Deprem rüyası gören kişilerin sıkıntı içerisinde kalacakları, maddi veya manevi huzursuzluk yaşayacakları yorumlanmıştır. Rüyada deprem olduğunu görmek kişinin iş hayatındaki...
13.04.2021
0
Atın rüyada görülmesinin birçok türünde hayırlı yorumlar bulunurken, at etinin yenmesi ise şerre yönelik yorumların yapıldığı bir durumdur. Rüyada at...
05.04.2021
24
Mide ağrısı, zaman zaman yaşanılan ve kişinin gününü etkileyen bir rahatsızlıktır. Mide ağrısı artarak midede yanma hissine de dönüşür. Çoğu...
26.03.2021
40
Mide iç yüzeyini sarmalayan ve mukoza adıyla bilinen zarın iltihaplanması durumuna Gastrit denir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin yiyecek ve...
18.03.2021
43

Kalp Dostu Yiyecekler | Kalp Dostu Besinler Nelerdir?

24.02.2021
52
Kalp Dostu Yiyecekler | Kalp Dostu Besinler Nelerdir?
REKLAM ALANI

Kalbe dostu yiyecekler sayesinde kalp rahatsızlığı riskinin minimum seviyeye düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Son dönemlerde kalp rahatsızlıklarından doğan hayati risk içeren sağlık sorunlarının giderek daha sık meydana geldiği görülüyor. Hatta ne acıdır ki beslenme yanlışlıklarından kaynaklanan sebeplerden dolayı kalp krizi nedeni ile hayatını kaybeden kişilerin sayısı da ülkemizde oldukça fazla! Size vereceğimiz beslenme ipuçları ile hayatınıza kalp sağlığınızı pekiştirecek dokunuşlarda bulunmak mümkün olacaktır. Erişilebilir besinler ile ilaç tedavisi öncesinde sağlığınızı desteklemek mümkün!

Zeytinyağı

Kalp’e ne iyi gelir sorusunun yanıtını arayan kişiler için en kritik hususların başında yağ kullanımı gelmektedir. İlk adım olarak hayatınızdan katı yağın çıkarılması gerekiyor. Trans yağlar olarak da adlandırılan bu kategoriyi hayatınızdan olabildiğince uzak tutmanız gerekir. Fast food gibi ürünlerin hazırlanışında kullanılan trans yağlar kalp sağlığını tehdit etmektedir. Bunun tam aksi kalp sağlığını besleyen ve tüm vücut için adeta bir sağlık iksiri olan zeytinyağını hayatınıza eklemeyi ihmal etmeyin! Zeytinyağı ülkemizin dünya üretiminde yer sahibi olduğu mahsullerdendir.

 • Zeytinyağı tüketimi kalp ve damar sağlığını desteklemektedir. Özellikle kalp damar sağlığını en net tehdit eden unsur olan tıkanıklıkların engellenmesinde büyük rol oynar.
 • Kalp sağlığınızı korurken dilerseniz yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirebilirsiniz dilerseniz de direkt olarak günde biri tatlı kaşığı kadar zeytinyağını içmelisiniz.
 • Bu zeytinyağının soğuk pres sızma olması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ne kadar az endüstriyel işlemden geçerse besinler besin değerini o kadar net korur.

Zeytinyağı tüketirken kalori kontrolü konusunda dikkatli olmalısınız. Yüksek miktarlarda tüketilmesi durumunda kilo alımını destekleyebilmektedir. Özellikle obezite sorunu olan kişilerin kalori alımı sürecinde dikkatle hesaplamalar yapması ve mümkünse bir diyetisyenden yardım alması gerekecektir.

Sarımsak

Kalp rahatsızlığı nasıl geçer; kalp rahatsızlıkları ile mücadele ederken en temel sorunların başında tansiyon kontrolü gelmektedir. Tansiyon kontrolü için ilaç kullanımı henüz doktorunuz tarafından tavsiye edilmemiş ise sarımsak besininden yardım alabilirsiniz. Yüksek tansiyonun dengelenmesi ve kalp sağlığının korunması için sarımsak harika bir fırsat olacaktır.

 • Sarımsak tüketiminde günde küçük bir diş yutmak sizin tansiyonunuzun dengelenmesi için harika bir destek olacaktır.
 • Sarımsak tüketirken kokudan rahatsız olmamak için çiğnemeden yutmanız gerekiyor.
 • Faydasının artırılması için dilerseniz muhteşem bir yaşam iksiri olan zeytinyağı ile bir arada tüketebilirsiniz.

Kalbe iyi gelen yiyecekler içerisinde sarımsak kullanımında muhakkak tercih ettiğiniz ürünün yerli malı olmasına dikkat etmelisiniz. Son dönemlerde ithal sarımsaklar sebebi ile bu besinden alınabilecek verimde de düşüşler meydana gelebiliyor. Özellikle Çin’den ithal edilen sarımsaklara karşı uzmanlar uyarıyor!

Enginar

Kalp için bitkisel çözüm arayışında olan kişiler için harika bir doğal iksir bulunuyor: Enginar! Karaciğer sağlığından kalp damar sağlığına kadar her alanda organlarınızın çalışmasını daha düzenli bir hale getiren bu ürün sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Enginar tüketimi sayesinde günlük kalori dengesini yakalama ve uzun vadeli tüketimde kilo verme imkanını da yakalayabilirsiniz. Kalp sağlığının korunması adına kilo kontrolünün yapılması da çok önemlidir.

