Gözaltı Torbalarına Nasıl Bakım Yapılır? | Güzellik Çarşısı

Gözaltı Torbalarına Nasıl Bakım Yapılır?

Evde göz altı torbaları nasıl geçer?, Doğal yollarla göz altı torbaları nasıl geçer?, Göz altı şişliklerine ne yapabiliriz?, Göz altı ödemi nasıl geçer? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Gözaltı Torbalarına Nasıl Bakım Yapılır?
23 Aralık 2014
1.055 okunma
Gözaltı Torbalarına Nasıl Bakım Yapılır?

Gün içinde daha fazla su içmek, soğuk kompres uygulamak, gözaltı torbalarına nasıl bakım yapılır konusunda ilk adımlardan bir tanesidir. Böylece göz torbalarının hızla küçülmesini sağlarsınız. Ancak uzun vadede, bu iki işlemi yapmak, istenilen tam sonucu vermez.

Göz torbaları ve koyu halkalar;

 • Alerji
 • Pigmentasyon sorunları
 • Çok fazla güneşte kalma
 • Yaşlılık süreci
 • Kronik yorgunluk
 • Düzensiz uyku gibi nedenlerden oluşur.

Gözaltı torbalarını ve koyu halkalarını yok etmenin birçok yolu bulunuyor. Bu ipuçlarını düzenli olarak uyguladığınızda; cildinizin canlandığını ve gözaltı torbaları ve mor halkaların da yavaş yavaş iyileştiğini görebilirsiniz.

Gözaltı Torbaları ve Koyu Halkalardan Kurtulmak için En İyi Rutinler

Gözaltı torbalarına nasıl bakım yapılır konusunda, hangisinin sizin için en etkili rutin olduğunu bilmeniz önemlidir. 4 hafta ile 6 hafta arasında, düzenli olarak yapacağınız rutinler hem göz bakımınızı sağlar hem de gözaltı torbaları ve mor halkalardan kurtulmanıza olanak tanır.

 • Soğuk kompres uygulamak
 • Salatalık dilimleriyle gözleri dinlendirmek
 • Gözaltı halkaları için salatalık dilimi ve limon suyu
 • Cildi yatıştırmak ve canlandırmak için gül suyu
 • Cildin parlak ve daha genç görünmesi için soğuk süt

Tüm bunların yanında 8 saat deliksiz ve düzenli bir uyku gözleriniz için mükemmel sonuçlar verir. Aynı zamanda düzenli olarak yapılacak göz masajı; göz altı bölgesinde kan akışını hızlandırır ve gözaltında kılcal damarların oluşmasını önler.

Gözaltı torbaları genetik nedenlerden olabileceği gibi çevresel faktörler, yaşam şekli ve beslenme ile de yakından ilgilidir. Genetik sebeplerden oluşan etkenlere karşı herhangi bir şey yapmak mümkün değil ama yaşam şeklimiz ve çevresel etkenler ile ilgili bazı değişiklikler yapmak elimizdedir. Gözlerimizde oluşan bu sevimsiz durumlardan kurtulmak için bazı pratik bilgileri uygulamamız yeterli olacaktır.


Gözaltı torbalarının en önemli sebebi yorgunluktur. Gözlerimizin altında oluşan bu istenmeyen durumları önlemek için evde bir iki uygulama yapmak bize yardımcı olacaktır. Bunlardan ilki göz maskesi yapmaktır. Soğuk ve buz içeren maskeler gözaltında ki dokulara hızlı şekilde nüfuz edecekleri için gözlerde hızlı bir rahatlama meydana gelecektir. Ayrıca gözaltında bulunan hassas dokuları sıkılaştıran bazı besinlerde bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak salatalık ve patatesi verebiliriz. Dilimlenmiş olan salatalık ve patates dilimlerini maske olarak gözaltlarınıza koyabilirsiniz. Bu dilimleri birkaç dakika buzdolabında beklettikten sonra gözlerinizin altına koyun. Soğuk çay da aynı etkiyi gösterecektir. Yapacağınız siyah çay veya papatya çayından da aynı randımanı almanız mümkündür. Aşırı derecede yağ içeren yüz kremlerini kullanmayın. Çünkü bu kremler gözenekleri tıkar ve bu durumda da kan ve lenf dolaşımında oluşan aksamalar gözlerin altında şişliklerin oluşmasına neden olur. Çok mecbur kalmadıkça suda erimeyen makyaj ürünlerini cildinize kullanmayın. Nedeni ise bunların temizliklerinin zor olmasıdır. Bu tür makyaj malzemelerini temizlemek için yağlı kremler gerekir. Bu kremlerde göz çevresinde tahrişe neden olur. Seçtiğiniz makyaj malzemeleri suda eriyen ve fazla yağ içermeyen malzemeler olmalıdır. Ayrıca güneş ışınlarından korunmak için koruyucu etkisi yüksek olan kremler seçilmesi daha iyi olacaktır. Gözaltında oluşan şişlik ve morluklara karşı gözaltı jellerini kullanabilirsiniz. Bu jeller gözaltındaki bağ dokusunu güçlendirecektir.

Gözaltı torbalarının oluşmasına neden olan bir diğer faktör ise uykusuzluktur. Uykumuzu tam olarak aldığımıza emin olmalıyız.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/goz-alti-morluklari/

https://guzellikcarsisi.com/hindistan-cevizi-yaginin-cilde-faydalari/

https://guzellikcarsisi.com/nane-ile-cilt-bakimi/

https://guzellikcarsisi.com/salataligin-cilde-faydalari/

https://guzellikcarsisi.com/kisi-aylarinda-cilt-bakimi-nasil-olmalidir/