Güzellik Sağlıklı bir Cilt İle Başlar; Cilt Sağlığı | Güzellik Çarşısı

Güzellik Sağlıklı bir Cilt İle Başlar; Cilt Sağlığı

Yüzü ne güzelleştirir?, Bebek gibi bir cilt için ne yapılmalı?, Pürüzsüz bir cilde nasıl sahip olunur?, Sivilcesiz Çok güzel bir cilt için ne yapmalı? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Cilt > Güzellik Sağlıklı bir Cilt İle Başlar; Cilt Sağlığı
12 Mart 2015
995 okunma
Güzellik Sağlıklı bir Cilt İle Başlar; Cilt Sağlığı

Cilt temizliği ve güzellik herkes için büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı akşam yatmadan önce cilt, kullanılan belirli ürünler ile temizlenir ve sabah temizlenmiş bir cilt ile güne başlanır. Peki, cilt gerçekten temizlenmiş olur mu? Ciltte 50 milyon ölü hücre bulunmaktadır ve bu ölü hücrelerin sadece çok az bir bölümü temizlenmektedir. İşte sağlıklı bir cilde ve kalıcı güzelliğe sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar;

  1. Cilt sadece su ile yıkandığı zaman kirlerden ve makyaj ürünlerinden arınmış olmaz. Bu yüzden cilt temizleyici ürünler kullanılması gerekir. Tonik ve benzeri ürünler ile cilt temizlendikten sonra masaj yaparak nemlendirici kullanılması, cildin kaybetmiş olduğu nemi geri kazanmasına ve toparlanmasına yardımcı olur.
  2. Her cilt tipine özel temizleyici ürünler bulunmaktadır. Yanlış cilt tipine uygun ürün kullanımı tahriş ve sivilce oluşumuna neden olabilir.
  3. Tüm makyaj malzemeleri gibi makyaj fırçası da temizlenmelidir. Makyaj fırçaları ılık su ve bir miktar şampuan yardımı ile temizlenir.
  4. Cilde uygulanan peeling ile ciltte bulunan ölü hücrelerden daha çabuk kurtularak, gözeneklerin açılması sağlanır. Haftada en az bir defa yapılması önerilen Peeling uygulanırken çok fazla bastırmamak gerekir. Yanlış uygulanan Peeling cildin nem kaybetmesine ve tahrişe yol açabilir. Peelingin sık aralıklar ile yapılmaması gerekmektedir.
  5. Yaz aylarında ve kış aylarında cilde uygun koruyucu kremler kullanılması ve çok fazla güneşe ve soğuğa maruz kalınmaması cildin yıpranmaması açısından önem taşımaktadır.
  6. Makyaj ile uyumak ya da uzun süre ciltte makyaj ile durmak cildin nefes almasını engelleyerek cildin görüntüsünü ve sağlığını olumsuz yönde etkiler.
  7. Güzellik için sigara ve alkol kullanımı en büyük düşmandır. Bundan dolayı alkol ve sigaradan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

 Güzelliğin en önemli kurallarından biri ise; kişinin kendi kendine uygulayacağı cilt bakımından önce cilt analizi yaptırarak cilt tipi ve cildinin hassasiyeti konusunda bilgi almasıdır. Aksi takdirde uzun süreli cilt problemleri yaşanabilmektedir. Unutulmamalıdır ki cilt bakımı ciddi bir uygulamadır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/cilde-iyi-gelen-yiyecekler/
https://guzellikcarsisi.com/guzellik-ve-cilt-bakimi/
https://guzellikcarsisi.com/kisi-aylarinda-cilt-bakimi-nasil-olmalidir/
https://guzellikcarsisi.com/sivilce-maskesi-tarifleri/
https://guzellikcarsisi.com/isiya-maruz-kalan-saclar/