 • Enginar sayesinde kalp damarlarını tıkayan toksinlerden kurtulabilirsiniz.
 • Pişirme sürecinde buharda haşlamayı tercih etmelisiniz.
 • Portakal gibi C vitamini kaynakları ile içeriği güçlendirerek enzimlerin vücuda alımını kolaylaştırabilirsiniz.

Enginar ile toksinleri atarken özellikle kalp rahatsızlıklarından dolayı geçirilen ameliyatların sonrasında vücudun kendini toparlaması için de bir fırsat sunulmaktadır. İçeriği ile vücudun direnç kazanmasını sağlayacaktır.

Somon

Kalp’e iyi gelen şeyler arasında balık tüketiminden bahsetmemek büyük bir hata olur! Balık tüketimi sırasında muhakkak Omega 3 ve Omega 6 konusunda zengin olan alternatiflerin tercih edilmesi gerekiyor. Somon bu alternatifler arasında en sevilenlerden bir tanesidir. Kalp rahatsızlıkları ile mücadele eden kişilerin kızarmak yerine buğulama ya da fırınlama metotları ile balığı pişirmeleri tavsiye edilmektedir.

 • Somon içinde bulundurduğu Omega 3 ve Omega 6 ile tam bir kalp dostudur.
 • Damar tıkanıklıkları ile mücadele eden kişilerin kırmızı etten ziyade hayatlarına balığı dahil etmeleri çok daha doğru olacaktır.
 • Balık tüketimi haftada 1-2 defa olabilir. her gün balık tüketen kişilerin vücutlarında ağır metal birikimi de çok olmaktadır. Bu da farklı bir sağlık sorununa neden olabilir.

Bu detaylara bakıldığı zaman Somon balığının temini konusunda artık eskisi kadar sorun yaşanmadığı da fark edilmektedir. Somon balığı geçmiş senelerde sadece Norveç gibi Kuzey ülkelerinden ithal edilirken artık yerli yetişen çiftlik somonlarından da istifade etmek mümkündür. Bu ürünler fiyat bağlamında da ithal ürünlere göre çok daha erişilebilirdir.

Fındık

Kalbe iyi gelen yiyecekler arasından lezzetli alternatiflerin başında fındık geliyor. Fındık gibi yağlı tohum olarak adlandırılan besinler kalp sağlığının uzun vadede koruma altına alınması için eşsiz besin kaynaklarıdır. Kalp sağlığını korumak için bu lezzetli besin ülkemizin Karadeniz bölgesinde büyük bir emek ile yetiştiriliyor.

 • Fındık tüketilirken kavrulmamış ve tuzsuz olan alternatifleri tercih etmelisiniz.
 • Fındık tüketimini özellikle sabah ya da öğlen tamamlamalısınız. Bu şekilde vücutta enerji harcaması ile kilo alımının engellenmesi sağlanır.
 • Fındık sayesinde kalpte meydana gelen aritminin çözüme kavuşması için bir fırsat geliştirilmektedir.

Çiğ ya da kurutulmuş bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu noktada porsiyon kontrolü çok önemlidir. Porsiyon kontrolü yapılmazsa bir avuç fındıktan yaklaşık olarak 500 kalori kadar almak mümkündür. Özellikle kilo sorunu olan kişilerin bu aşamada çok daha dikkatli olması gerekir. Kilo alımı da kalp sağlığı için farklı bir tehdit sebebidir.

Ceviz

Ceviz hem bunama gibi sorunların aşılması hem de kalp sağlığı sorunları ile mücadele edilmesi konusunda harika bir fırsat sunuyor! Cevizi ister kuru ister yaş şekilde tüketme hakkınız vardır. Yaş olarak tüketildiği zaman vermiş olduğu doygunluk hissinin çok daha yüksek olduğu fark edilmektedir. Özellikle kalp damar sorunları yaşayan kişilerin aritmi sorunu ile başa çıkmak için en sık tüketmeleri gereken besinler arasındadır.

 • Ceviz içerisinde gümüş iyonu bulunan nadir besin kaynaklarındadır.
 • Ceviz tüketen kişilerin içerisinde yer alan faydalı yağlardan faydalanırken yüksek kalori almamak için tuzsuz ve kavrulmamış alternatifleri tercih etmesi gerekiyor.
 • Ceviz tüketiminde elde edeceğiniz faydanın artırılması için zeytinyağı, kuru üzüm gibi besinler ile bir arada tüketmek size kalp rahatsızlıklarına karşı bir koruma kalkanı kazandıracaktır.

Bu detaylar üzerinden beslenmenize yapacağınız bu şekilde faydalı dokunuşlar ile uzun müddetli ilaç kullanımına gerek kalmadan doğal bir tedavi planı yaratabilirsiniz.

Böğürtlen

Böğürtlen sayesinde kalp damar sağlığının yeniden kazanılması, kalp ritim bozukluklarının önüne geçişmesi mümkündür. Kalp rahatsızlıklarında kırmızı meyvelerin iyileştirici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 • Böğürtlen biyoaktif bileşenler konusunda bir hazine niteliğindedir. Kalp ritim bozukluklarının önüne geçilmesi için harika bir fırsat olacaktır.
 • Kalp damar rahatsızlıklarından kaynaklanan ameliyatların sonrasında vücudun eski direncini yeniden kazanması için de harika bir kaynak olacaktır.
 • Yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde kalp sağlığınızı, tansiyon dengeleme adımını mümkün kılacaktır. Özellikle henüz ilaç tedavisine başlamak zorunda kalmadıysanız böğürtlen gibi kırmızı meyvelerden faydalanmak koruyucu bir etkiye de sahiptir.

Böğürtlen tüketiminde insülin seviyesinde ani dalgalanma olmaması için süt ve süt ürünleri ile bir arada tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.