Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir? | Güzellik Çarşısı

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Hangi durumlarda saç ekimi yapılır?, Herkese saç ekimi yapılır mı?, Ince telli saç ekilir mi?, Saç ekimi kimler yapabilir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Saç > Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?
01 Ağustos 2015
1.265 okunma
Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Kimler saç ekimi yaptırabilir sorgulayanlara öncelikle genetik yapıdan söz edilir. Genetik yapıdan kaynaklı ani dökülmeler yaşayanlar saç ekimine başvurabilir. Bunun gibi:

 • Hormonal bozukluk neticesinde dökülen saçlar için ekime geçilebilir.
 • Hem hastalıklardan hem de düzenli ilaç kullanımından kaynaklı da saç ekimine yer verilir.

Kimler saç ekimi yaptırabilir merak edenlere yaş aralıklarından da söz etmek gerekir. Şöyle ki 24 yaş sınırına yaygın bir şekilde yer verilir. 24 yaş ve üzerinde olanlar gerek boş alanlara gerekse tüm kafatasına özgü saç ekiminden faydalanabilir.

Saç Ekiminde Dikkat Alınanlar

Genel sağlık durumunda herhangi bir sıkıntı olmayan kişilerin saç ekimi yaptırmasında herhangi bir sakınca görülmez. Bunlara ek olarak:

 • Nakil sırasında yeteri kadar greft sayısının olması dikkate alınır.
 • Yeterli donör bölgesine sahip olmakta saç ekimi için önemlidir.

Saç ekimine dair cinsiyete değinilmez. Tüm bu özelliklere bakılarak hem erkeklerin hem de kadınların saç ekimi yaptırması esas alınır. Ardından boşlukların bulunduğu bölgeler de değerlendirilir. Gerek tepede gerekse şakaklarda oluşan boşlukların giderilmesi sağlanır. Bunlar kadar yanıklar da dikkate alınmaktadır. Şöyle ki yanıklardan kaynaklı olarak belirli alanlarda boşlukların olması saç ekimi ile sona erebilir.

Gün geçtikçe artan saç dökülmesi ve kellik problemi çözümünde saç ekiminin en etkili yöntem olduğu herkesçe bilinmektedir. Peki, kimler saç ekimi yaptırabilir? Saç problemleri kadın ya da erkek gözetmeden her iki cinsiyeti de etkileyebilmektedir. Ayrıca yaş da gözetmeyen bu problem küçükten büyüğe herkesi etkisi altına alabilmektedir. Bu sorun karşısında denendikten sonra sonuç alınması beklenen farklı yöntemler herkeste aynı etkiyi vermeyebilir. Saç dökülmelerinde ya da bunun tedavisinde saçsız alanın büyüklüğü çok önemlidir.


Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Saç ekimi konusundaki önemli hususlar nelerdir?

 • Saç ekimi konusundaki en önemli faktörlerin başında saç ekimini yapacak olan ekibin bilgi ve tecrübesi çok önemlidir.
 • Bunun yanında kellik derecesiyle birlikte, saç ekimi yapılacak alanın büyüklüğü de önemli bir etkendir.
 • Ancak tüm koşullar tam olarak sağlandığında saç ekiminin tam olarak başarıya ulaşacağı da unutulmamalıdır.
 • Bu nedenle bu yönde ön çalışma yapılması gerekmektedir. Ön çalışma uygulanacak tedavinin niteliği bakımından çok önemlidir.

 • Kimler saç ekimi yaptırabilir konusunun yanında saç ekimi için saçların alınacağı donörden alınan saçın yapısı, saç tellerinin özellikleri ve uygunluğu mutlaka kontrol edilmeli, saçlar ekilmeden önce bir fikir edinilmelidir.
 • Erkek ve dişi denilen iki tip saç dökülmesi vardır. Her ikisi içinde uygulanacak saç ekimi birbirinden farklıdır.
 • Geçirilen bir enfeksiyon sonucundaki saç kayıpları için de aynı şekilde buna uygun bir saç ekimi yapılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-kimlere-yapilmaz/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-bakim/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-iyilesme-sureci/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-sonrasi-yikama/
https://guzellikcarsisi.com/sac-ekimi-oncesi/