Birçok Alışkanlığımızın Yanlış Olduğunu Biliyor Muydunuz | Güzellik Çarşısı

Birçok Alışkanlığımızın Yanlış Olduğunu Biliyor Muydunuz

Zararli alışkanlıklar nelerdir?, Sürekli bir alışkanlık nasıl giderilir?, En iyi alışkanlıklar nelerdir?, Zararlı alışkanlıklar nelerdir maddeler halinde? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Birçok Alışkanlığımızın Yanlış Olduğunu Biliyor Muydunuz
02 Ocak 2020
812 okunma
Birçok Alışkanlığımızın Yanlış Olduğunu Biliyor Muydunuz

Evet, bazı alışkanlıklar kişiye özeldir fakat bazıları var ki, herkes tarafından sıklıkla yapılıyor ve aslında bunların fazlasıyla yanlış olduğu, çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Özellikle ülkemizde kulaktan dolma bilgiler oldukça yaygın olduğu için, kimse bu alışkanlıkların doğruluğunu bile araştırmıyor! İşte tüm bu yanlış bilinen ve yapılan alışkanlıklar ve doğrularından oluşan 7 maddelik liste;

1-Donmuş Yiyecekler

Bakteri üretme konusunda gerçekten hızlılar!

Hepimiz derin dondurucu kullanıyoruz ve bu dondurucuların içine et gibi bazı yiyecekleri koyuyoruz değil mi? Evet, buraya kadar her şey yolunda, peki bu yiyecekleri, pişireceğimiz zaman nasıl çözdürüyoruz? Çoğu insan, et, tavuk gibi buzlukta beklemiş ve donmuş yiyecekleri oda sıcaklığında veya sıcak suyun altında çözdürmeye çalışmaktadır. Bakterilerin fazlaca artmasına neden olan bu yanlışın doğrusu, buzları çözdürmek için özellikle et veya tavuk gibi yiyecekleri buzdolabında veya soğuk musluk suyu bulunan bir kabın içerisinde bekletmek ve bu suyu sık sık değiştirmektir.

2-Telefon

Telefon için boynunuzdan olmayın!

Telefona çok sık bakmanın aslında ufak veya büyük birçok hastalığa neden olduğu herkes tarafından bilinmekte fakat bununla birlikte herkesin en sık yaptığı telefona eğilerek bakma alışkanlığından da henüz kimse vazgeçemedi! Bu yanlış alışkanlık, boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi gibi hastalıklara sebep olmaktadır ve bu hastalıklar yaşam kalitesini kesinlikle düşürmektedir. Bunun yapılmaması için gereken tek şey, telefonu göz hizasında tutarak kullanmaktır. Yani telefona bakmak için sakın boynunuzu alışık olmadığı şekillere sokmayın!

3-Yemekten Sonra Diş Fırçalamak

Yarım saat bekleyin!

Evet, günde iki veya üç kez, yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması, herkesin yapması gereken bir şeydir. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise, dişlerin yemek yedikten hemen sonra değil, en az yarım saat sonra fırçalanması gerektiğidir. Birçok kişi tarafından yanlış yapılan bu alışkanlık, özellikle asitli yiyecek veya içecekler tüketildiğinde, dişlerin hemen fırçalanması durumunda, diş minesinin büyük ölçüde zarar görmesine neden olmaktadır.

4-Önceden Yıkanmış Paketli Sebzeler

Acaba yeteri kadar yıkandılar mı?

Özellikle son zamanlarda, neredeyse her markette herkesin hayatını daha da kolay ve pratik hale getirmek için, yıkanmış ve doğranmış sebzeler veya hazır salatalar satılmaktadır. Bunların üzerinde yıkanmış ibaresi bulunmaktadır ve insanlar buna güvenip, evde tekrar yıkamadan bu yiyecekleri tüketmektedir. Oysaki bu paketlerin içinde, zararlı kimyasallar ve bakterilerin bulunma ihtimali oldukça fazladır. Bu nedenle bu yanlış alışkanlıktan vazgeçerek, sebzeleri tekrar iyice yıkamak fazlasıyla mantıklı bir hareket olacaktır.


5-Mikrodalga

Bugüne kadar yanlış kullanmış olabilirsiniz…

Birçok insan tarafından sıklıkla kullanılan bu aletlerde yemekler genellikle yanlış ısıtılmaktadır. İnsanlar genellikle, yemeği mikrodalgada tabağın ortasına koyarak ısıtmaktadır ve bu kesinlikle yanlıştır. Mikrodalganın yaydığı ışınlar, çoğunlukla tabağın en ortasına ulaşamamaktadır ve bu nedenle yemek etkili bir şekilde ısınmamaktadır. Bunun yerine yemeği tabağa kenarlara doğru yayarak koymak, yemeğin eşit bir şekilde ısınmasını sağlayacaktır.

6-Lens Kutusu

Gözlerinizi riske atmayın!

Kontak lensin koyulduğu kutular genellikle lens kullanan kişiler tarafından düzgün bir şekilde doldurulmamaktadır. Lens kutusuna yalnızca bir iki damla solüsyon koymak, pek de mantıklı bir hareket değildir. Bunu yapmak yerine lens kutusunu tamamen solüsyonla kaplamak, lensin düzgün bir şekilde dezenfekte edilmesinin tek yoludur.

7-Kahve

Kahve bağımlılarının dikkatine!

Kahve, çoğu insan tarafında günde birkaç kez hatta özellikle sabahları uyanır uyanmaz tüketilmektedir. Ayılmak için yapılan ve alışkanlık haline gelen bu hareket aslında vücuda zararlıdır. Kahve bu şekilde tüketildiğinde, vücudun kahveye olan bağımlılığı daha fazla artmaktadır ve vücut enerjiyi kendisi üretmeyerek, bunu sadece kahveden almak istemektedir. Kahveyi uyandıktan üç saat sonra tüketmek, her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sebze-yemeyen-cocuklar-icin-oneriler/
https://guzellikcarsisi.com/kahve-aliskanliginizi-daha-iyi-yonde-degistirmek-ister-misiniz/
https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-pratik-ev-maskesi-yapimi/
https://guzellikcarsisi.com/diyet-dondurma-tarifi/
https://guzellikcarsisi.com/kisisel-bakiminizi-aslinda-yanlis-yaptiginizi-biliyor-muydunuz/