Bu Yiyecek Birleşimlerinin Vücudunuza Zararlı Olduğunu Biliyor Muydunuz? | Güzellik Çarşısı

Bu Yiyecek Birleşimlerinin Vücudunuza Zararlı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Zararlı meyveler nelerdir?, Zararlı içecekler nelerdir?, Sağlıklı olmak için neler yemeliyiz?, Zararlı yiyecekler neden zararlıdır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Güzellik > Bu Yiyecek Birleşimlerinin Vücudunuza Zararlı Olduğunu Biliyor Muydunuz?
21 Aralık 2019
1.069 okunma
Bu Yiyecek Birleşimlerinin Vücudunuza Zararlı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Vücuda zararlı olan yiyecek birleşimleri, özellikle birden fazla yiyeceği tüketen kişiler adına önemli bir konudur. Gün içerisinde sabahtan akşama kadar birbirinden farklı ürünleri tüketmekteyiz. Ancak aynı anda farklı birleşimlerin tüketilmesinin vücuda zararları mevcuttur.

Vücuda Zarar Veren Yiyecek Birleşimleri Hangileridir?

Sabah kahvaltısında tüketilen ürünler, yan yana asla ayıramadığınız besinler ve bunun gibi birçok yiyecek birleşiminin vücuda zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Sabah kahvaltısının vazgeçilmezi domates ve salatalık aynı anda sürekli olarak tüketildiği takdirde midede yanma oluşturmaktadır.

Et ve patates sevdalıları içinde bu durum aynı şekilde gerçekleşir. Et ve patatesin damakta dağılan o muhteşem lezzeti kimsenin hayır diyemeyeceği bir türdendir. Fakat bu ikili lezzetli olduğu kadar midenin sindirimini zorlaştırır ve midede yanma da oluşturmaktadır.

Kıyma ve makarna lezzetli olduğu kadar sağlık açısından ele alınırsa, vücuda zarar veren bir başka yiyecek birleşimidir. Muzlu süt ise aynı liste içerisinde yer edinir. Muzlu süt neredeyse birçoğumuzun vazgeçemediği bir ikilidir. Muzun süt içerisine verdiği aroma, gün içerisinde belki iki üç bardak tüketmemizi sağlar. Ancak sürekli olarak bu birleşimin tüketilmesi uyku düzenini bozduğu gibi stres açısından da farklı problemlere yol açar. Bu yüzden bu yiyecek birleşimlerinin vücuda oluşturduğu zararların, istenilmeyen yan etkiler meydana getirmesini önlemek adına bir süre uzak durmakta fayda var.

Birden fazla yiyeceği aynı anda tüketmekten keyif alanlar burada mı? Size ne yazık ki kötü bir haberimiz var… Kimi insanlar sadece yaşamak için yemek yerken kimi insanlar da yemek için yaşamanın da ötesine geçerek, kendi kendine oluşturduğu yemek kombinasyonlarından çok keyif almaktadır fakat her yiyeceğin aslında birlikte tüketilemeyeceğinden haberleri yoktur! İşte, birleştiğinde tehlikeli olan bazı yemek kombinasyonları;

1-Salatalık ve Domates

Son araştırmalar böyle söylüyor!

Bu ikiliyi birlikte tüketmeyen ve tüketmekten hoşlanmayan yoktur değil mi? Herkesin sabah kahvaltısında mutlaka yer edinen meşhur salatalık ve domates ikilisi aslında sanıldığı kadar masum değildir. Vücudun biyokimyasal akışını bozabilen ve bununla birlikte mide yanması gibi bazı sorunların nedeni olabilen bu birleşimi belki de birbirinden ayırmamız gerekiyor!

2-Et ve Patates

Elveda et ve patates…

İşte yiyenlerin adeta bir lezzet şöleni yaşamalarına neden olan muhteşem ikili; et ve patates. Evet, bu ikili gerçekten birbirleri ile fazlaca uyumlu ve lezzetliler fakat tıpkı salatalık ve domateste de olduğu gibi, çok da masum değiller. Bilim insanları, midemizin, bu iki yiyeceğin sindirimini aynı anda yapamadığını belirtmektedir ve bunun sayesinde midemizde ekşime, gaz gibi sorunlara sebep olabileceğini söylemektedir. Galiba bu ikiliyi de ayrı ayrı yemek iyi olacak…

3-Kıyma ve Makarna

Fazlaca lezzetli ama pek de sağlıklı olmayan bir başka ikili ile devam ediyoruz…


Yeter artık dediğinizi duyar gibiyiz fakat bilim insanları bunun da vücudumuz için pek yararlı olmadığını söylediler… Neredeyse herkesin çok severek tükettiği kıymalı makarna, bazı kalp hastalıklarına ve diyabete yol açabilmektedir. Bunun nedeni de yine et ve patateste olduğu gibi, vücudun bu iki karışımın içerdiği kimyasallarla pek iyi anlaşamamasıdır. Belki bir sonraki seferde kıymayı biraz daha az koymayı düşünebiliriz. Sonuçta tamamen hayatımızdan çıkarmamıza gerek yok, öyle değil mi?

4-Bira ve Kuruyemiş

Belki tuzsuz olanları tercih edebilirsiniz!

Galiba bu ikilinin ne kadar uyumlu olduğunu kabul etmeyecek hiç kimse yoktur… Çoğu kişinin ‘’keyif’’ dendiğinde akla gelen ilk kombinasyon olan bira ve kuruyemiş aslında vücuda biraz zarar vermektedir… Özellikle tuzlu fıstık gibi kuruyemişler, içerdikleri fazla tuz nedeni ile vücutta dehidrasyona sebep olmaktadır ve bu nedenle daha fazla bira içilmesine yol açmaktadır ve tabii alkol de vücuttaki suyu azalttığı için yine dehidrasyonla karşı karşıya kalınacaktır. Yani adeta bir döngü!

5-Ananas ve Süt Ürünleri

Birbirlerini hiç sevmedikleri bir gerçek…

Özellikle son zamanlarda fazlaca popüler olan ananaslı smoothielere veya ananaslı dondurmalara bilim insanları adeta dur dedi! Ananas, süt ürünleri ile birlikte tüketildiğinde zehirlenmeye yol açabilen bir madde olan ‘’bromealin’’  maddesini içermektedir. Yani kesinlikle iyi bir tercih olmayan ananas ve süt ikilisini bir araya getirirken belki de iki kez düşünmeniz gerek!

6-Muzlu Süt

Galiba bu ikili tüketmeden önce de biraz düşünmemiz gerekebilir…

Yine neredeyse herkesin vazgeçilmezi olan bir ikili… Bu ikiliyi biz de çok seviyoruz fakat aslında pek de iyi bir ikili olduklarını duyunca biraz korkmadık değil… Muzu süt ile birleştirmenin bazı sindirim sorunlarına yol açabildiğini ve uyku düzenini bozabildiğini biliyor muydunuz? Evet, dışarıdan çok masum görünen ve fazlasıyla lezzetli olan bu kombinasyonla, sindirim sistemimiz çok da iyi anlaşamıyor. Bununla birlikte bilim insanları zaten meyvelerin süt gibi şeyler ile karıştırılmadan ayrı tüketilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Bizce onları kesinlikle dinlememiz gerek!

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/2-dogal-ve-etkili-sivilce-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/yagsiz-yiyecekler-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/enteresan-temizlik-hileleri-neler/
https://guzellikcarsisi.com/yanlis-aliskanliklarimiz-neler/
https://guzellikcarsisi.com/cildinizin-dogru-bakimlarla-10-yas-genc-gosterebilecegini-biliyor-muydunuz/