Banyoda Yapılan Yanlış Alışkanlıklar Neler? | Güzellik Çarşısı

Banyoda Yapılan Yanlış Alışkanlıklar Neler?

En doğru banyo nasıl yapılır?, Islamiyete göre banyo nasıl yapılır?
Duşta ne yapılır?, Rahatlatıcı bir duş nasıl yapılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Banyoda Yapılan Yanlış Alışkanlıklar Neler?
30 Aralık 2019
821 okunma
Banyoda Yapılan Yanlış Alışkanlıklar Neler?

Banyoda veya tuvaletler konusunda herkes kendince her şeyi doğru yaptığını ve bütün hijyen kurallarına dikkat ettiğini düşünmektedir. Fakat dışardan bakıldığında öyle görülmese bile her banyo ve tuvalet tam bir mikrop yuvasıdır. İşte banyolarda sürekli yapılan hatalardan oluşan 7 maddelik liste;

1-Diş Fırçası

Diş fırçaları her zaman ekstra özeni hak eder!

Diş fırçaları her zaman mikrop barındırmaya çok müsaittir ve ne yazık ki çoğu zaman mikrop barındırarak ağız ve diş hastalıklarına hatta bütün vücuda olumsuz etki etmektedir. Diş fırçalarıyla ilgili yapılan ilk yanlış onları güzel ve doğru bir şekilde temizlememektir. Diş fırçaları her kullanımdan sonra büyük titizlikle temizlenmelidir ve dışarda bırakılmamalıdır. Diş fırçaları bazen lavaboların yanında ağızları açık bir şekilde bulunarak mikropları üstüne toplamaktadır. Bunun yerine fırçaları dolapların içinde muhafaza etmek veya bir kapakla korumak çok iyi bir seçenektir.

2-Banyo Lifleri

Bu kadar yumuşak ve sevimli görüntülerine kanmayın!

Diş fırçalarıyla birlikte banyo lifleri de üzerinde mikrop tutmayı en çok seven eşyadır ve her banyoyla birlikle insanların üzerine mikropları bulaştırmayı da çok sevmektedir. Bu yüzden banyo liflerini üç haftada bir, en fazla ayda bir değiştirmek insanın kendine yapacağı en büyük iyiliktir. Bununla birlikle banyo liflerini ıslak bir şekilde duş alınan yerin içinde bırakmamak da, lifleri mikroplardan korumak için iyi bir yöntemdir.

3-Antibakteriyel Sabun

Yasaklanmayı hak ediyorlar!

 

Antibakteriyel sabunlar sanıldığı kadar masum değiller hatta oldukça zararlılar. Antibakteriyel sabunlar özellikle ürünlerini pazarlamayı çok seven firmalar tarafından adını çokça duyurdu ve neredeyse herkesin banyosuna girmeyi başardı. Özellikle mikroplarla savaşır şekilde ilgi çekici reklam senaryoları oluşturan firmalar, bu sabunları başta ebeveynler üzere herkese çok masum gibi göstermiştir. Oysaki bu sabunların içinde bulunan bazı maddeler nedeniyle kansere bile sebep olmaktadır.

4-Sıcak Su

En iyisi ılık su!

Sıcak suyla duş almak veya el yıkamak, özellikle anneler babalar tarafından mikrop savar olarak görülseler de, aslında çok sıcak su kullanmanın hiçbir yararı yoktur. Mikropların temizlenmesi için zaten suyun sıcaklığının bir önemi yoktur (su 100 derece değil ise…) ve buna ek olarak sıcak su cildin kurumasına sebep olmaktadır. Çok soğuk su ile yıkanmak ise, kan damarlarının çatlamasına sebep olarak kılcal damarların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.


5-Kurulanmak

Kurulanmak deyip geçmemek lazım…

Duş alırken veya el, yüz yıkarken ne kadar çok dikkat edilmesi gereken şey var ise aynı durum kurulanırken de geçerlidir. Çok sert bir şekilde havluyla bütün vücudu kurulamaya çalışmak cildin çok önemli olan ph seviyesinin bozulmasına sebep olan en büyük etkendir. Bunun yerine yumuşak bir havluyla cildi yavaş hareketlerle kurutmak en doğru olandır.

6-Sifon Çekmek

Hepimiz yapıyoruz bunu değil mi?

 

Sifon çekmek aslında oldukça günlük ve basit bir hareket gibi görünse de, bu hareketi doğru yapmamak aslında bütün banyonun mikropla dolmasını ve hastalıklara davetiye çıkarılmasını sağlamaktadır. Klozetin kapağını kapatmadan çekmek, klozetin içerisindeki tüm bakterilerin banyoya dağılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden her zaman sifonu çekerken kapağın kapalı olmasına dikkat edilmelidir.

7-Banyo Terliği Kullanmak

Birçok insanın dikkat etmediği ama aslında en önemli olan şey.

 

Herkes banyodaki en kirli yerin klozet olduğunu düşünür fakat aslında banyodaki en kirli kısım yerlerdir. Çünkü özellikle klozetten çıkan bakterilerin bir kısmını üzerinde barındırır. Bu yüzden yerlerin düzenli olarak silinmesine ek olarak, banyo terliği kullanmak bakterilerin açtığı savaşta yenilmemek için harika bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sac-fircasi-secimi/
https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-hizli-maske-onerileri/
https://guzellikcarsisi.com/iron-gym-mekik-ve-barfiks-aleti/
https://guzellikcarsisi.com/dislerin-bembeyaz-olmasi-icin-ipuclari/
https://guzellikcarsisi.com/kisisel-bakiminizi-aslinda-yanlis-yaptiginizi-biliyor-muydunuz/