Isıya Maruz Kalan Saçlar | Güzellik Çarşısı

Isıya Maruz Kalan Saçlar

Kuru ve mat saçlar için ne yapmalı?, Sıcaklık saça zarar verir mi?, Sertleşmiş saçlar nasıl yumuşar?, Saçı ısıdan nasıl koruruz? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Isıya Maruz Kalan Saçlar
13 Şubat 2015
1.326 okunma
Isıya Maruz Kalan Saçlar

Isıya maruz kalan saçlar zaman kuruluk problemini ortaya çıkartır. Kuruyan saçlarda hem incelme hem de dökülme şikayetleri sıklaşmaya başlar. Bu şikayetlere son vermek adına:

  • Sık sık fön çektirmekten ve maşa ile saça şekil vermekten uzaklaşmak gerekir.
  • Her duştan sonra saçın uzun uzun kurutulması da hata olacaktır.

Saç neminin kaybolmaması için önceliğiniz bu uygulamalardan uzaklaşmak olmalıdır. Ardından da nemin yeniden kazandırılması adına doğal yöntemlere başvurulabilir. Özellikle de bitkisel yağların düzenli olarak saça nüfus ettirilmesi işe yarar. Zaman içerisinde saçların eski doğal ve sağlıklı haline döndüğüne şahit olursunuz.

Isıya Maruz Kalan Saçlara Özel Yağlar

Isıya maruz kalan saçlar için en doğru çözüm yolu doğal yağlar olacaktır. Saçın eski nemine sahip olması ve kuruluktan kurtulması adına doğal yağların etkili olacağı açık durumda.

Öne çıkan yağlardan Hindistan cevizi ile düzenli olarak saçlara bakım yapılabilir. Buna ek olarak jojoba yağının kullanılması da saçların nem hacimli hem de sağlıklı bir görünüme sahip olmasını mümkün kılar. Tüm bu doğal yağları gece yatmadan önce saçınıza uygulayabilirsiniz. Uzun süre saçta kalması herhangi bir sorun yaratmaz. Aksine kuru saçların nemlenmesi ve parlak bir görünüme sahip olması kaçınılmaz hale gelir.

Kadınlar, güzellikleri ve güzel görünümleri adına yeri geldiğinde sağlıklarından bile feragat etmektedirler ki bu durum genellikle saçlar için geçerli olmaktadır. Saçlarının güzel görünmesi adına kadınlar, her gün saçlarını ısıl işlemlere maruz bırakmaktadırlar. Bu ısıl işlemler; fön, maşa ve bunun gibi amacında sıcaklık etkisiyle saça şekil verme yatan uygulamalar olmaktadır. Isıya maruz kalan saçlarda bir zaman sonra bazı zararlar tespit edilmektedir, bunlar; saç tellerinde incelme ve kopma, saç diplerinde ise zamanlar bozulmalardır. Bunları yapmaktan vazgeçmeyip aynı zamanda saçı iyileştirmek ve bozulan saçı düzeltmek için bazı çözümler elbette ki bulunmaktadır.

Isıya Maruz Kalan Saçlar İçin Doğal Bakım

Her gün fön çekmenin veya maşa yapmanın saçlarınıza zararları olmasını istemiyorsanız çok kısa bir vakit ayırıp evde elinizde bulunan malzemeler ile kendiniz kolayca bazı bakım kürleri hazırlayabilirsiniz.


Benmari Usulü Isıtılan Zeytinyağı ile Bakım

Bu bakım kürlerinden zeytinyağı kürü en fazla faydası olan bakım olmasına rağmen en az yapılanıdır. Zeytinyağı ile evde saça bakım yapmak hem uğraştırmaz hem de malzeme bulmanızda sizi zorlamaz. Bu bakım küründe tek bir detay bulunmaktadır ki bu da; zeytinyağının ısıtılarak saça sürülmesidir. Bu ısıtma işlemi ise direk zeytinyağı ile ısının temasıyla olmamakla birlikte benmari denilen şekilde yapılmalıdır. Benmari usulü ısıtma işleminde materyal ne olursa olsun ısı ile mevcut materyal arasına mutlaka su girmelidir. Yani, zeytinyağı su dolu ısıya dayanıklı bir kaba konulur ondan sonra ısı ile teması sağlanır. Benmari usulü ısıtılan yağ direk saça sürülür ve en az yarım saat en fazla da 2 saat olmak suretiyle saçta bekletilir.

Argan Yağının Etkisi

Argan yağı, özellikle son yıllarda Türkiye piyasasına girmiş olan bir yağdır. Kullanımının hızla yayılmasının tek nedeni ise; saçlarda gerçekten mucizevi etkiler yaratmasıdır. Özellikle ısıl işlemler ile saçlarda kurumalar olur, bunun sonucunda ise ısıya maruz kalan saçlarda yüksek derecede E vitamini kaybı yaşanır. Saçların E vitamini kaybı, saçların sağlığı açısından çok önem taşımaktadır ki bu vitamin saçlarda parlaklığın sağlanmasında en fazla rolü oynar. Bu bakımdan kuruyan saçlarınıza E vitamini desteği sağlamak amacıyla argan yağını kullanmanız, saçlarınızın görünümünde inanılmaz bir değişim yaratacaktır. Argan yağını aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz gibi market reyonlarında da rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yağ için bir marka adı vermek gerekmez çünkü piyasada bulunan bütün argan yağları hemen hemen aynı etkiyi yaratmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/2-dogal-ve-etkili-sivilce-maskesi/
https://guzellikcarsisi.com/detoks-diyeti/
https://guzellikcarsisi.com/guzellik-saglikli-bir-cilt-ile-baslar/
https://guzellikcarsisi.com/tatile-giderken-yapilmasi-gereken-bakimlar/
https://guzellikcarsisi.com/ciller-nasil-gecer/