Allık Nasıl Sürülür? | Güzellik Çarşısı

Allık Nasıl Sürülür?

Allık hangi bölgeye sürülür?, Allık nasıl uygulanmalı?, Toz allık mı krem allık mı?, Toz allık nasıl sürülür? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Makyaj > Allık Nasıl Sürülür?
28 Ocak 2015
1.611 okunma
Allık Nasıl Sürülür?

Allık nasıl sürülür sorusu birçok kadının ilgilendiği bir konudur. Bunun sebebi ise allıkların biz kadınlar için yüz makyajımızda kullandığı en temel malzemelerden bir tanesi olmasıdır. Yüzümüze uyguladığımız fondöten veya kapatıcıların yüzümüzü solgun göstermesinden dolayı bizler allık gibi renk verici malzemelerle yüzlerimizi o solgunluktan kurtarabiliriz.

Ayrıca unutmamalıyız ki doğru allık kullanımı ile beraber bizlerin yüz hatları daha güzel ve belirgin gözükebilmektedir. Bu sebeple de makyajlarımızın başrollerinden bir tanesini doğru kullanmak adına allık nasıl sürülür sorusu sıkça merak edilmektedir.

Allık Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalı?

  • İlk öncelikle unutulmamalıdır ki her allık rengi her insanda istendiği gibi durmaya bilmektedir. Örneğin açık ten rengine sahip bir kişinin, koyu renkli allık seçimi oldukça yanlış olacaktır. Allık rengi seçimi yapılırken bizler renk uyumuna oldukça dikkat etmeliyiz.
  • Bu aşamadan sonra allığın sürülecek yerleri doğru bir şekilde belirlenmelidir. Bu kişilerin yüz hatlarına göre değişim gösterir. Bu sebeple tek bir uygulama tarzı bulunmamaktadır.
  • Doğru fırça seçimi de oldukça önemlidir. Ufak ya da çok büyük bir fırçayla uygulama yapmak oldukça zor olacaktır. Bu sebeple C harfine benzeyen açılı bir fırça kullanılması uygun olacaktır.
  • Allık, renk pigmentasyonu oldukça yoğun olan bir üründür. Bu sebeple fırçaya çok fazla ürün almak hem dağıtma işlemini zorlaştıracak hem de suratımızdaki öbek halinde kalmış olan allık dolayısıyla çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Bu sebeple yeterli miktarda ürün bu işlem için yeterli olacaktır.

Allık nasıl sürülür? Allığı yüzünüze rastgele süremezsiniz. Allığı sürmenin de bir takım teknikleri vardır. Bu teknikleri bilirsiniz hangi yüze hangi allığın uygulanacağını bilir ona göre allık sürürsünüz. Yüzün şekline göre uygulayacağınız allık teknikleri hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

Yuvarlak Yüze Allık Sürme

Yuvarlak bir yüzeye sahipseniz ve yüzünüzün ince ve uzun görünmesini istiyorsanız allığı yanakların tam üstüne uygulamalısınız. Allığı fırçayla C harfi yaparak sürmelisiniz. Ayrıca allık sürerken saç diplerine kadar uzatılmalıdır.

Uzun Yüze Allık Sürme

Allık sadece yanakların üzerine sürülmelidir. Allığı yumuşak hareketler ile dağıtın. Bu işlem ile yüzün uzunluğu dengelenir. Yaptığınız makyaj da keskin olmamalı.

Oval Yüze Allık Sürme

Oval yüz yapısında alın çeneden daha fazla geniştir. Elmacık kemikleri daha baskın ve belirgindir. Çene de oval bir yapıya sahiptir. Böyle bir yüze farklı bir allık sürme tekniği uygulanmalıdır. Bu teknikte allık kemiklere ve şakak bölgesine sürülür. Bu tarzda elmacık kemikleri daha belirginleşir.

Köşeli Yüze Allık Sürme

Köşeli yüzlere allık sürerken farklı teknikler uygulanır. Bu yüz ifadesinde sert bir görünüm vardır. Bunun için yüze daha yumuşak bir ifade verebilmek adına allık elmacık kemiğinin üstüne sürülür. Yalnız yuvarlak şekilde sürün. Bu sayede yüzdeki sert ifade ortadan kalkacaktır.


