Çocuklarınızı Hemen Vazgeçirmeniz Gereken Düşünceler Neler | Güzellik Çarşısı

Çocuklarınızı Hemen Vazgeçirmeniz Gereken Düşünceler Neler

Kaygılı olan çocuğa nasıl davranmalı?, Kaygılı çocuğun özellikleri nelerdir?, Çocuklarda kaygı nasil Azaltilir?, Okul kaygısı yaşayan çocuğa nasıl yaklaşmalıyım? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Çocuklarınızı Hemen Vazgeçirmeniz Gereken Düşünceler Neler
18 Ocak 2020
680 okunma
Çocuklarınızı Hemen Vazgeçirmeniz Gereken Düşünceler Neler

Çocuklarınızı hemen vazgeçirmeniz gereken düşünceler neler biliyor musunuz? Bizce hemen öğrenmelisiniz. Çünkü çocuklar her yaşta yeni bir şeyler öğrenmektedir. Eğer kötü ve yanlış düşünceler aşılanır ise bunları bir ömür kullanacaktır.

Çocuklarınızı Hemen Vazgeçirmeniz Gereken Düşünceler Neler Biliyor Musunuz?

Çocuklar, çok narin ve akıllı bireylerdir. Çevresinde dönen duran her şeyden ama herkesten bir parça bir şey alır böylelikle de kendisini hayata hazırlamaktadır. Çocuklar, küçük yaşlarda öğrendiği her şeyi ileriki yaşlarında birer değişmez kural olarak beyinlerine kodlamaktadır. Bu yüzden bazı noktalarda çocukların kesinlikle edinmemesi gereken düşünceler vardır. Bu düşünceler zaman içerisinde büyük sorunlara yol açabilir ve göz bebeğiniz olan çocuğunuza yanlış bir kişilik verebilir.

Çocukların kesinlikle aile ilişkilerinde kötü bir şekilde doldurulmaması gerekir. Çocuklar çok narindir bu yüzden sizin bir anlık sinir ile kötü anlattığınız akrabanıza karşı zaman içerisinde kin tutabilir. Çocuklar yanlış yapmalıdır, bu durum büyüdüklerinde de geçerlidir. Ancak çocuklara büyükler yanlış yapmaz düşüncesi verirseniz zaman içerisinde kendi yanlışlarını kabul etmekten yoksun bir birey yetiştirirsiniz.

Çocuklar, gelişim dönemlerinde merak sahibi olurlar. Çocuklar öğrenmeye programlı bir biçimde hayata gelirler ve birçok soru sorarlar. Eğer çocuklara soru sormaları konusunda uyarı yaparsanız ileride sorgulamayan bir insan ile karşılaşırsınız. Çocukların yanında herhangi birinin dış görünüşü ile dalga geçmemek gerekir. Çocukların okula başladığında arkadaşları ile uyumsuzluğunun en büyük sebebi yanlış yetiştirilme olmaktadır.

Çocuklar, ebeveynlerinden, akrabalarından veya arkadaş çevrelerinden her gün hatta her saat yeni şeyler öğrenmektedirler. Bu elbette çok güzeldir fakat çoğu zaman bilgi karmaşasına sebep olabilmektedir. Özellikle yaşıtlarından etkilenmeye fazlasıyla müsait olan veya ailesini kendine rol model olarak gören küçük çocukların akılları zaman zaman yanlış bilgilerle ve ön yargılarla dolmaktadır. İşte, gelişimlerinin olumsuz etkilenmesine sebep olabilen bu yanlış bilinen bilgiler ve doğrularından oluşan 6 maddelik liste;

1-Yetişkinler Yanılmaz

Herkes yanılabilir, değil mi?

Bu, çocukların inandığı ve her zaman inanmak istediği büyük bir yalandır… Çocuklar buna inanırlar ve inandıkları için de gayet mutlulardır çünkü bazı ebeveynler çocuklarını ne yazık ki bu şekilde yetiştirmektedirler. Fakat bunun tam tersi olarak, çocuğa anne ve babalarda dahil herkesin yanılabileceğini ve hata yapabileceğini öğretmek, bunda hiçbir sakınca olmadığını göstermek, yanıldığında veya bir şeyi yanlış anladığında bunu çocuğa dürüstçe söylemek, çocuğun hayatın içinde olan tüm bu kavramları anlaması ve dürüstlük kavramını öğrenmeleri için fazlasıyla yardımcı olacaktır.

