Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? | Güzellik Çarşısı

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kışın yüze ne sürülür?, Kış bakımı nasıl olmalı?, Kışın cildimizi nasıl korumalıyız?, Soğuk cilde ne yapar? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
07 Aralık 2014
993 okunma
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır; kış aylarında havadaki nem seviyesi daha düşük olduğu için daha nem verecek alternatiflere yönelmeniz sizin için daha verimli olacaktır. Ayrıca soğuk ve rüzgarın da ciltteki nem seviyesini düşürebileceğinin altı çizilmelidir. Nem üzerine kurulu bir bakım süreci geliştirilmelidir. İçerik bakımından hem yaz hem de kış aylarında daha doğal alternatiflerden yana tercihinizi kullanmanız gerekmektedir. Bu şekilde kozmetik temelli kimyasal ürünlerdense uzun vadede etki gösterecek ama etkisi kalıcı olarak doğal içeriklere yönelmenizi sizin için çok daha verimli olacaktır!

Temizleme ve Nemlendirme Aşaması

Kış aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır; temizleme ve nemlendirme aşamasının hiçbir mevsimde atlanmaması gerekmektedir. Temizleme aşamasını tamamlarken içerisinde agresif kimyasallar olan alternatifleri tercih etmemeniz gerekmektedir. Nemlendirme sürecinde ise daha doğal içerikli olan ürünleri seçmelisiniz. Badem yapı bunların başında gelmektedir. Dilerseniz E vitamini ile bir arada kullanarak bir kür oluşturmanız da sağlanabilir. Cilt sağlığınızda sorun yaşamamak için cildinizin ihtiyaçlarını yakından tanımalı ve tüm değişimlere de hakim olmalısınız.

Kış aylarında cilt bakımı diğer aylara oranla daha fazla önem taşımaktadır. Soğuk hava, sıcak ortamlar ve hava kirliliği gibi durumlar cilt üzerinde kötü etkiler bırakır. Kışın vücudumuzun hava ile temas eden bölümleri olan el ve yüzler kurur, kızarır ve çatlar. Kış aylarında deri üzerinin giysi, ter ve salgılar ile örtülü olması ve cildin hava almaması yağ bezi ile ilgili hastalıkların artmasına sebep olur.

Cilt bakımında en önemli adım cildin temizliğidir. Kış aylarında özellikle vücudumuzun dışarıda kalan bölümlerinin kurumasını engellemek için kremli ya da yağlı sabunlar ve jellerin kullanımına özen gösterilmelidir.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yüz ve vücut tipine göre uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Nemlendiriciler her banyodan sonra vücuda yedirilerek sürülmelidir ve cildin kurumasına fırsat vermeden bu işlem tekrarlanmalıdır. Özellikle kış aylarında jel, krem veya maskeler yardımıyla cilt üzerindeki ölü deri temizliği yapılmalıdır. Bunun da en güzel örneği peeling yaptırmaktır. Cildinizin durumuna göre bu yöntemi belirli zamanlarda uygulayınız.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Kış aylarında da cildinizi güneşten korumalısınız. Özellikle güneş ışığı karda yansımadan ve yüksek yerlerde etkili olmaktadır. Cildinize belli aralıklar ile anti-aging uygulaması yaptırmalısınız. Ellerinizin çatlayıp kurumaması için vazelin ve nem oranı yüksek kremleri sıklıkla kullanmanız gerekmektedir. Kış aylarında devamlı kalın botlar ve ayakkabılar içinde kalan ayaklarda mantar enfeksiyonlarının görülme olasılığı yüksektir. Ayaklarınızın bakımında salisilik asit ve üre içeren kremleri uygun şekillerde kullanmalısınız. Saçlarınızı soğuk ve kirli havalardan korumak için uygun şampuanlar kullanmalı, saçların gelişiminde önemli bir yere sahip olan biotin, demir ve çinko bakımından zengin besinlerin tüketilmesine özen göstermelisiniz. Soğuk havalarda tırnaklar hemen kırılıp, incelmektedir.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

El kremlerinin yanında tırnak koruyucu kremlerinde düzenli olarak kullanılması bakımlı tırnaklara sahip olmamız açısından önemlidir. Yukarıda saydıklarımızı tamamlayacak en önemli nokta ise sağlıklı beslenmedir. Beslenmemize dikkat etmediğimiz sürece bunları yapsak da sonuç pek başarılı olmayacaktır. A,C ve E vitaminleri yanında çinko, bakır, demir ve selenyumun da vücudumuza yeterli miktarda alınması her açıdan büyük önem taşımaktadır.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı bir bütündür. Bakımlardan bir tanesini yapıp diğerini yapmamak bakımın başarısız olması demektir. Bakımlar sadece kışın değil her zaman yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/yuz-temizleme-sutu-tarifleri/

https://guzellikcarsisi.com/guzellik-ve-cilt-bakimi/

https://guzellikcarsisi.com/guzellik-saglikli-bir-cilt-ile-baslar/

https://guzellikcarsisi.com/kuru-ciltler-icin-hizli-maske-onerileri/

https://guzellikcarsisi.com/bahar-makyaji/