Cilt Yağlanmasının 8 Genel Nedeni | Güzellik Çarşısı

Cilt Yağlanmasının 8 Genel Nedeni

Yüzüm yağlanmaya başladı neden?, Yağlı cilt neyin belirtisi?, Yağlı ciltten kurtulmak için ne yapmalı?, Yağlanmanın sebebi nedir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Cilt Yağlanmasının 8 Genel Nedeni
07 Aralık 2014
1.525 okunma
Cilt Yağlanmasının 8 Genel Nedeni

Cilt yağlanması çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Dış etmenler cildin yapısında yağlanmaya yol açabilir.  Aşağıdaki maddelerden yola çıkarak cilt yağlanmasındaki sonunuzu tespit edebilirsiniz.

Cilt Yağlanmasına Yol Açan Etmenler

  1. Kullanılan bazı ilaçlar ciltte yağlanma yan etkisi yaratabilir. Özellikle doğum kontrolü için kullanılan haplar ya da akne tedavilerinde önerilen ilaçlardan birçoğu yağlanmaya neden olabilir.
  2. Ergenlik döneminde yağ salgısı en üst seviyeye çıktığından bu dönemde cilt yağlanması ortaya çıkar. Erkeklerdeki yağ salgısı ergenlik yaşlarında bayanlarınkinden çok daha fazladır.
  3. Bazı hastalıklar cildin yağlanmasını artırır. Örnek vermek gerekirse parkinson hastalarının cildi her zaman yağlı olur.

Cilt Yağlanmasının 8 Genel Nedeni


  1. Cildini günde 3 veya 4 defa yıkayan kişilerde yağ salgısının arttığı gözlemlenmiştir. Yağlanmayı gidermek için yapılan bu eylem yağ bezlerini daha fazla uyardığı için salgı artışı ortaya çıkar.
  2. Kullanılan kapatıcı, fondöten gibi ciltte yağlanmaya neden olan etmenler bulunur. Nefes almayan cilt yağlanarak kendiniz taze tutmaya çalışır.
  3. Hormonlar nedeniyle yağ bezleri düzensiz salgılanıyorsa aşırı cilt yağlanması ortaya çıkacaktır. Bu durumu aşmak için hormon seviyesinin normal değerlerine getirilmesi gerekir.
  4. Yenilen besinler de cilt yağlanmasında önemli bir rol oynar. Özellikle yağlı yiyecekler ciltte sebum miktarını değiştirecektir. Bu nedenle yağlanma görülecektir.
  5. Zayıflamak adına yapılan diyetler bazen ciltte yağlanmaya neden olur. Gıda ve vitaminler az alındığı için hormon seviyeleri değişir ve ciltte sorunlara neden olur.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/saclar-neden-yaglanir/

https://guzellikcarsisi.com/karaciger-yaglanmasina-iyi-gelen-yiyecekler/

https://guzellikcarsisi.com/kilolu-yuz-gorunumunu-en-aza-indirmek-icin-3-yol/

https://guzellikcarsisi.com/hucre-yenileyici-maske/

https://guzellikcarsisi.com/yagli-ciltler-icin-pratik-ev-maskesi-yapimi/