Karaciğer, vücudun en büyük organları arasında yer alır. Karın boşluğunun üst kısmındadır. Vitamin, minarelerin depolanması olmak üzere ilaç, toksik gibi...
23.01.2021
16
Geçmişten bu yana ileri gelmiş en gösterişli ve en dikkat çekici bir hal alan zombi makyajı yanı sıra maskeli balolarda,...
22.01.2021
12
Sizin de bildiğiniz gibi çok fazla alkol tüketen ve sağlıksız beslenen kişilerde karaciğer yağlanması durumu yaygın olarak görülür. Bu durumun...
15.01.2021
18
Demir, en çok rastlanılan kansızlık türüdür. Vücudun ihtiyacı olan demir oranının karşılanmaması sonucunda ortaya çıkar. Kadınların %35’inde ve erkeklerin %20’sinde...
15.12.2020
96

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

07.12.2014
454
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
REKLAM ALANI

Kış aylarında cilt bakımı diğer aylara oranla daha fazla önem taşımaktadır. Soğuk hava, sıcak ortamlar ve hava kirliliği gibi durumlar cilt üzerinde kötü etkiler bırakır. Kışın vücudumuzun hava ile temas eden bölümleri olan el ve yüzler kurur, kızarır ve çatlar. Kış aylarında deri üzerinin giysi, ter ve salgılar ile örtülü olması ve cildin hava almaması yağ bezi ile ilgili hastalıkların artmasına sebep olur.

Cilt bakımında en önemli adım cildin temizliğidir. Kış aylarında özellikle vücudumuzun dışarıda kalan bölümlerinin kurumasını engellemek için kremli ya da yağlı sabunlar ve jellerin kullanımına özen gösterilmelidir.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yüz ve vücut tipine göre uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Nemlendiriciler her banyodan sonra vücuda yedirilerek sürülmelidir ve cildin kurumasına fırsat vermeden bu işlem tekrarlanmalıdır. Özellikle kış aylarında jel, krem veya maskeler yardımıyla cilt üzerindeki ölü deri temizliği yapılmalıdır. Bunun da en güzel örneği peeling yaptırmaktır. Cildinizin durumuna göre bu yöntemi belirli zamanlarda uygulayınız.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kış aylarında da cildinizi güneşten korumalısınız. Özellikle güneş ışığı karda yansımadan ve yüksek yerlerde etkili olmaktadır. Cildinize belli aralıklar ile anti-aging uygulaması yaptırmalısınız. Ellerinizin çatlayıp kurumaması için vazelin ve nem oranı yüksek kremleri sıklıkla kullanmanız gerekmektedir. Kış aylarında devamlı kalın botlar ve ayakkabılar içinde kalan ayaklarda mantar enfeksiyonlarının görülme olasılığı yüksektir. Ayaklarınızın bakımında salisilik asit ve üre içeren kremleri uygun şekillerde kullanmalısınız. Saçlarınızı soğuk ve kirli havalardan korumak için uygun şampuanlar kullanmalı, saçların gelişiminde önemli bir yere sahip olan biotin, demir ve çinko bakımından zengin besinlerin tüketilmesine özen göstermelisiniz. Soğuk havalarda tırnaklar hemen kırılıp, incelmektedir.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

El kremlerinin yanında tırnak koruyucu kremlerinde düzenli olarak kullanılması bakımlı tırnaklara sahip olmamız açısından önemlidir. Yukarıda saydıklarımızı tamamlayacak en önemli nokta ise sağlıklı beslenmedir. Beslenmemize dikkat etmediğimiz sürece bunları yapsak da sonuç pek başarılı olmayacaktır. A,C ve E vitaminleri yanında çinko, bakır, demir ve selenyumun da vücudumuza yeterli miktarda alınması her açıdan büyük önem taşımaktadır.

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı bir bütündür. Bakımlardan bir tanesini yapıp diğerini yapmamak bakımın başarısız olması demektir. Bakımlar sadece kışın değil her zaman yapılmalıdır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.