Çocuklarınız Sebze Yemiyor Mu? Bir De Bu Yöntemleri Deneyin | Güzellik Çarşısı

Çocuklarınız Sebze Yemiyor Mu? Bir De Bu Yöntemleri Deneyin

Hiç sebze yemeyen çocuğa ne yapmalı?, Sebze yiyemiyorum ne yapmalıyım?, Sebzeyi çocuklar nasıl sever?, Meyve yemeyince ne olur? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Çocuklarınız Sebze Yemiyor Mu? Bir De Bu Yöntemleri Deneyin
17 Ocak 2020
798 okunma
Çocuklarınız Sebze Yemiyor Mu? Bir De Bu Yöntemleri Deneyin

Çocuklarınız sebze yemiyor mu bir de bu yöntemleri deneyin; çocukların bazı sebzelere mesafeli yaklaşması oldukça doğal! Bu noktada anne babalara büyük rol düşüyor! Özellikle yemek yemeyi çocuklar için daha eğlenceli hale getirerek onların ön yargılarını kırabilirsiniz. Sebze yemeklerini hazırlarken olabildiğince eğlenceli sunumlar yapmalısınız. Lezzetini beğenmeseler dahi en azından farklı görünümü sebebi ile ilgi duyup yemeleri söz konusu olabilir. Örneğin tost hazırlarken yanında sunacağınız domatesi ya da diğer sebzeleri hayvan figürlerine benzetebilirsiniz. Bir şeyler yedirirken hikayeler anlatmak da bu yeme sürecini daha olumlu hale getirecektir.

Püre ile Sebze Yemek Mümkün!

Çocuklarınız sebze yemiyor mu bir de bu yöntemleri deneyin ve artık çocuğunuzun yemek seçme sorununu ortadan kaldırın! Çocukların bütün olarak yemekten hoşlanmadıkları bazı yiyeceklerde, püre haline getirme durumunda severek yedikleri görülmektedir. Örneğin brokoliden hoşlanmıyor mu? Brokoliyi blenderdan geçirerek bir adet de haşlanmış patates ekleyerek sorunsuz şekilde pürenizi hazırlayabilirsiniz. Sevmeyen çocukların dahi büyük bir ilgi ile beslenmelerine bu besinlerin eklenmesi mümkün kılınacaktır!

Çocuklara sebze sevdirmek ve yedirmek muhtemelen dünyanın en zor şeyidir. Evet, bazen tatsız tuzsuz olabildikleri doğru fakat özellikle gelişme döneminde olan çocukların bu vitamin dolu sebzelere çok ihtiyacı var. Üstelik çocukların sebzeler hakkında kötü şeyler düşünmesinin sebebi çoğu zaman ebeveynler olabiliyor. İşte, çocuklara sebzeleri sevdirmenin aslında onlarca yolu olduğundan haberleri olmayan ebeveynler için hazırlanmış 7 maddeden oluşan lezzetli liste;

1-Dip Sos

Yetişkinler için bile müthiş bir seçenek.

Çocuklar her zaman renkli ve lezzetli soslara bir şeyler batırarak yemeye bayılmıştır. Ama bu soslara her zaman sağlıksız şeyler batırılamaz değil mi? Ranch veya ballı hardal ile hazırlanmış soslara, salatalık veya havuç batırmak çocukların gerçekten çok hoşuna gidecek! İşte hem bolca vitamin almanın hem de eğlenmenin en güzel yolu. Tabii bu tarz sosları marketlerden almak yerine evde yapmayı denemek de harika olacaktır.

2-Çocukları Mutfağa Sokun

Bırakın sebze ve meyvelerle arkadaş olsunlar!

