Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır? | Güzellik Çarşısı

Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

Kalici kıvırcık saç nasıl yapılır?, Maşa olmadan kıvırcık saç nasıl yapılır?, Bukle belirginleştirmek için ne yapılmalı?, Saçımı nasıl bukle yapabilirim? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?
20 Şubat 2015
1.160 okunma
Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

Kıvırcık saç nasıl yapılır ya da saça dalga nasıl verilir gibi sorular, düz saçlı kadınların kafasında soru işaretidir. Gün içerisinde dışarıya çıkmak istediğiniz takdirde saçlarınızı kıvırcık yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için birbirinden farklı yöntemler bulunur. Kendi saç tipinize göre yöntemler uyguladığı takdirde dalgalı, kıvırcık ve hareketli saçlara sahip olabilirsiniz.

Kıvırcık Saç Yapımı İçin Bilinmesi Gerekenler

Kuaförde saçların kıvırcık yapılması, kısa bir zaman dilimini bulur. Ancak kuaföre gidecek kadar vakti olmayanlar, evde kendi yöntemleriyle saçlarını kıvırcık yapabilirler. Şekillendirme için kullanılan ürünlerinde etkili olması gerekir. Bunun için belirli aşamalar bulunur. Bu aşamalar düzenli olarak uygulandığı takdirde düz saçlarınızı kıvırcık bir hale getirebilirsiniz.

İlk olarak saçlar nemlendirilmeli.

Ardından kıvırcık saçlı kadınların kullandığı jöle, sprey ya da köpük gibi kremler tercih edilmeli. Burada dikkat edilmesi gereken, ürün tercihinin kaliteli olmasıdır. Aksi takdirde saçınızda dökülme ya da kepek oluşumuna sebep gösterebilir.

Jöle, sprey, saç kremi gibi ürünler kullanırken saçın ucuna uygulanmalı. Diplere uygulanması doğru olmaz. Saç derisine değdirmeden saçınızın boyutuna göre uygulayabilirsiniz.

Avuç içerisine jöle, köpük ya da krem alındıktan sonra nemli saçlara kıvırcık bir görünüm kazandırılması adına, sıkıştırarak uygulanmalı.

Saçınızı önünüze attığınız takdirde ellerinizle avuç içerisindeki ürünü saça yedirmek için saçlarınıza sıkıştırma yapabilirsiniz.

Ardından fön makinesinin ucuna vigo takarak saçların daha hoş bir görünüme kavuşması adına, şekillendirmeye devam edebilirsiniz.

Kurutma işlemi sona erdikten sonra istenilen kıvırcık görünüm oluşur.

Düz bir saça sahip olan bayanlar özel günlerde saçlarını kıvırcık yapmak isterler. Bunun için farklı yöntemler denerler. Kıvırcık saç nasıl yapılır? Kuaförler bunu kolaylıkla yaparlar ama evde yapılabilmesi son derece tecrübe isteyen bir iştir. Kıvırcık saç yapmak için ellerin pratik ve kullanılan saç bakım ürünlerinin kaliteli olması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili bilgileri sizler için değerlendirdik ve size sunmaya karar verdik.

Kıvırcık Saç Yapımı

Saçların kıvırcık olması için bazı aşamaların takip edilmesi gerekmektedir. Bu aşamalar sayesinde saçlar daha kolay şekil alabilmektedir.

  • İlk olarak saçları sabitlemek için jöle, sprey veya köpük kullanmalıdır. Uzmanlara göre köpük seçimi daha iyi olacaktır.
  • Uygulama saç uçlarından yukarıya doğru yapılır. Köpükleme sırasında saç uçları avuçlanarak sıkıştırılır ve kıvırcık bir görünüm kazanması sağlanır.
  • Daha sonra fön makinesinin uç noktasına takılan vigo adlı aparatlar ile saçlara şekil verilir.
  • Vigo içerisine yerleştirilen saçlar uçtan itibaren yukarıya doğru kurutulmaya başlanır.
  • Kurutmadan sonra saçlarda belirgin olarak kıvırcık bir görüntü oluşacaktır. Kıvırcıklık istenilen ölçüde değilse ince maşalar ile bu yerlere ufak uygulamalar yapılabilir.

Kıvırcık saç nasıl yapılır? Bu uygulamalar ile sizde kıvırcık saçlara sahip olabilirsiniz.

Kalıcı kıvırcık saç nasıl yapılır?

Kalıcı kıvırcık saç yapmak için geleneksel teknik perma uygulamasıdır. Buklelerde istediğiniz boyutları seçerek, yıllarca kıvırcık olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kuaför uygulamalarıyla yapılabilen perma yöntemi, su dalgası modelinde oldukça tercih edilmektedir.

Ayrıca son yıllarda uygulanan Brezilya fönü saçların 6 ila 12 ay kıvırcık kalması için tercih edilebilir yöntemlerden biridir.

Maşa olmadan kıvırcık saç nasıl yapılır?

Maşa kullanmadan kıvırcık saç yapmak için kurşun kalem veya bigudi kullanabilirsiniz. Klasik sünger bigudiler ile akşamdan sarıp yattığınızda sabah tamamen kıvırcık saçlara kavuşabilirsiniz.

