Kadın Yönetmenler ve Harika Filmleri | Güzellik Çarşısı

Kadın Yönetmenler ve Harika Filmleri

Kadın yönetmen kimdir?, Ilk kadın senarist kimdir?, Türk sineması ilk kadın yönetmeni kimdir?, Kadın sineması nedir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > blog > Kadın Yönetmenler ve Harika Filmleri
15 Şubat 2020
967 okunma
Kadın Yönetmenler ve Harika Filmleri

Kadın yönetmenler ve harika filmleri neler; kadın yönetmenler sinema dünyasında adından sıklıkla söz ettirmeye devam ediyor. Özellikle son senelerde Türk kadın yönetmenlerin yapımlarının da severek takip edildiği görülmektedir. Siz de bir şans vererek dijital platformlar üzerinden bu filmlere ulaşabilirsiniz. Kadınların sadece oyunculuk alanında değil sahne arkasında da yeteneklerinin ne derece gelişkin durumda olduğunu görmek memnun etmektedir. Yeşim Ustaoğlu ülkemizde adından en sık söz ettiren yönetmenler arasında bulunmaktadır. Yapımlarına biri göz atarak bu başarının siz de hakkını verebilirsiniz. Kadın eli değen filmlerin içerik bakımından çok daha titiz bir çalışmanın ürünü olduğu her halinden belli olmaktadır. Filmleri kıyaslarken görüntü geçişlerinden oyuncu seçimlerine kadar ince elenmiş bir sistem sizi karşılayacaktır.

En Sevilen Örnekler!

Kadın yönetmenler ve harika filmleri neler; Someone Great isimli film sıklıkla adından söz ettiren ve içeriğin yumuşacık yapısı ile memnuniyet uyandıran yapımlar arasında kendini göstermektedir. Yönetmen koltuğunda oturan Jennifer Kaytin Robinson bu yapım ile sükse uyandırmıştır!

Son zamanlarda kadınların da yönetmenlik yapması, sadece erkeklerden iyi yönetmenler çıkar algısını bir hayli kırmıştır. Elbette iyi bir yönetmen olmak cinsiyetle ilgili değildir fakat sektördeki erkek yönetmen çoğunluğu hem başarılı kadın yönetmenlere gölge düşürmektedir hem de kadınların yönetmenlik cesaretini kırmaktadır. İşte tam da bu nedenle hazırlanmış, yönetmenliğini tamamen kadınların yaptığı muhteşem Netflix filmlerinden oluşan 5 maddelik liste;

1-Knock DownThe House

Dört adet güçlü kadın.

RachelLears’ın yönettiği bu belgesel, 2018 ABD kongre seçimlerine çeşitli siyasi kampanyalar yürüten dört kadını anlatmaktadır. Bu film, ailesinin Amerika’daki finansal kriz sırasında yaşadığı bir trajedinin ardından evine banka tarafından el konulmasını önlemek için barda çift vardiya çalışmak zorunda kalan bir kadını, sevdiği birini önlenebilecek bir sağlık sorunu nedeniyle kaybeden bir kadını, lisanslı bir hemşire ve papaz olan bir kadının silahsız, siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesinin ardından mahallesine protestocuların ve tankların gelişiyle sokaklara çıkmasını ve bir kömür madeni işçisinin kızı olan bir kadının ailesinin ve arkadaşlarının kömür sektörünün çevresel etkilerinden zarar görmesinden bıkmasını konu almaktadır ve izlemeye fazlasıyla değmektedir.

2- Someone Great

Komedi ve aşk hiç bu kadar izlenilesi olmamıştı!

Jennifer KaytinRobinson’ın yönetmen koltuğunda olduğu bu romantik komedi, sevgilisi tarafından terk edilen ve ne yapacağını kısa bir süreliğine şaşıran bir kadının hayalindeki iş için yaşadığı şehri değiştirmeden önce arkadaşları ile katıldığı maceraları konu almaktadır. Müzik kariyerinde ilerlemek isteyen ve sevgilisinin uzak ilişki yürütemeyeceğini söylemesi ile hem destek görmeyen hem de terkedilen bu kadın, teselli bulmak için arkadaşlarıyla birlikte kendisini bir maceranın ortasında bulmaktadır. İzleyiciler tarafından oldukça beğenilen bu film, hala Netfix’in popüler filmleri arasında yer almaktadır.


3-Good Sam (Hayırsever)

Filmin nasıl bu kadar beğenildiği, ilginç konusundan anlaşılıyor…

Kate Miles Melville tarafından yönetilen bu çok zevkli dram komedisi, rastgele kapılara içinde para dolu torba bırakan bir hayırseverin izini süren genç bir muhabirin hikayesini konu etmektedir. Sürekli trajik ve tehlikeli haberlerin peşinden koşan bu genç ve güzel muhabirin yönetimi artık bu işe bir el atmak istediği için, genç kadına gizemli bir hayırseveri araştırma görevi verir. Kimliği belirsiz hayırsever, New York sokaklarında içi para ile dolu torbalar bırakmaktadır. Kimsenin böylesine karşılıksız bir iyilik yapacak olmasına ihtimal vermeyen ve bu görevi hafife alan genç muhabir, sonunda kendisini güzel bir hayat dersi almış halde bulur. Tam anlamıyla lezzetli bir film!

4-Always Be My Maybe

İzlerken büyük bir keyif almamak mümkün değil!

Yine harika bir kadın yönetmen olan NahnatchkaKhan tarafından yönetilen Always Be My Maybe, eleştirmenlerden gerçekten iyi yorumlar alan zevkli bir romantik komedidir. Bu komik film, 15 yıl sonra bir araya gelen iki arkadaşın, aşk ve dostluk arasında kalmalarını anlatmaktadır. Hayatın ikisini de farklı yollara savurmuş olduğu gerçeğiyle yüzleşen ikiliyi, oldukça tuhaf durumlar beklemektedir.

5- Homecoming: Beyonce

Bir konser belgeselinden çok öte…

İşte güçlü kadın denilince akla gelen ilk isimlerden; Beyonce. Beyonce’nin Coachella gösterisinin ne kadar muhteşem olduğu elbette herkes tarafından biliniyor. Bu muhteşem konser için gereken uzun çalışmaları da kaydedip hayranlarına bir belgesel olarak sunan Beyonce, Homecoming adlı bu belgesel hayranları ve eleştirmenlerden birçok övgü aldı. Tüm övgüleri fazlasıyla hak eden ve tam bir görsel şölen olan bu belgeselin yönetmen koltuğunda da Beyonce’nin ta kendisinin oturduğunu biliyor muydunuz? Beyonce hayranı olmayanlar bile, sırf Beyonce’nin yönetmenlik yeteneklerini ve ilham verici görüntülerini izlemek için bile, bu belgesele bir göz atabilirler.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/henuz-2019-dayken-silinmeden-once-cocuklarinizla-izleyebileceginiz-muhtesem-disney-filmleri-nelerdir/
https://guzellikcarsisi.com/ruyada-ceviz-gormek/
https://guzellikcarsisi.com/fahriye-evcen/
https://guzellikcarsisi.com/charlize-theron/
https://guzellikcarsisi.com/meghan-marklein-cignedigi-kraliyet-kurallari/