Kişisel Bakımınızı Aslında Yanlış Yaptığınızı Biliyor Muydunuz? | Güzellik Çarşısı

Kişisel Bakımınızı Aslında Yanlış Yaptığınızı Biliyor Muydunuz?

Yanlış bir ilişkide olduğunu nasıl anlarız?, Sevginin bittiğini nasıl anlarız?, Sağlıklı ilişki nasıl olur psikoloji?, Bir ilişkiyi bitirmek için ne yapmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Kişisel Bakımınızı Aslında Yanlış Yaptığınızı Biliyor Muydunuz?
18 Şubat 2020
1.028 okunma
Kişisel Bakımınızı Aslında Yanlış Yaptığınızı Biliyor Muydunuz?

Kişisel bakımınızı aslında yanlış yaptığınızı biliyor muydunuz; kişisel bakım denildiği zaman akla ilk olarak gelen duş aşamasında dahi yanlış yapılan o kadar fazla nokta var ki! Örneğin kişilerin çok sıcak su ile yıkanmasının saç derisine büyük zarar verdiği ve deride deformasyona sebebiyet verdiği görülmektedir. Saç köklerinin hızla kopması ve dökülmesi de sıklıkla rastlanan hususlardandır. İdeal olan ılık su ile yıkanmaktır. Hatta soğuk su ile yıkanmanın kişilere uzun vadede dinçlik verdiği ve vücutta sarkmaların ortadan kalması için kullanıldığı da görülmektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde kişisel bakımınızın en önemli parçalarından olan duş aşamasında dikkatli olmalısınız.

Kulak Bakımına Dikkat!

Kişisel bakımınızı aslında yanlış yaptığınızı biliyor muydunuz; kulak bakımı konusunda da birçok yanlış yapıldığı fark edilmektedir. Kişilerin özellikle kulak çubuğu ile temizleme işlemi yapayım derken büyük sorunlara sebebiyet verdiği görülmektedir. Kirlerin iç kısımlara sıkıştırılmasının yanı sıra kulak zarına zarar verilebildiği de fark edilmektedir. Bu tür dış müdahalelerden olabildiğince kaçınmalısınız.

Elbette herkes kişisel bakımına fazlasıyla önem verir ve bunun için elinden gelen her şeyi özenle yapar. Peki aslında bu özenle yapılan çoğu şeyin yanlış yöntemlerle yapıldığını kaç kişi biliyor? Temizliğimize dikkat etmeye çalışırken veya temizlik dışında da yapılan bazı şeyler ile aslında farkında olmadan sağlığımıza fazlasıyla zarar verebildiğimiz bir gerçek. İşte bu kötü yanlışlardan ve vücudumuza verdiğimiz zararlardan oluşan 6 maddelik liste;

1-Tırnak Yemek

Belki de sürekli hasta olmanızın nedeni budur…

Tırnak yemek kesinlikle çirkin bir el görüntüsünün en büyük sebebi. Evet, tırnak yemek çok kötü bir görüntü oluşturabiliyor fakat bunu yapmanın aslında dış görünüşten çok, sağlımıza da fazlasıyla zararı vardır. Ellerimiz ve özellikle tırnaklarımız, tırnak etlerimiz gün içinde en çok mikrop barındırmaya müsait olan yerlerdir. Bu mikroplar, tırnak yeme alışkanlığı ile vücuda çok kolay girmektedirler ve çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedirler. Bu yüzden bu alışkanlıktan biran önce vazgeçmek, size her açıdan olumlu sonuç verecektir!

2-Kulak Çubuğu Kullanmak

Kulağınıza yapabileceğiniz en büyük kötülük!

Kulak çubukları aslında kulakları temizlemek için üretilmiş olabilirler ama üretilmeselermiş daha iyi olabilirmiş çünkü kulak çubukları, kulakları temizlerken kulakta bulunan fazla suyu kulağa itmektedirler ve birçok kulak rahatsızlığına sebebiyet verebilmektedirler. Zaten yıllardır doktorların yapmayın dediği bu yöntemden, artık herkesin vazgeçtiğini umuyoruz… Eğer illa ki kullanmak istiyorsanız, kulak çubuklarını makyaj hatalarını temizlemek veya tırnak etlerine taşan ojeleri düzeltmek için kullanabilirsiniz!

3-Diş Fırçasını Sıklıkla Değiştirmemek

Fırçanızı değiştirmeyi sakın unutmayın!


Diş hekimleri, yıllardır diş fırçalarının 2-3 aydan sonra kesinlikle değiştirilmesini gerektiğini söylemektedir. Bunun yerine hala aynı diş fırçasını kullananların, dişlerini ne yazık ki aslında temizlemedikleri bir gerçek… Diş fırçalarının üzerinde 1 ay içinde mikroplar barınmaya başlar. Diş fırçası ağza her götürüldüğünde, bu mikroplar tüm vücuda yayılır ve kalp hastalıkları gibi ciddi sorunlara bile yol açabilir.

4-Her gün Peeling Yapmak

Her gün mutlaka temizleyici kullanın ama asla her gün peeling yapmayın.

Peeling yapmak, cilt bakımının olmazsa olmazıdır. Ölü derilerin atılmasını ve gözeneklerin kirden arınmasını sağlayan peelingler, doğru yapıldığında güzel bir cilde kavuşmanın en iyi adımıdır. Doğru yapıldığında diyoruz çünkü; her gün peeling yapmak ve üstelik bunu yaparken sert tanecik içeren peelingleri kullanmak, cilde kesinlikle yarardan çok zarar verecektir. Peelingi bu şekilde kullanmak, cilt bariyerinin yıpranmasına ve sivilce, tahriş gibi cilt sorunlarına sebep olmaktadır. Haftada 1-2 kez yapmak, en doğrusu!

5-Pamuklu Yastık Kılıfları Kullanmak

Pamuklu kılıflarınızı hemen ipek olanlarla değiştirin.

Yastık kılıfları zaten hijyen kuralları konusunda hep en hassas noktadadır çünkü bakteri barındırmaya çok müsaitlerdir. Sık sık değiştirilmesi gereken yastık kılıflarında dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise, pamuklu kılıflardan kaçınmak gerektiğidir. Pamuklu yastık kılıfları hem saça hem de cilde oldukça zarar vermektedirler. Bunun yerine ipek kılıflar kullanmak kesinlikle sağlık için çok daha iyi bir seçenektir.

6- Ayak Tırnaklarını Çok Kısa Kesmek

Tırnakları çok kesmek daha fazla hijyen anlamına gelmez…

Ayak tırnaklarını gerektiğinden çok daha kısa kesmek, batık oluşumunun en büyük sebeplerinden biridir. Tırnaklar çok kısa kesildiğinde, yürüme sırasında tırnak derinin içine doğru uzamaya başlar ve bu batık problemine yol açar. Bununla birlikte tırnakları düzgün kesmemek, törpülememek, ucunu veya kenarlarını sivri şekilde bırakmak da tırnağın yanlış uzamasına ve çeşitli tırnak sorunlarına yol açabilir. Yani ayak tırnağı deyip geçmeyin, sağlık açısından oldukça önemliler!

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/lazerle-tirnak-mantari-tedavisi/
https://guzellikcarsisi.com/tirnak-guclendirici-bakim/
https://guzellikcarsisi.com/vucuda-zararli-olan-yiyecek-birlesimleri/
https://guzellikcarsisi.com/cilde-zarar-veren-aliskanliklar/
https://guzellikcarsisi.com/antrenorlerden-yeni-spor-yapmaya-baslayan-kisilere-cok-ise-yarayacak-oneriler-neler/