2-Soru Sormak İnsanları Sıkar

Sorarak büyüyecekler!

Çocuklar, özellikle gelişim çağlarında, başta anne ve babaları olmak üzere herkese sorular sormaktan büyük zevk alırlar ve bu onların gelişimleri için son derece önemli ve gereklidir. Ebeveynler de zaten çocuklarının sorularını her zaman cevaplamaktadır. Fakat bazı ebeveynler var ki, çocuklarının sürekli soru sormasından bir hayli sıkılmaktadır ve çocuğuna bunu belli ederek, soru sormanın can sıkıcı ve rahatsız edici bir şey olduğunu söylemektedir. Kesinlikle yanlış olan bu hareketin yerine, çocuğa ‘’ben de bilmiyorum, hadi birlikte öğrenelim’’ gibi eğlenceli cevaplar vermek, iki taraf için de harika bir seçenek olacaktır.

3-Yaşlı, Çirkin, Şişman

Bazı animasyonlar gerçekten çocukları çok etkiliyor!


 

Bu özelliklerin hepsinin bir arada bulunduğu ve böyle karakterlerin genellikle şeytani olduğu animasyonları hatırladınız mı? İşte onlar keşke hiç yapılmasaydı… Birçok çocuk, bu tarz animasyonlardan gördüğü bu karakterleri, gerçek hayatlarında gördüklerinde, önyargı ile karşılamaktadır. Şişman veya yaşlı teyzelerin/amcaların her zaman kötü ve korkutucu olduğunu düşünen çocukların sayısı ne yazık ki bir hayli fazladır. Bu önyargıdan çocukları kurtarmak da tabii ki anne ve babaların görevidir…

4-Çocuklar Her Zaman Söyleneni Yapmalıdırlar

Düşüncelerini belirtmelerine izin verin!

Elbette tüm ebeveynler çocuklarının iyiliğini düşünmektedir ve onlara yapılması veya yapılmaması gereken şeyleri söylemektedir. Bununla birlikte, çocuklara biraz düşünce özgürlüğü tanımak ve onlara bir şeyin yapılması söylendiğinde, onlardanbu gibi durumlarda rahatsız oldukları,mutsuz oldukları noktaları belirtmelerini istemek veya o şeyin neden yapılması gerektiğini her zaman sormalarını rica etmek, onların birer birey olması için yapılacak en doğru şey olacaktır! Hem de yapmaması gereken şeylerin neden sakıncalı olduğunu daha iyi anlamalarını ve mantık yürütmelerini sağlayacaktır.

5-İyi Besin Kötü Besin

Çocuklara sebze yedirmenin birçok yolu ve tarifi var…

Evet, doğru. Çocuklar kesinlikle sebze ve meyve yemelidirler fakat asla ‘’zorla’’ değil… Yiyecekleri ‘’iyi’’ veya ‘’kötü’’ diye ayırmak, onları sebze yedirmeye zorlamak, bilinçaltlarında sebzeyle ilgili hep kötü anıların birikmesine ve hayatları boyunca brokoliden nefret etmelerine sebep olacaktır… Eğer çocuk sebze yemiyorsa, ona belli etmeden bazı yiyeceklerin içine karıştırmak ve farklı, eğlenceli yollardan sebze almalarını sağlamak çok daha iyi bir seçenek olacaktır!

6-Ailedeki Herhangi Birine Karşı Nefret

Belki mesafe koyabilirsiniz ama nefretinizi asla yansıtmayın!

Herkesin ailesinde, anlaşamadığı veya bir nedenden dolayı nefret ettiğin kişiler vardır. Bu aslında normaldir fakat bu nefret duygusunu çocukların önünde sergilemek, kesinlikle yanlıştır. Eğer ailenizde herhangi biri size bir yanlış yaptıysa, bırakın çocuğunuz bunu ileride kendisi öğrensin ve sevip sevmeyeceğine kendisi karar versin. Onlara kimi sevip sevmemeleri gerektiğini söylemek, onların tercihlerini kısıtlamaktır ve aynı zamanda herhangi birine karşı nefret duygusu besleyerek büyümeleri pek doğru bir durum değildir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/diyet-sprey/
https://guzellikcarsisi.com/sebze-yemeyen-cocuklar-icin-oneriler/
https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-pratik-ev-maskesi-yapimi/
https://guzellikcarsisi.com/23-yasin-sevilmemesinin-nedenleri/
https://guzellikcarsisi.com/cocuklariniz-icin-faydali-uygulamalar/