Tatile Giderken Yapılması Gereken Bakımlar | Güzellik Çarşısı

Tatile Giderken Yapılması Gereken Bakımlar

Tatile giderken valize ne konulur?, Tatil Cantasında neler olmalı?, Tatile giderken nasıl giyinmeli?, Tatile nasıl hazırlanılır? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Güzellik > Tatile Giderken Yapılması Gereken Bakımlar
24 Temmuz 2015
1.131 okunma
Tatile Giderken Yapılması Gereken Bakımlar

Tatil yaz aylarının en sevilen etkinliklerinden biri olarak, bütün yıl dinlenmek aynı zamanda vücudumuzun da sağlıklı bir şekilde güneşin etkisinden yararlanmasını sağlamak için mükemmeldir. Ancak tatile giderken yapılması gereken bakımları yapmazsak, bu süreç bizim için işkenceye dönüşebilir.

Yaz tatilinde kuru cilt sorunu; kuruyan ciltler için özellikle tatile gitmeden önce cildinize yağ kürleri yaparak, güneş ve deniz tuzunun neden olduğu cilt lekelerinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Kuru ciltlerde, cilt lekeleri artarken, çatlaklar can sıkıcı olabilir. Cildinizi argan yağı veya zeytin yağı kürleriyle nemlendirmeniz sağlıklı bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Tatilde Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Güneşin yakıcılığı ve denizin tuzu, saçınızın aşırı yıpranmasına neden olabilir. Tatile giderken yapılması gereken bakımlar arasında saç bakımına da dikkat etmeniz ve özellikle sütlü bakım kürlerini kullanarak, saçınızı düzenli olarak yumuşatmanız sağlıklı olacaktır.

  • Argan yağı ve zeytin yağı cildinizi ve saçlarınızı canlandıracaktır.
  • Saçınızı özel bakım kremleriyle denize girmeden önce nemlendirin.
  • Cildinizdeki lekeler için uyumadan önce papatya yağı kullanabilirsiniz.
  • E vitamini kürleriyle cildinizi sağlığına kavuşturabilirsiniz.
  • Bakım kürlerinizi haftada iki defa yapmanız, cildinizin sağlıklı olmasında etkili olacaktır. Cilt bakımı ve saç bakımı için özel yağlardan biri de badem yağıdır.

Tatil insanların dinlenmeleri, rahat etmeleri ve şehirde yapılan tüm güzellik çalışmalarını askıya almaktır. Ama bütün bunları yapar iken bakımsız olunmamalıdır. Tatile gidilirken yapılması gereken bakımlar çok önemlidir.

1 ay önceden kilo verin

Tatil hazırlıklarına bir ay önceden başlanması gerekir. Birçok bayan tatile gitmeden bir ay öncesinde bitki çayları ve çeşitli kürler kullanmaya başlarlar ve sıkı bir diyete girerler. Yaz diyeti adını verdiğimiz diyetler ile 5-6 kilo arasında verirler ve böylece tatile daha mutlu giderler.

Epilasyon, manikür pedikürünüzü yapın

Kilo verme hayalini gerçekleştirenler bu seferde kuaför, lazer, cilt bakımı, manikür ve pedikür gibi bakımlarına yönelirler. Bu bakımları tatile gitmeden en azından bir hafta öncesinden yapmaları gerekir. Çünkü vücudunuzda epilasyon vs. nedenlerden dolayı kızarıklıklar oluşabilir. Bu bakımdan bir hafta sürede bu tahrişler yok olur. Eğer çok beyaz iseniz tatilden önce bir iki seans da solaryuma girebilirsiniz. Ayrıca tatile gitmeden iki üç gün önce peeling ve kesenizi yapın. Böylece bütün vücudunuzda eşit miktarda bronzluk elde edersiniz ve vücudunuz ışıl ışıl parlar. Tatile son gün kala manikür pedikür işlerinizi halledebilirsiniz. Bunun dışında bir şey yapmayın ve dinlenin.

Tatile giderken yapılması gereken bakımlar çok önemlidir. Tatile gider iken yanınızda büyük parçalar taşımak yerine kozmetik marketlerden küçük seyahat şişeleri alabilirsiniz. Düşünsenize kocaman diş macunu ve fırçaları yerine küçük seyahat diş macunu ve fırçası paketi aldığınızı. Yerden büyük ölçüde tasarruf sağlamış olursunuz.

Bunun yanı sıra vücudunuzu güneşten korumak için yüksek koruma faktörlü güneş kremi, saç kremi ve şampuan alın. Yanınızda fazla makyaj malzemesi almanıza gerek yok. Tatildesiniz ve cildinizi dinlendirebilirsiniz. Pırıltılı bir allık, bir iki parlatıcı ya da doğal ruj, renkli göz kalemleri tatiliniz için yeterli olacaktır.

Saçlarınız için maşa, bandana ve şapkalarınızı unutmayın. Bunlar sizin kurtarıcınız olacak. Yanınıza açık renklerde bir iki oje alabilirsiniz. Yüz ve vücut nemlendiricisi ile topuklarınız için törpü unutmamanız gereken önemli noktalardır.


