürü

Çay olarak hazırladığınız tarçını günde 1 fincan tüketirseniz ağır terk kokuları rahatsızlık vermeyecek düzeye inecektir.

Yaz Terlemesi ve Bitkisel Çözüm

Bunun için 1 hafta boyunca adaçayı kürü uygulayın. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde 1 bardak adaçayı içmeniz sizi yaz terlemelerinden koruyacaktır.

Herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanmayan terlemeler ortadan kaldırılabilir. Bunun için de terlemeye bitkisel çözüm önerilerini terleme probleminden kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/terleme-nedenleri/
https://guzellikcarsisi.com/yaz-diyeti/
https://guzellikcarsisi.com/el-terlemesi/
https://guzellikcarsisi.com/ayak-terlemesi-tedavi-yollari-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/bitkisel-selulit-tedavisi/