Şayet bir düzleştiriciniz var ise saçlarınızdan tutam tutam alarak kurşun kaleme sarın, düzleştirici arasında bekletin. Tamamını yaptığınızda doğal kıvırcık saç görünümüne kavuşacaksınız.

Perma ücreti ne kadar?

Perma ücretleri her kuaförde farklıdır. Ayrıca saçların uzunluğu ve yoğunluğu, her zaman perma ücretlerini belirleyen faktördür. Perma ücretleri genellikle 500 TL alt tabandan başlar. Saça yapılacak diğer uygulamalara göre, saçlara sarılacak metal bigudi sayısına göre ve saçların uzunluğuna gör farklılık gösterir.

Uzun süren uygulamalardır ve saçlar çok, uzun ise perma için harcanan zaman daha çok uzayacaktır. Kuaför salonlarına, kuaför uygulamasına ve kullanılan malzemeye göre 500 ile 2000 TL’ye kadar farklılık gösterebilir.

Saç neden kıvırcık veya düz olur?

Kişinin genetik özelliğine bağlı olarak saçları düz veya dalgalı olur. Ancak sonradan düzleşen saçlar veya sonradan kıvırcıklaşan saçlarda vardır. Bunlar genellikle uygulamalar ile olur. Örneğin düz saçlı birisi erken yaşlarda sürekli dalgalı fön çektiriyor ise saçların çıkma yönünde, zamanla dalgalı form oluşabilir. Dalgalı saçları olan birisi sürekli düz fön veya düzleştirici kullanıyor ise zamanla, saçların çıkış yönü buna alışır ve nispeten düzleşen saçlara sahip olur.

Hangi saçlara perma yapılmaz?

Boyalı ve işlem görmüş saçlara perma yapılmaz. Röfle gibi ağır uygulamaları yapılmış saçlarda perma, saçları daha çok yıpratacağı için kopmasına neden olabilir. Genellikle doğal ve işlem görmemiş saçlara perma uygulaması yapılır.

Perma yapılan saç ne kadar kısalır?

Perma yapılan saçlar, permanın boyutuna göre kısalır. Minik kıvrımları olan perma modelleri, su dalgası olan perma modelleri veya bonus tipi kıvırcık saç modellerine göre 3 cm ile 10 cm kısalma olur. Uygulanan perma sıklığı ne kadar yoğun ise o derece kısalır. Örneğin 50 cm saç uzunluğu olan birisi aşırı sık perma modeli seçmiş ise işlem bittikten sonra 30 cm’e kadar kısalma görülebilir.

Isısız kıvırcık saç nasıl yapılır?

Isı olmadan kıvırcık saçlar, bigudi ile yapılabilir. Eğer evde bigudiniz yoksa minik minik kestiğiniz bez parçaları veya kağıt ile sarılabilir. Gazete veya normal defter kağıtlarını kullanarak, her biri eşit olacak şekilde sarın. Gece boyunca bekleyen doğal sarma bigudileriniz, sabah açtığınızda tamamen kıvırcık olacaktır.

Ancak buklelerin tutması için saçların kuru olması gerekir. Islak saça sarılma yapıldığı zaman bazı kısımların kurumama ihtimali vardır. Bu da buklelerin tam olmamasına neden olur. Ayrıca örme tekniği de çok eski zamanlardan bu yanan uygulanır. Kendiniz veya size yardım edecek biri ile saçlarınızın tamamını minik tutamlar halinde alarak en uca kadar örün. Bir gece bekleyin ve örgüleri açın.

Su dalgası ne kadar?

Su dalgası, perma uygulamaları arasındadır. Saçlara kıvırcık görüntüden ziyade dalgalı ve hoş bir görüntü verir. Su dalgası fiyatları, kuaföre ve uygulamalarına bağlı olarak değişir. Saçların uzunluğu, daha önce işlem görüp görmediği ve yoğunluğu fiyatı belirleyen unsurlardır. Genellikle 500 TL ile 1500 TL arasında değişir.

Saç köpüğü nasıl kullanılır ne işe yarar?

Saç köpüğü özellikle kıvırcık ve dalgalı saçlarda kullanılır. Eskiden kullanılan jölelerin yerini alan saç köpükleri, saçların yapışmadan şekillendirilmesini sağlar. Canlılık, doğal hacim ve belirgin buklelerin olması için kullanılan saç ürünleridir.

Saç köpükleri sertlikleri ve tutuşlarına göre farklı derecelerde imal edilir. Uzun süreli etkin kullanımlar için derecesi yüksek köpük ürünleri alabilirsiniz. Saçlara uygularken tüm saça veya uç kısımlara sürebilirsiniz. Suyu alınmış nemli saça veya kuru saça uygulanır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/kivircik-saclara-ozel-sampuanlar/
https://guzellikcarsisi.com/kivircik-sac-bakimi-nasil-olmali/
https://guzellikcarsisi.com/sac-fircasi-secimi/
https://guzellikcarsisi.com/neden-organik-sac-bakim-urunleri/
https://guzellikcarsisi.com/lazer-epilasyon-sikayetleri/