Rüyada asker görmek güvende olmayı işaret eder. Rüya sahibinin hayatını güven içerisinde geçireceğine, bela ve musibetlerin ondan uzak olacağına işaret...
04.03.2021
5
Sigarayı rüyada içerken görmek, kişinin bulunduğu dönem içerisinde zor bir zamandan geçeceğini fakat sonrasında rahata ereceği anlamında yorumlanır. Rüyada sigara...
03.03.2021
5
Kalbe dostu yiyecekler sayesinde kalp rahatsızlığı riskinin minimum seviyeye düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Son dönemlerde kalp rahatsızlıklarından doğan hayati risk içeren sağlık...
24.02.2021
18
Mide dokusunun bozulması, tahriş olması veya iltihaplanması durumunda ortaya çıkan ülser birçok kişinin kalitesiz bir yaşam sürmesine neden olur. Sebeplerini...
17.02.2021
28

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

24.12.2014
594
Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır
REKLAM ALANI

Ketojenik diyet karbonhidrat besinleri açısından fakir olan bir diyet türüdür. Özellikle kanser hastalarının tercih ettiği bir diyet türü olan bu diyet kanser hastalıklarında olumlu sonuçlar vermektedir. Diyetin en önemli özelliği kanda bulunan yüksek şeker düzeyini engellemesidir.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Bu diyeti uygulayan kanser hastası kişilerde kanser hücrelerinin büyümesi ve hücrelerin metastaz olayının yavaşladığı görülmüştür. Ayrıca bu hastalıkta alınan kemoterapi ve radyoterapi tedavisinin daha etkili olmasına yardımcı olmaktadır. Bu diyetin tek amacının zayıflama olmaması bunun yanında hastalığın iyileşmesine de katkıda bulunması diyete ayrı bir önem katmaktadır.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Ketojenik diyet uygulandığı zaman karbonhidrat tüketimi kısıtlanmaktadır. Vücut bu diyete oldukça hızlı şekilde adapte olmaktadır. Besinlerimizi seçerken vücudumuzun mineraller ve vitaminler açısından yoksun olmamasına özen göstermeliyiz. Diyette yüksek kalitede olan soğuk ve sıkılmış bitkisel yağlar önemli yer tutmaktadır. Bu yağlarda omega-3 ve D vitamini bulunmaktadır. Bu yağlar hava almamalı ve asla ısıtılmamalıdır.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Günlük aldığımız besinlerimizde süt şekeri düşük olmalı. Diyet ürünleri yerine normal yağ içeren besinler tercih edilmelidir. Peynir seçerken tam yağlı ve eski kaşar peynirlerini seçin. Bu peynirlerde ki karbonhidrat oranı düşüktür. Keçi, koyun ve tam yağlı krem peynirlerini tüketebilirsiniz. Et alırken özellikle çayırlarda yetiştirilmiş hayvanların ürünlerini tercih edin. Ambalajlı ürünlerden uzak durun. Deniz ürünleri omega-3 açısından oldukça zengin besinlerdir.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Bu diyette bütün balıklardan ve etlerden bol miktarda yiyebilirsiniz. Kabuklu kuruyemişleri de diyetinize katabilirsiniz. Yeşil sebzeleri kesinlikle sofranızdan ihmal etmeyin. Brokoli, ıspanak, kabak, salatalık, lahana, domates ve marulu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Meyveler hem sağlıklı hem de lezzetlidir ama yerken dikkat etmeliyiz. Özellikle çilek ve böğürtlen yemeniz doğru olur. Bunların yanında su olmazsa olmaz. Su yaşam kaynağıdır. Günlük 2 veya 3 litre su tüketmeye özellikle dikkat edin. Hazır satılan içeceklerden lütfen uzak durun. Alkol almak istediğiniz zaman ise şarabı tercih edebilirsiniz.

Ketojenik diyet karbonhidrat tüketimini en aza indiren bir diyet türü olduğu için sağlık açısında da oldukça olumlu sonuçlar veren bir diyettir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.