Tatilde saçlarınıza dikkat edin

Tatile giderken yapılması gereken bakımlar arasında belki de en önemlisi ise saçlara bakım sağlamaktır. Saçlar güneş, klor ve tuzlu deniz suyu yüzünden matlaşır, çatallaşır ve cansızlaşır. Bu yüzden saçlarımıza bu dönemde daha fazla bakım sağlamalıyız. Bu noktada tatile gitmeden önce saçlarınızı saç bakım yağları ile bol bol besleyin. Haftada iki üç kere badem yağı, zeytinyağı ve argan yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz. Ayrıca saçlarınıza saç kremleri ile de bakım yapabilirsiniz. Tatile gider iken saç şampuanı seçimi de çok önemlidir. İçerisinde serumlar ve yoğun bakım ürünleri içeren şampuanları daha çok tercih edin. Denizden çıktıktan sonra yoğun bakım ürünleri, saç kremleri ve yağları saçınıza sürüp gezebilirsiniz.

Tatile Gitmeden Önce Neler Yapılmalı?

Tatile gideceğiniz yerleri araştırmanız faydalı olacaktır. Gezilecek yerlerden yenilecek yemeklere kadar tüm hususlara hakim olmak gerekir. Hatta gidilecek yerlere ve de hava durumuna uygun olacak şekilde bavul hazırlıklarına yönelmeniz fayda sağlar.

Tatil Çantasında Neler Olmalı?

Tatile çıkmadan önce mayo ve bikini kombinasyonlarını ayarlamak gerekir. Çanta içerisine deniz gözlüğü ve de bone eklenmelidir. Bunların dışında olmazsa olmaz koruyucu kremleri ve de nemlendiricileri de eklemelisiniz. Havlu ve plaj elbiseleri şeklinde diğerleri de sıralanır.

Deniz İçin Neler Gerekli?

Denize gitmeden önce mayo ve de bikinilere ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda koruyucu kremlerinizi çantanıza eklemeniz gerekir. Bunlara ek havlunuzu da çantanıza koymalı ve isterseniz ekstra plaj kıyafetlerine de yer verebilirsiniz.

Villa Tatiline Giderken Ne Alınır?

Villa tatili yapacak olanlar tüm banyo malzemelerini temin etmelidir. Buna ek olarak banyo ile plaj havlularına yer verilmelidir. Kıyafetlerden bakım ürünlerine kadar her bir detayı dikkate almak gerekir. Hatta dilerseniz favori içeceklerinizi dahi temin edebilirsiniz.

Kış Tatiline Giderken Ne Giyilir?

Kış tatili sırasında iç çamaşırlara önem vermeli ve sıcak tutmasını dikkate almalısınız. Olmazsa olmaz içliklerden tercihte bulunmak faydalı olacaktır. Aynı zamanda içi pamuklu olan eşofman takımları tercih edilebilir. Şapka ve atkı gibi sıcak tutan kıyafetlere de değinmelisiniz.

Tatile Giderken Çiçeklerin Kurumaması için Ne Yapmalı?

Sulak ortamda yetişen bitkilerin leğen içerisine oturtturulması faydalı olacaktır. Genişçe bir kabın içerisine su ekleyebilir ve bitkilerinizi koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer çiçeklere dair iplikle sulama ele alınabilir. İpi su dolu bir kaptan uzatarak çiçeklerin nemlenmesi sağlanabilir. Bu şekilde uzun vadede olmasa da çiçekler nemli kalır ve kurumaması mümkün olabilir.

Yolculuğa Çıkarken Yanımıza Neler Anlamalıyız?

Yola çıkarken önceliğiniz su ve de aparatif yiyeceklere yönelmek olmalıdır. Atıştırmalıklar uzun yolculuklar adına önem arz eder. Hatta bunlara ek yastık ile battaniye dahi temin edilebilir. Son olarak peçete ve ıslak mendil gibi bakım ürünlerine de yer verilmelidir.

Tatil Çantası Nasıl Hazırlanır?

Tatil planınıza uygun olacak şekilde kıyafetlerinizi ayarlamanız faydalı olacaktır. Sıcak yaz günlerine ya da kış tatiline uygun olarak kıyafet tercihinde bulunmalısınız. Bunun yanı sıra aynı durum ceket, kaban ve de ayakkabılar için de geçerlidir. Doğru bir planlama üzerine tatil çantanızı istediğiniz gibi hazırlamaya başlarsınız.

Yaz Tatilinde Neler Alınır?

Söz konusu yaz tatili olduğu zaman yüzme kıyafetleri başı çeker. Bunun dışında renkli ve uzun havluları da es geçmemek gerekir. İster yakıcı isterseniz de koruyucu forma sahip kremlere de değinmelisiniz. Son olarak güneş gözlüğü ve şapka gibi aksesuarlara değinilir. Her birini taşımak adına geniş ve rahat olan plaj çantalarına da ihtiyaç duyulur.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/isiya-maruz-kalan-saclar/
https://guzellikcarsisi.com/acik-karamel-sac-rengi-nasil-elde-edilir/
https://guzellikcarsisi.com/cilt-bakimi-nedir/
https://guzellikcarsisi.com/evde-vucut-bakimi-nasil-yapilir/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-oncesi/