Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır | Güzellik Çarşısı

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Ketojenik diyetle 1 haftada kaç kilo verilir?, Keto diyet kaç gün yapılır?, Keto diyete nasıl başlanır?, Ketojenik diyet neler yasak? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Diyet > Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır
24 Aralık 2014
1.329 okunma
Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Ketojenik diyet karbonhidrat besinleri açısından fakir olan bir diyet türüdür. Özellikle kanser hastalarının tercih ettiği bir diyet türü olan bu diyet kanser hastalıklarında olumlu sonuçlar vermektedir. Diyetin en önemli özelliği kanda bulunan yüksek şeker düzeyini engellemesidir.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Bu diyeti uygulayan kanser hastası kişilerde kanser hücrelerinin büyümesi ve hücrelerin metastaz olayının yavaşladığı görülmüştür. Ayrıca bu hastalıkta alınan kemoterapi ve radyoterapi tedavisinin daha etkili olmasına yardımcı olmaktadır. Bu diyetin tek amacının zayıflama olmaması bunun yanında hastalığın iyileşmesine de katkıda bulunması diyete ayrı bir önem katmaktadır.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Ketojenik diyet uygulandığı zaman karbonhidrat tüketimi kısıtlanmaktadır. Vücut bu diyete oldukça hızlı şekilde adapte olmaktadır. Besinlerimizi seçerken vücudumuzun mineraller ve vitaminler açısından yoksun olmamasına özen göstermeliyiz. Diyette yüksek kalitede olan soğuk ve sıkılmış bitkisel yağlar önemli yer tutmaktadır. Bu yağlarda omega-3 ve D vitamini bulunmaktadır. Bu yağlar hava almamalı ve asla ısıtılmamalıdır.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır


Günlük aldığımız besinlerimizde süt şekeri düşük olmalı. Diyet ürünleri yerine normal yağ içeren besinler tercih edilmelidir. Peynir seçerken tam yağlı ve eski kaşar peynirlerini seçin. Bu peynirlerde ki karbonhidrat oranı düşüktür. Keçi, koyun ve tam yağlı krem peynirlerini tüketebilirsiniz. Et alırken özellikle çayırlarda yetiştirilmiş hayvanların ürünlerini tercih edin. Ambalajlı ürünlerden uzak durun. Deniz ürünleri omega-3 açısından oldukça zengin besinlerdir.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Bu diyette bütün balıklardan ve etlerden bol miktarda yiyebilirsiniz. Kabuklu kuruyemişleri de diyetinize katabilirsiniz. Yeşil sebzeleri kesinlikle sofranızdan ihmal etmeyin. Brokoli, ıspanak, kabak, salatalık, lahana, domates ve marulu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Meyveler hem sağlıklı hem de lezzetlidir ama yerken dikkat etmeliyiz. Özellikle çilek ve böğürtlen yemeniz doğru olur. Bunların yanında su olmazsa olmaz. Su yaşam kaynağıdır. Günlük 2 veya 3 litre su tüketmeye özellikle dikkat edin. Hazır satılan içeceklerden lütfen uzak durun. Alkol almak istediğiniz zaman ise şarabı tercih edebilirsiniz.

Ketojenik diyet karbonhidrat tüketimini en aza indiren bir diyet türü olduğu için sağlık açısında da oldukça olumlu sonuçlar veren bir diyettir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/kilolu-yuz-gorunumunu-en-aza-indirmek-icin-3-yol/

https://guzellikcarsisi.com/hizli-kilo-verdiren-yiyecekler/

https://guzellikcarsisi.com/kansere-iyi-gelen-yiyecekler/

https://guzellikcarsisi.com/demet-akalin-diyeti/

https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-bakim/