Bazı ebeveynler gerçekten çok şansılar çünkü mutfağa girmeyi seven ve her şeyi yiyen çocukları var! Fakat ne yazık ki herkes bu kadar şanslı değil… Bu durumda en güzel seçenek, özellikle çok yemek ayıran çocukları mutfağa sokmak ve onlarla birlikte bir şeyler yapmak. Çocuklar bezelye ayıklamaktan, portakal suyu sıkmaktan kesinlikle çok zevk alacaktır. Üstelik kendi yaptıkları şeyleri mutlaka tatmak isteyeceklerinden ötürü, vitamin de almış olacaklar. Daha iyi bir yöntem düşünülemezdi…

3-Küçük Dokunuşlar

Küçük masum sebzelerden kimseye zarar gelmez.

Eğer çocuklarınız pizza ve makarna delisiyse, neden içlerine sebze koyup servis etmiyorsunuz? Özellikle makarnaların içine koyulan karnabahar, brokoli gibi sebzeler hem makarnaya lezzet verecek, hem de renkli hale getirecektir. Aynı durum sandviç, pizza gibi yiyecekler için de geçerli. Çaktırmadan koyabildiğiniz kadar sebzeleri koyun, gerçekten farketmeyecekler!


4-Kıyılmış Sebzeler

Kıymayla birlikte harmanlayın!

Çocuklar gerçekten kıyma ile yapılan her şeye bayılıyor… İşte durum böyleyken kıymayla yapılan her tarifin içine ince ve küçük küçük doğranmış sebzeler eklemek harika bir fikir olacaktır. Hatta hamburger köftesinin içine bile koyulabilir çünkü çocuklar hamburgerin keyfini çıkarmaktan hem sebzeleri fark etmeyecek hem de çokça vitamin alacak.

5-Kremalı Makarnalar

Çocuklar ve makarna aşkları… Madem makarnadan vazgeçmiyorlar, o zaman her tarifte sebze eklemek artık ebeveynlerin görevi!

Neredeyse her çocuk kremalı her şeyi çok sevmektedir. Özellikle kremalı makarnalar… Bazı sebzeler (tatlı patates, havuç, balkabağı gibi) kremalı soslarla inanılmaz derecede iyi anlaşmaktadır. Bu yüzden makarna olmak üzere krema koyulan her yemeğe bu sebzeleri eklemek hem çocukların vitamin almasını sağlayacaktır hem de yemeği çok lezzetli hale getirecektir.

6-Brokoli ve Baharatlar

Yiyecekleri sevdirmek sizin elinizde.

Brokoliler aslında küçük ve yeşil tipleriyle oldukça sevimli görünüyor fakat bu sebzeyi çocuklara yedirmek resmen bir ölüm. Tabii burada ebeveynlerin de bir miktar hatası var çünkü sade bir şekilde pişirilip sofraya koyulan brokoliyi hiç kimse yemek istemez… Bu durumda yapılacak en güzel şey, brokoliyi çok fazla pişirip hem püre haline getirmeden hem de vitaminini hala içinde bulundururken, brokolinin üzerine sarımsak, tuz ve çeşitli baharatlar eklemek hem müthiş lezzetli bir brokoli salatası elde edilmesini sağlayacak hem de çocukların brokoliye bakış açısı değişecek. Daha ne olsun?

7-Kızarmış Sebzeler

Sağlıksız cipsler için harika alternatif.

Kızarmış şeylere çocuklar ve tüm yetişkinler hayır diyemiyor, bunu kabul edelim! Neyse ki özellikle patates, kabak gibi sebzeler kızarmaya çok müsaitler ve sonunda aşırı derecede lezzetli bir hale geliyorlar. Sebzeleri biraz baharat, tuz ve hatta biraz sarımsak ile birlikte kızartmak, hem eve davet edilen misafirler, hem de çocuklar için harika bir atıştırmalık olacaktır.  Ama yine de dikkat etmek lazım, bağımlılık yapabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/cocuklariniz-icin-faydali-uygulamalar/
https://guzellikcarsisi.com/demir-eksikligine-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/karaciger-yaglanmasina-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/cadilar-bayraminda-cocuklari-izleyebilecegi-muthis-filmler/
https://guzellikcarsisi.com/cocuklarinizi-hemen-vazgecirmeniz-gereken-dusunceler/