Allık hangi bölgeye sürülür?
Allık sürerken hangi bölgeye süreceğinizi yapmış olduğunuz makyaja göre tercih etmelisiniz. Eğer kırmızı tonlarda bir allık sürmek istiyorsanız allığı burun kenarlarınıza ve yanaklarınızın ortasına sürmeniz gerekiyor. Koyu tonlarda bir allık tercih edecekseniz elmacık kemiklerinize sürmeniz ve burun kenarlarına değdirmemeniz gerekiyor.
Allık buruna nasıl sürülür?
Tercih ettiğiniz makyaja göre allığı burnunuza uygulayabilirsiniz. Ancak kırmızı ve pembe tonlarda bir makyaj yaptıysanız allığı burnunuza sürmelisiniz. Yanaklarınızı hafif pembe yaptıktan sonra aynı tonda burnunuzun ortasını hafif bir şekilde renklendirmeniz daha canlı görünmesini sağlayacaktır. Koyu allıkları burnunuza sürmemeye dikkat etmelisiniz.
Toz allık nasıl sürülür?
Toz allık sürmek istiyorsanız öncelikle bir makyaj fırçası almalısınız. Ellerinize veya süngerle uygulayacağınız tam olarak dağıtmanız zor olacağı için fırça yardımı ile sürebilirsiniz. Allık sürmeden önce fırça üzerinden allığı bir nebze alın ve elmacık kemikleriniz üzerine uygulayın. Birkaç kez ileri geri fırça yardımı ile dağıtarak sürebilirsiniz.
Aydınlatıcı nasıl Uygulanmalı?
Aydınlatıcı, makyajın bütün olarak gözükmesini ve cildinizin canlı görünmesini sağlıyor. Ancak bu etkilerini görmek için doğru uygulamanız oldukça önemli. Aydınlatıcıyı elmacık kemiklerinizin üst tarafından şakak kemiklerine doğru sürmelisiniz. Burnunuzun ucuna ve dudaklarınızın kenarlarına da aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.
Likit allık nedir?
Likit allık, elmacık kemiklerinizi renklendirmek için kullanabileceğiniz sıvı kozmetik ürünüdür. Toz allıkların aksine likit allıklar sıvı olduğu için kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Likit allıkların içerisinde yüzünüze uygulamak için kullanabileceğiniz fırçalar bulunur. Bu fırça ile yanaklarınıza birkaç nokta allık sürdükten sonra temiz bir fırça yardımı ile dağıtmanız gerekir.
Highlighter nereye sürülür?
Highlighter, cildi aydınlatmak ve parlak bir görünüm kazandırmak için kullanılır. Makyajınızda Highlighter kullanmak istiyorsanız aydınlatıcıyı elmacık kemiklerinin üst kısmından şakak kemiklerine doğru sürmeniz gerekiyor. Elmacık kemiklerine uyguladıktan sonra burun ucuna, göz ve kaç arasına, dudak kenarlarına uygulayarak makyajınızı tamamlayabilirsiniz.
Allık nereye sürülür makyaj?
Makyaj yaparken allık süreceğiniz bölgeye makyajınıza göre karar verebilirsiniz. Allık ile yanaklarınızı ince göstermek istiyorsanız elmacık kemiklerinden dudağınıza doğru koyu bir allık uygulamalısınız. Eğer açık tonlarda bir makyaj yaptıysanız şeftali, pembe gibi tonlarda allıkları burun kenarlarınızı ve yanaklarınızın ortasına uygulayabilirsiniz.
Allık fırçası nasıl seçilir?
Allık fırçası seçerken seçtiğiniz fırçaların kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Kalitesiz fırçalar allığın tam olarak dağılmamasına neden olduğu için makyajınız istediğiniz gibi görünmeyecektir. Allık sürmek için karıştırma fırçalarını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda makyaj süngeri kullanarak da allık sürebilirsiniz.
Terracotta allık ne demek?
Terracotta allık, içerisinde farklı renklerin olduğu allık çeşididir. Yüzün renklenmesini sağlarken renk tonlarının geçişlerinin daha hafif olmasını sağlar. Koyu renk makyajlarda daha fazla kullanılan bu allıklar, yanakların ince görünmesi için de tercih edebileceğiniz ürünlerdir.
Krem allık hangi fırçayla uygulanır?
Krem allık, toz allıklara göre sürülmesi daha zor olsa da yüzde daha tok ve güzel duran ürünlerdir. Bu ürünleri kullanırken daha kolay dağılmasını istiyorsanız süngerle uygulayabilirsiniz. Eğer fırça yardımı ile uygulayacaksanız sıkı ve sert fırçaları tercih etmelisiniz. Kaşık fırçalar, krem allık sürmek için en iyi fırçalardır.
Bronzer allık nereye sürülür?
Bronzer, yanakların ince görünmesini ve yüzün kemikli görünmesini sağlar. Koyu makyajları tamamlamak için kullanabileceğiniz bu ürünleri yüzün farklı bölgelerine sürebilirsiniz. Bronzer allıkları sürerken elmacık kemiklerinden kulaklarına doğru uygulamanız mümkün. Aynı zamanda burnunuza ve çenenize de sürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/goz-fari-nasil-surulur/

https://guzellikcarsisi.com/sac-fircasi-secimi/

https://guzellikcarsisi.com/yuze-parlaklik-veren-maske/

https://guzellikcarsisi.com/pastel-tonlarda-makyaj-nasil-yapilir/

https://guzellikcarsisi.com/kim-kardashian-makyaji-nasil-yapilir/