Cilt güzelliği ve bakımlı olması herkesin istediği bir durumdur. Cildin parlak ve taze görünmesi için cilde iyi gelen yiyecekler bulunur....
21.07.2021
10
Karaciğere iyi gelen yiyecekler sayesinde bu önemli organda meydana gelen hasarların minimum seviyeye indirilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda enzimlerin üretilmesinde ve vücudun...
16.07.2021
51
Rüyada örümcek görmek çok farklı şekillerde tabir edilebilir. Görülen örümceğin şekli ve rengine göre farklı yorumlanır. Genel olarak hayırlı bir...
08.07.2021
31
Rüyada paranın görüldüğü yerin, miktarının ve paranın büyüklüğünün rüyanın yorumuna farklı detaylar katacağını söylemek mümkündür. Rüyada para görmek farklı alimler...
15.06.2021
67

Kınanın Saça Yararları

23.12.2014
990
Kınanın Saça Yararları

Kımızı ve turuncu bir renge sahip olan kına bitkisi saça renk verdiği gibi saç köklerinin güçlenmesine, saç tellerinin kalınlaşmasına ve saçta oluşan kepeğin önlenmesinde oldukça etkilidir. Kınada bulunan boyayı açığa çıkarmak için yapraklarına limon suyu veya elma sirkesi gibi asitli bir sıvı kullanmalısınız.

Kınanın boyası aynı zamanda saç köklerini güçlendirerek saçlarının dökülmesini engeller. Saçınızda bulunan beyazların kapatılmasında da kimyasal maddelere ihtiyaç kalmadan kına sayesinde kapanır. Kınanın saça yararlarını saymakla bitiremeyiz.

Kınanın Saça Yararları

  • Kınayı saçımızda oluşan bitleri ve saçkıran gibi sorunları çözmede de kullanabiliriz.
  • Kınayı saçlara bakım amacıyla uygulamak istersek onu ilk olarak macun kıvamına getirmemiz gerekmektedir. Macun, taze kına yapraklarından veya kına tozundan hazırlanır. İyi bir kına tozu metalik tuz içermeyecek ve diğer kimyasallar ile etkileşime girmemiş olmalı.

Kınanın Saça Yararları

  • Aşırı derecede kuru ve yağlı saç derisine, egzama ve mantardan dolayı saçlarda oluşan kepeklere çözüm için kınayı kullanabilirsiniz. Kınanın anti bakteriyel ve antifungal özellikleri bulunduğu için ciltte bulunan fazla yağı alır, saç derisinin nemlenmesini sağlar ve saç derisi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak saçın çabuk kirlenmesini önler.
  • Yalnız kınanın kepeğe iyi gelebilmesi için kepeğin neden oluştuğunu bilmeniz gerekir. Çünkü egzama veya sedef hastalığı sonucu kepek oluşmuşsa kınanın saçlarınıza bir faydası olmayacaktır.

Kınanın Saça Yararları

Bunun için uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir. Yıpranmış saçlarınıza da kına kullanabilirsiniz. Çin tarçını da denilen kına türünü su ile karıştırdıktan sonra saçınıza uyguladığınızda saç telleriniz kalınlaşarak saçlarınız daha hacimli ve parlak görünecektir. Kınanın saça yararları arasında en önemli özelliği saç boyasına gerek kalmadan saçlara doğal bir renk vermesidir.

Kınanın saça yararlarını bilip onları saçımıza uygulamak saçlarımızı aşırı kimyasal içeren boya malzemelerinden kurtaracaktır. Saçlarımızın kına sayesinde ömrü uzayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.