Saç Fırçası Seçimi | Güzellik Çarşısı

Saç Fırçası Seçimi

En iyi saç fırçası nasıl olmalı?, Hangi saç fırçasını kullanmalıyım?, Hangi saça hangi fön fırçası?, Saç fırçası alırken nelere dikkat edilmeli? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Saç Fırçası Seçimi
01 Şubat 2015
884 okunma
Saç Fırçası Seçimi

Saç fırçası seçimi doğru olmadığında saçlarımızın doğal şeklini ortaya çıkaramayabilir veya yıpranmasına neden olabiliriz. Saç fırçası seçiminin saç şekline göre yapılmasına gerektiği gibi kuru saçlar veya yağlı saçlar için kullanılması gereken farklı saç fırçaları vardır.

Saç Fırçası Nasıl Seçilmeli?

Saç fırçası seçimi yaparken saç uçlarını yıpratmayacak şekilde fırçalar seçmemiz önemli. Öncelikle saç tipinize göre bir fırça belirleyebilirsiniz. Saçlarınız kıvırcık veya dalgalı ise aralıkları sık olan fırçalar, saçlarınızın doğal şeklini ortaya çıkarmadığı gibi kabarmasına neden olur. Kıvırcık saçlara sahipseniz saç fırçanız geniş aralıklı olmalıdır.

Düz saçlara sahipseniz saçlarınızı kabartmayacak şekilde aralıkları sık olan fırçaları tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız fırçaların uçlarının yumuşak olup olmaması önemli değil. Sık aralıklı fırçalar, düz saçların şeklini etkilemeden ve kabarmasına engel olarak daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Saç fırçası seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli etkenlerden biri saçlarınızın sorunlarını dikkate almanız. Eğer kepek sorununuz varsa uçları yuvarlak olan fırçaları tercih ederek deri dökülmesini azaltabilirsiniz.

Kuru ve cansız saçlarla sahipseniz kullanacağınız fırçaların mutlaka yumuşak uçlu olması gerekir. Aynı zamanda geniş aralıkları olan fırçaları tercih etmelisiniz. Saçlarınızı taramadan önce nemlendirici uygulayabilir ve kırılmasının önüne geçebilirsiniz.

Saç taramak her gün düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Saçlarındüzenli olarak taranması saç sağlığı açısından son derece önemlidir. Çünkü saçların düzenli olarak taranması kan akışını harekete geçirir. Böyle olunca da saçların taramak için saç fırçası seçimide büyük önem taşımaktadır.

Saçların Taranması

Saçlarınızı tarayarak onlara canlılık verebilirsiniz. Saçların taranma başlangıcı olarak banyo bilinmektedir. Çünkü yumuşak saçlar banyodayken oluşur. Saçlarınızışampuanlayıp, kremledikten sonra onları kırmadan rahatlıkla tarayabilirsiniz. Kremli saçların taranması daha kolaydır. Banyodan sonra yapacağınız saç taramada ilk olarak bir havlu ile saçlarınızın nemini alın ve daha sonra saçlarınızı ince olarak ayırıp tarayın. Saçlarınızı ayırmadan tepeden aşağıya doğru tararsanız saçlarınızda yıpranma ve kırılmalar daha fazla olacaktır. Saçlarınızı kırmadan taramanın bir diğer yolu da aşağıdan başlayarak üst kısımlara doğru taramaktır. Saç fırçası seçimi saç tiplerine göre farklılık gösterir.


Saç Fırçası Seçimi

Cansız Saçlar İçin

Bu tür saçlar için fırça sert kıllı ve aralıklı yapılı olmalıdır. Bu fırçalar saçlara canlılık verir ve onlara hacim kazandırır.

Kıvırcık Saçlar İçin

Kıvırcık saçları en kolay taramanın yolu onların ıslak oldukları zamandır. En uygun saç fırçası da geniş aralıklı dişleri olan taraklardır. Kıvırcık saçları tararken krem sürmeniz onların karışmasını engelleyecektir.

Düz Saçlar İçin

Her türlü tarak ve fırçayı bu saç türü için kullanabilirsiniz. Düz saçların en büyük sorunu tarandıkları zaman elektriklenme olmalarıdır. Fırça seçiminde dikkat edilmesi gereken tek nokta fırçanın uçlarının tahta olmasıdır. Saçlar uygun bir köpük ile taranırsa herhangi bir problem yaşanmaz.

Kepekli Saçlar İçin

Fırça seçimini daha dikkatli yapmalısınız. Çünkü saçlar fırçalandıkça kepekler daha çok ortaya çıkacaktır. Bu tür saçlara sahip olan kişiler fırça ve taraklarının saç derisine hasar vermeyen ve uçları yuvarlak olan fırçaları seçmelidir.

Amaç: Saçların bakımı kadar onların taranması da oldukça önemlidir. Saçlara uygun tarak ve fırça seçimi onların daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/dislerin-bembeyaz-olmasi-icin-ipuclari/

https://guzellikcarsisi.com/allik-nasil-surulur/

https://guzellikcarsisi.com/kivircik-sac-nasil-yapilir/

https://guzellikcarsisi.com/kivircik-saclara-ozel-sampuanlar/

https://guzellikcarsisi.com/kivircik-sac-bakimi-nasil-olmali/